Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Марков: Днес има прекалено спекулативно-комедиантски театър

Снимка: Ани Петрова

"В един момент осъзнаваш, че това, което се случва на сцената, те вълнува и е важно за теб. Няма рационални или наследствени подтици, просто осъзнаваш, че това е твоето място".

Това разказа пред БНР проф. Пламен Марков, режисьор и театрален педагог. И сподели, че когато гледа лош театър, съжалява за обвързването си с тази професия.

"Театралите трябва да ценим това, което имаме тук. Цялото същество на театрала се подчинява на театъра - няма болест, няма починал роднина. Това е нещо като религия".

През годините той е запазил критичността спрямо работата си:

"Имам почтената амбиция да се случи най-доброто възможно нещо".

В предаването "Хоризонт за вас" проф. Марков цитира свои учители, от които е запомнил няколко урока:

"Имай 4-5 човека, в чието мнение да се вслушваш. Ако се опиташ да се харесаш на всички, ще заприличаш на Настрадин Ходжа, който се съветвал със случайно минаващи хора от коя страна да бъде прозорецът на къщата му и накрая се наложило да я направи кръгла, за да може да угоди на всеки гост".

Според него в съвременния български театър "има прекалено спекулативно-комедиантски театър с простата задача да забавлява, а това води до клишета".

Зад гърба си режисьорът има почти 100 представления. В момента работи по "Вампир" на Антон Страшимиров. Негови представления се играят в Театър София и в Сатиричния театър.

Интервюто с проф. Пламен Марков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Русе представиха книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов

В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..

публикувано на 23.02.25 в 06:20
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48