Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ето къде си" на Михаил Михайлов ще представи България на Венецианското биенале

Снимка: Ани Петрова

Най-старият и престижен форум за съвременно изкуство - Венецианското биенале, основан в края на 19 век, официално ще бъде открито в събота, 23 април. Ден по-рано вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие българския павилион на събитието.

България ще се представи с проекта "Ето къде си" на художника Михаил Михайлов, който работи върху него в продължение на месец. Експозиционното пространство "Спацио Рава" (Spazio Rava) ще е мястото, където ще бъде изложен нашият проект. Намира се в централната част на Венеция, в квартала "Сан Поло" на "Канал Гранде", в близост до моста Риалто. Михайлов е родом от Велико Търново, но от години живее и работи във Виена и Париж. Проектът му "Ето къде си" е избран в състезание с още 16 други през януари тази година.

Общата тема на тазгодишното издание на Венецианското биенале е „Млякото на мечтите” (The Milk of Dreams). Името идва от заглавието на книга на британската художничка, скулпторка и писателка сюрреалистка Леонора Карингтън (1917-2011), в която тя описва магически свят, в който животът се променя постоянно през призмата на въображението. В общата изложба на Биеналето тази година участват 213 творци от 58 страни. Освен общата експозиция национални павилиони на биеналето имат близо 80 страни. За първи път с национални павилион ще се представят Намибия, Непал, Оман, Камерун и Уганда.  

Темата за руската инвазия в Украйна вече е част от биеналето. Още в първите дни на март ръководството на форума обяви, че руски официални делегации няма да бъде приемани. Имаше съмнения, че украинският павилион няма да може да отвори врати именно заради войната, но тези страхове не се оправдаха. Украинският творец Павло Маков, работил години наред в Харков, успя да направи инсталацията си, която се нарича „Фонтани на изтощението“, идеята за която датира от 27 години. Това е пирамида на 12 нива, съставени от стоманени фунии, водата, която преминава през тях, слиза на долното ниво към още повече фунии.  

Украйна получи и още едно пространство. То е точно пред американския павилион, а целта е войната да се постави в центъра на арт изложението. За целта е сглобена голяма конструкция от обгорено дърво. Встрани пък се издига висока купчина от чували – препратка към начина, по който украинците искат да опазят паметниците на културата от руските бомби. Дана Космина – украински архитект, е инициатор на идеята.  

Така че Украйна на практика ще бъде представена двойно на Биеналето. За сметка на това руският павилион, чиято сграда е една от най-внушителните в т.нар. "Градини на Биеналето", ще остане затворен.  

Яра Бубнова и Михаил Михайлов (един до друг в средата)

Българското участие на Венецианското биенале се организира от Министерството на културата и се продуцира от Националната галерия и комисаря Яра Бубнова.

Венецианското биенале се открива официално на 23 април и ще продължи до 27 ноември. 

Репортаж на Светослава Кузманова за десетото участие на страната ни във Венецианското биенале можете да чуете от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22