Според повечето украинци обаче руският президент не признава дългата история на украинската независимост, която определят като съществена част от националната си идентичност. А и в Украйна има редица вероизповедания. 80% от украинците изповядват православие, около 10 на сто – основно в Западна Украйна, са част от украинската гръцка католическа църква. Около един процент от населението са мюсюлмани, с предимно кримско-татарски корени. Еврейската общност наброява около 200 000 души, а най-малка е групата на християните протестанти.
Войната в Украйна се явява и сблъсък на религиозните лидери. По време на Палмовата неделя, известна у нас като Цветница, папа Франциск призова за Великденско примирие:
„Нека оръжията бъдат свалени! Каква победа би било да развееш знаме върху купчина отломки?“
– попита папа Франциск. В същия ден по време на служба в Москва патриарх Кирил заяви, че обединението на руския народ ще осигури способност за отблъскване на външни и вътрешни врагове:
„Нека Господ ни помогне да се сплотим, включително около властите, по време на тези трудни времена за нашето отечество. Нека властите да бъдат изпълнени с отговорност пред своя народ, със смирение и готовност да му служат, дори ако това им струва живота.“
В интервю за CNN Turk през март главата на Константинополската православна църква – вселенският патриарх Вартоломей, заяви, че никой, който мисли и действа праведно, не би пожелал нова Студена война:
"Виждаме, че целият свят е срещу Русия. Навлизаме в нов период на Студена война. Пропастта не само между Русия и Украйна, а и между Русия и целия западен свят, става все по-голяма."
Преди да се отправят към бойното поле офицери от Лвов отправят молитва към Бог в местните църкви:
„Според Стария завет неделята е за себепознание и диалог с Господа.“
„Църквата има своята роля за нас. И то много важна. Църквата е центърът на нашия духовен живот. Църквата и семейството – душите ни се нуждаят от тях.“
А под звуците на камбанен звън доброволки към православните църкви в западния украински град приготвят храна за мъжете на фронта.
За духовниците животът по време на война е време за извънредни служби и работа с уплашените миряни, което да осмисли тяхната мисия, критично време, в което да забравят за себе си и да мислят за другите. В подобни моменти религиозните послания за добротата като че ли най-истински и по най-въздействащ начин стигат до сърцата на хората. Църквите в Украйна сега служат като места за приемане на дарения и тяхното разпределяне, помагат на нуждаещите се и раздават храна, с камбанен звън оповестяват възможни атаки, служат за убежища на бежанци. Най-силно се нуждаят от духовна подкрепа хората, бягащи от войната, но оставили на фронта свои любими хора или страдащи поради смърт на близък заради военните действия. Ако човек е искрено религиозен, вярата в Господ може да му помогне да се справи със стресови ситуации, да му даде сила и спокойствие, твърдят свещеници, изпадали в напрегнати ситуации или оказвали помощ на травмирани хора.
Че религиозните войни не са останали в миналото разбрахме на 11 септември 2001-а година. А че вярата може да бъде превърната в оръжие разбираме и днес, по време на войната в Украйна. Изглежда обаче, че в обществото ни трудно и рядко говорим за влиянието на религиозните възгледи в развитието на обществото. Религията се споменава най-често по време на празници или при възникнал скандал в църквата. Липсват обаче задълбочените въпроси за това как вярата оформя света ни и как когато тя се използва като инструмент за манипулация това може да има тежки последствия.
Войната е обратният полюс на Христовата любов. Парадоксално, но тя, по радикален начин, ни показва действителните условия, при които единението и помирението могат да бъдат постигнати, а именно – чрез единство във вид на обща позиция, взаимосвързаност под формата на състрадание, солидарност и подкрепа и изглаждане на различията с диалог и толерантност.
Религиозните водачи несъмнено имат важна роля за опазването на социалната среда в Украйна и могат да са основна част от усилията за постигане на мир – ако и когато оръдията замлъкнат.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Мобилни полицейски екипи започват срещи с жителите на област Монтана от днес. Първите две села, които ще бъдат посетени, са Долна и Горна Вереница. Полицаите ще посетят до края на февруари жителите на 8 малки населени места на територията на областта. В състава на мобилните екипи влизат служители от криминална, икономическа, охранителна и..
На редовно заседание общинските съветници в Петрич ще разгледат предложение за повишаване на капацитета за пренос на природен газ от Гърция за България. Точката е включена в предварително обявения дневен ред на 12-ото редовно заседание. Сесията е насрочена за 13:30 часа, предаде БТА. Кметът на община Петрич Димитър Бръчков предлага общинските..
В Плевен днес се открива 22-то Международното изложение-договаряне "Пчеларство - Плевен 2025". Форумът продължава до 9 февруари и се провежда по повод деня на свети Харалампи – покровител на меда и пчеларите, който се отбелязва на 10 февруари. В изложението тази година ще участват над 100 фирми, пчелари и организации от близо 20 държави..
Министърът на отбраната на Съединените щати Пийт Хегсет застана зад предложението на президента Доналд Тръмп – Америка да поеме контрола над Ивицата Газа. По думите на Хегсет всички опции са на масата. Тръмп заяви, че САЩ може да установят контрол над Ивицата Газа В интервю за телевизия Fox News шефът на Пентагона не разтълкува думите на..
Френското правителство с премиер Франсоа Байру устоя на двата вота на недоверие, внесени от крайната десница. Премиерът ще прокара без парламентарен вот проектозакона за бюджета за настоящата година. Правителството на Франсоа Байру издържа и двете изпитания, наложени от депутатите от крайната левица. Двата вота на недоверие - заради..
Промените в Закона за киберсигурност влизат за разглеждане в парламента. Те засягат въвеждането на новите европейски директиви в тази област. Депутатите от Комисията по електронно управление ще изслушат представители на институциите заради кибератаката, блокирала работата на съдилища в края на януари. Промените са съобразени с редица..
Здравната комисия в парламента ще разгледа отложения от миналата седмица проект на решение, според който със закон ще се забранят рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества. Предвиден е и първият..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..