Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за композитора Александър Райчев

Александър Райчев

На 11 април 2022 г. се навършват 100 години от рождението на един от големите български музикални творци от втората половина на ХХ век - професор Александър Райчев.

Като композитор с ярка индивидуалност, той създава голямо по обем и по значение творчество, оказало влияние в развитието на нашето музикално изкуство. Като педагог подготвя цяла плеада български музиканти. Дълги години е председател на Съюза на българските композитори, депутат е в четири мандата на Народното събрание. За цялостната си творческа дейност е удостоен с много държавни отличия, почетен член е на Кралската академия за науки и изящни изкуства в Брюксел и на Международната асоциация за съвремена музика в Баден-Баден.  

Александър Райчев е роден през 1922 г. в Лом. И двамата му братя - Виктор и Ромео - също са известни музиканти. Развитието си като творец Александър Райчев дължи на Асен Карастоянов, Парашкев Хаджиев и на Панчо Владигеров, който е негов учител по пиано и композиция в Музикалната академия. След завършването си специализира в Будапеща - композиция при Золтан Кодай и дирижиране при Янош Ференчик. Още като студент работи в Националното радио, после е диригент на оркестъра на Народния театър. От 1950 г. е преподавател в Музикалната академия, по-късно е професор по хармония, след това и по композиция. От 1972 до 1979 г. е ректор на Академията. Умира на 23 октомври 2003 г.

Творческото наследство на Александър Райчев е огромно: шест симфонии и Концерт за оркестър, написан специално за 50-годишнината от създаването на Софийската филхармония, три опери - "Мост", "Тревога" и "Хан  Аспарух", радиооперата "Вашето присъствие", два балета - "Хайдушка песен" и "Изворът на Белоногата", оперетата "Славеят на Орхидея", мюзикълът "Ало, Фотев", детските оперети "Русалка", "Смях и сълзи", "Пиф, Паф, Пуф", шест оратории, кантати, литургия, увертюри, сюити, инструментална музика, 30 песни за глас със съпровод, над 600 хорови и детски песни, филмова и театрална музика. И във всяко от произведенията му прозира неговото високо професионално майсторство, умението да изгражда драматургично образите, дълбочината на емоционалното съдържание и ярко изразеното народностно начало.

Една от най-популярните творби на Александър Райчев е балетът "Хайдушка песен", създаден през 1952 г. Либретото на Александър Хаджихристов е по поемата  на Христо Ботев "Хайдути". Премиерата е на 13 февруари 1953 г. в Софийската опера, хореографията е на Николай Холфин и Анастас Петров, дирижира Атанас Маргаритов. Премиерата е истинско събитие в българския музикален живот, а младият Райчев, тогава на  31 години, получава най-високото държавно отличие. В последвалите десетилетия балетът е поставян многократно в Русе, Варна, Пловдив и София от най-известните ни хореографи - Асен Манолов, Асен Гаврилов, Богдан Ковачев, Петър Луканов, Галина и Стефан Йорданови.

За балета си разказва самият Александър Райчев в запис от 1969 г., запазен в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00