България е пример за непрозрачно финансиране на медиите. В страната са ползвани публични фондове за финансиране на медии, нарушаващи професионалните стандарти. Това са част от изводите в доклада на Съюза за граждански свободи за Европа. Констатациите в него се разглеждат от Европейската комисия при изготвянето на предложения за Европейския законодателен акт за свободата на медиите.
Политическият натиск се оказва ключов за отстъплението на свободата на словото "особено в страни, където правителствата заплашват свободата на медиите като част от по-широка стратегия за премахване на върховенството на закона и демокрацията, за заемане на публични и политически дискурси и за прикриване на широко разпространена корупция" е друг извод в доклада, който е изследвал ситуацията в общо 15 страни от Европейския съюз.
Доцент Иво Инджов от Великотърновския университет „Свети Свети Кирил и Методий“ коментира:
"В този документ са посочени няколко сериозни заболявания на българската медийна система и на журналистиката в страната, които имат пряко отношение в опита на тези, които са на власт, тук визираме почти 12-годишното управление на ГЕРБ, да контролират медиите. ... Според доклада СЕМ не е независим орган, въпреки че формално погледнато членовете му се избират по една легитимна процедура. Освен това, обект на доклада е и натискът над журналисти в България под различни форми и различни канали".
Относно това, че констатациите в доклада ще бъдат ползвани от Европейската комисия при изготвянето на предложения за Европейския законодателен акт за свободата на медиите, доц. Инджов посочи, че до края на годината предстои да бъде приет т.нар. Европейски законодателен акт за свобода на медиите, в който ще се разглеждат проблемите за осигуряване на прозрачност за финансирането на медиите с публични средства:
"Този Акт ще наблегне и на осигуряването на независимостта на обществените медии в Европа, а също и на мерки, които да предприеме държавата, включително по линия на законодателството за защита на журналистическия труд и на сигурността на журналистите".
Медийният анализатор и преподавател по журналистика е сред застъпниците на идеята за прозрачно публично финансиране на медиите и подкрепата на качествената журналистика.
В развитите медийни демокрации се водят дискусии, чиято пресечна точка е, че трябва да се търсят нови източници на финансиране на медиите, особено в дигиталната сфера, като един от възможните изходи е нарастване ролята на държавата:
"Има и други канали - дарения от читатели, финансиране от фондации чрез грантове за реализиране на конкретни проекти. Държавата може да помогне за оцеляването на добрите медии и за стимулиране на качествената журналистика. Големият проблем е как това може да стане, без управляващото мнозинство да сложи ръка върху медиите и да определя редакционната им политика".
Важно е уточнението, че не става въпрос само за финансиране на обществените медии:
"Трябва да има нов механизъм за финансиране на БНТ и БНР и тази формула ще бъде разписана в промените на Закона за радиото и телевизията, които стават належащи. Политиците са в дълг към обществените медии. Но политиците трябва да приемат законодателство, което да гарантира, че ще бъде финансирана въобще качествената журналистика в България с публични ресурси, на конкурентен и прозрачен принцип. Най-добре би било да се създаде фонд за финансиране на качествената журналистика, в който да влизат средства, гарантирани от държавата, но той да не се управлява от държавата, а от независимо експертно тяло".
Интервюто на Мария Костова с доц. Иво Инджов в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете от звуковия файл.
Канадският премиер Джъстин Трюдо пристигна във Флорида за среща с новоизбрания американски президент Доналд Тръмп. Само преди дни Доналд Тръмп заплаши Канада и Мексико с 25% по-високи мита на всички внасяни стоки, ако двете страни не спрат потока от наркотици и мигранти към САЩ. Преди пътуването си Трюдо заяви, че "когато Доналд Тръмп..
Хиляди хора излязоха по улиците на грузинската столица Тбилиси снощи за да протестират срещу решението на правителството да замрази преговорите за приемане на страната в Европейския съюз, предаде Би Би Си. Демонстрантите крещяха "предатели" и държаха снимки на журналисти, за които твърдят, че са били бити от полицията при предишни протести...
Борислав Гуцанов: В крайна сметка ние не избираме главния уролог на държавата... Ние избираме председател на Народното събрание. Какъв парламентарен Еверест се оказа изборът на председател в Народното ни, така да се каже, събрание! И осмият опит - без успех: НС още е без председател Все едно избират баща на богинята Тюхе -..
Областният директор на Спешна помощ - Благоевград, д-р Красимир Михайлов освободи фелдшера, който е бил дежурен във филиала в Сандански на 27 ноември, когато 29-годишна родилка загуби бебето си. Уволнението на фелдшера е по взаимно съгласие и заповедта за освобождаването му изпреварва резултатите от назначената проверка по случая с младата..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира идеята Атанас Атанасов от ДСБ бъде номиниран за председател на Народното събрание. "Предложихме на колегите от ПП-ДБ, защото вече 2, 3, 4, 5 седмици се занимаваме само с председателя на парламента. Председател Атанасов, за който ние щяхме да гласуваме, само че те не го издигат, оттеглиха техният..
След почти 30 години изграждане днес се открива метрото в Солун. Изградени са 13 станции по първия лъч на подземната железница. Всички открити при разкопките археологически находки са изложени в музей на станцията "Венизелос". Той е достъпен безплатно за всички пътници. Очакваният дневен поток на пътници е 250 хиляди души...
Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега. Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..