Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Център "Отворени врати за Украйна" помага за адаптирането на бягащите от войната

Снимка: ФБ страницата на центъра

Част от украинските деца вече учат в българските училища, наравно с връстниците си. Друга част сега учат дистанционно с преподаватели в Украйна. Това са част от вариантите за обучение. 25 000 деца за два месеца са влезли в България. И това кара доброволците от център "Отворени врати за Украйна" да се замислят за вариантите как да продължи ученето на децата. От Центъра имат два плана – един краткосрочен и друг дългосрочен. 

Средно по 60 – 70 семейства посреща ситуационният център в София на ден. С тях идват по четири – пет деца. И така бройката за децата, които трябва да се образоват. Тази статистика прави ясно предизвикателството да организираш обучението на украинските ученици. Част от децата могат да се интегрират в български училища и това се прави, обясняват от центъра "Отворени врати за Украйна". Но това става след като родителите или близките са минали през съответните държавни процедури. А децата минат през задължителните за българските училища имунизации. Тази дупка в периода на адаптация искат да запълнят от Центъра, като направят класни стаи за украинчетата, които все още може да се учат чрез компютър с учители в Украйна.

Андрей Николов каза, че краткосрочният план е да има родителски кооперативи, в които децата онлайн да получат образованието.

Столичната община вече е предложила места за обучение, обясни Андрей. Но дори и при уреденост има нужда от техника. Компютри или таблети, или лаптопи. И доброволци, които да помогнат дори да се адаптира клавиатурата за украинския език, обясни той.

Според Юляна Колюкина, която помага на доброволците, в момента украинските деца няма да имат проблем да завършат украинските училища дистанционно.

Подходящата среда за обучение е важна за всеки ученик, каза Ирина Кобоненц. Тя избягала от войната с двете си деца и е един от доброволците, който е готов да помага с преподаването в България. Смята, че има опита, защото в населеното място, където живеела, имала детска площадка, която събирала децата на родители, които ѝ оставяли, докато са на работа:

"Мога да им преподавам. Най- важното е това да се случва в спокойна атмосфера. Нужно е към групата да има и човек, който да е запознат с нуждите на деца със специални потребности. Химикалки, тетрадки и всичко нужно за учениците. През първия месец ще им е нужна адаптация, а не да ги товарим с уроците, за да може лека-полека да си спомнят какво са учили. Аз ще се поинтересувам в кой клас са били децата, какво са учили"

Като майка на две деца тя каза, че е нужно учениците да се социализират с връстниците си. И от опита на сина си, който е в трети клас, Ирина каза, че онлайн обучението не е за предпочитане:

"Присъственото обучение е най-добро. Ще бъде по-ефективно. Едно от децата ми е в трети клас и половината от училищния му живот премина дистанционно. Не е полезно за зрението, социализацията я няма никаква. Като дойдохме в България гледах да го ориентирам към шахмат, танци, карате. Неща, с които и в Украйна се занимаваше. Но и за децата ситуацията е нестандартна. Затова е нужно да имаме поне малко място, цветни стаи, за да се опознаят. Знаете ли, основно доброволците помогнаха да се установя в България. И тук се научих да получавам помощ. По принцип съм свикнала да правя всичко сама, със съпруга ми, дори аз съм помагала на хора".

Ирина Кобоненц каза, че бъдещите ѝ занимания с децата са възможност и да има работа. 

От център "Отворени врати за Украйна" обявиха, че се обмисля вариант бъдещите учители да получават заплата. Ирина не е сигурна дали ще остане в България, или ще се върне в Украйна. Именно към тази стъпка е насочена и втората част от идеята на Андрей Николов. Освен т.нар. кооперативи, той смята, че дългосрочната стратегия е центърът да създаде и училище, което да помогне за интеграцията на децата, чиито семейства и след края на войната в Украйна ще останат в България.

Дали това ще се случи обаче, вече зависи не само от доброволците. А и от българската държава. 

Репортаж на Добромир Видев в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва миенето на ключови улици и булеварди в столични райони

От днес започва миенето с автоцистерна на ключови улици и булеварди в районите "Слатина", "Връбница", "Илинден" и "Възраждане", съобщават от Столичната община. Дейностите ще се извършват от фирмите по чистота по възлагане на Столична община във връзка с прогнозите за задържане на топло време в следващите няколко дни. От 18 януари, със..

публикувано на 25.01.25 в 10:54
Свети Григорий

Почитаме паметта на Свети Григорий Богослов

Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е защитник..

публикувано на 25.01.25 в 10:41

Знакови гласове от историята на БНР си спомнят...

"От тези 90 години, лично аз съм прекарал 45 в него, и то най-хубавите си години ", отбелязва Йордан Георгиев, автор и водещ на едно от най-старите и популярни информационно-музикални предавания на "Хоризонт" – "Музикална стълбица". Георгиев е носител на наградата за радиотворчество "Сирак Скитник". "Всеки един брой се подписваше. Тогава..

публикувано на 25.01.25 в 10:38

Първо гласуване за президент в гръцкия парламент

Парламентът в Атина се събира днес, за да избере президент. На първо гласуване са необходими 200 гласа в подкрепа на кандидатурата. Днес кандидатите, издигнати от партиите са четирима. С най-добри шансове е предложения от премиера бивш председател на парламента Костас Тасулас. Социалистите от ПАСОК застанаха зад кандидатурата на..

публикувано на 25.01.25 в 10:26

Владимир Костов: За България е важно да поддържа преди всичко националното

"В сегашния момент, когато в някои кръгове на световната политика се правят усилия за потискане на националното, за страна като България е изключително важно да се подкрепя и поддържа преди всичко националното ." Това казва пред БНР журналистът дисидент Владимир Костов, автор на книгата "Българският чадър". Той има основна заслуга за..

публикувано на 25.01.25 в 10:03

След взрива в Банкя: Продължава издирването на двама души

Продължава издирването на двама души, които са в неизвестност след взрива на газова инсталация в Банкя. През изминалата нощ и в късните часове на вчерашния ден те не са открити. Става въпрос за мъж и жена, които по информация на БНР са брат и сестра. Към момента съдбата им е неизвестна. И в днешния ден екипите на пожарната и..

публикувано на 25.01.25 в 09:33
Снимката е илюстративна.

Мексико не даде самолет с депортирани мигранти от САЩ да кацне в страната

Мексиканските власти са отказали искане на американската администрация военен самолет, депортиращ мигранти, да кацне в страната. Информацията беше потвърдена от мексикански висш служител в ефира на телевизия NBC News, без да бъде посочена причина.  Това е първият път в последно време, когато военни самолети са използвани за превозване на мигранти..

публикувано на 25.01.25 в 09:09