Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алан Беърнър: Забрана за Уимбълдън не е най-лошото нещо за руските и белоруските тенисисти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Все по-често говорим за намесата на политиката в спорта, а ставащото в Украйна още повече извади на показ важността на тази въпрос. След някои вече наложени санкции на Русия в различни спортове, дойде и забрана за участие на руските и беларуските тенисисти от организаторите на тенис турнира в Уимбълдън от Големия шлем.

От Асоциацията на професионалните тенисисти порицаха това решение като дискриминационно, като се има предвид характера на този индивидуален спорт.

Алан Беърнър, професор по Теория на спорта и обществото в университета в Лафбъро, е събеседник по темата в предаването "Събота 150".

Как се мотивира Уимбълдън за налагането на тази забрана?

В основата си това действие е в линия с подхода на британското правителство към нахлуването в Украйна, заради което, разбира се, много руски граждани бяха санкционирани най-вече със замразяването на авоарите им. Мисля, че във Великобритания би изглеждало странно, ако няма подобни санкции и срещу спортистите, които, разбира се, са руски граждани.

Да, разбираемо е, че Уимбълдън е бил поставен в трудна позиция. От една страна, ако приемат руски тенисисти, тенис властите могат да бъдат обвинени, че са против официалната линия на правителството. От друга - ако наложат забрана на руснаците, това може да се тълкува като дискриминация и в разрез с принципите на световното ръководство на спорта. Така че каква е реакцията на световните тенис асоциации?

Реакцията им изглежда е, че Уимбълдън трябва да бъде наказан като турнир. Някои предлагат на тенисистите да не бъдат давани точки за ранглистата от постигнатите резултати на турнира. Аз мисля, че е справедливо да се каже за Уимбълдън и организаторите, че те виждат по-голямата картина, която е, че има военно нашествие, говори се за военни престъпления. При това положение винаги има "косвени щети", когато някои страни вземат решителни мерки срещу действията на други страни.

Мисля си за бойкота на южноафриканския спорт навремето. Няма съмнение, че имаше британски ръгбисти, на които беше отказана възможност да пътуват и да играят в Южна Африка, да играят срещу "Спрингбокс" - антилопите, но от друга стана техните страдания бяха много по-малки в сравнение с начина, по който беше третирано цветнокожото население на Южна Африка. Мисля, че нещо подобно се случва и сега.

Да, руските и белоруските тенисисти са наказани по някакъв начин за нещо, което е извън техен контрол, но точно това е "косвената щета", за която споменах. Има хора, които казват, че тенисистите могат просто да заявят, че критикуват руското нашествие в Украйна, но това е трудно да бъде поискано от спортист, особено като се има предвид характера на режима на Путин. В края на краищата мисля, че повечето от британците ще одобрят действията на британските тенис власти по въпроса.

Може ли обаче такова решение да бъде взето едностранно от Уимбълдън, това не е ли в нарушение с правилата на световния тенис?

Мисля, че има елементи на ограничаване на правата им, в смисъл, че се пречи на хората да си изкарват прехраната и да си вършат нормално работата. От друга страна Уимбълдън е частен клуб. Организаторите вероятно смятат, че могат да вземат каквото си поискат решение за техния турнир. Неотдавна говорихме за ситуацията с Джокович в Австралия, когато местните тенис власти първо го допуснаха да играе на откритото първенство в Мелбърн, но накрая се намеси правителството и каза, че той не е ваксиниран и не може да влезе в страната.

Очевидно трябва да се спазват тези правила. Но има правила и за много други неща, като, например, да не се нахлува в друга държава и да не се нападат цивилни граждани. Аз не съм особено притеснен от забраната и бих казал, че тя далеч не е най-лошото нещо, което може да се случи на руските и белоруските тенисисти.

Всички добре знаем, че тенисът е много особен, много специален спорт. Сигурен съм, че като цяло симпатиите на хората са насочени към народа на Украйна, а не към тенисистите милионери. Повечето от тях дори не прекарват много време в страните си. Може да се каже, че тенисистите не играят за държави, а по-скоро за независими предприемачи. Разбира се, те носят тяхната национална гордост, но въпросът е в крайна сметка какъв е смисълът от тази забрана? Ще бъде ли тя ефективна? Какво ще постигне?

Трудно ми е да кажа, но ние вече видяхме забрани на други руски отбори в други спортове. Прав сте, че отборите представляват нацията повече, отколкото отделна личност. Забрани обаче има. Дали работят? Аз мисля, че те вероятно вредят в някаква степен на пропагандната машина на Владимир Путин за "величието на Русия". Разбира се, винаги може да има и обратен ефект и това да се използва за сплотяването на руския народ зад нахлуването в Украйна, като се каже: "Вижте как се отнасят с нашите хора".

Вярно е, че много от тези тенисисти не живеят в Русия. Те са финансово независими. Не е известно къде плащат данъци. Каква част от парите им отиват в Русия в резултат на техните успехи. Но аз бих се притеснил за семействата им, ако някой от тях излезе и ясно заяви, че е потресен от руското нахлуване в Украйна.

Нека да поговорим още малко за последното, което казахте. Украинската звезда Елина Свитолина каза, че ако руски или белоруски тенисист или тенисистка осъди нашествието в Украйна и порицае режима на Путин, той или тя могат да бъдат допуснати в Уимбълдън. Но това не е ли наистина твърде прекалено като изискване, защото те просто могат да се страхуват за себе си или своите близки?

Разбира се, напълно съм съгласен. Точно затова тази идея не се приема добре, доколкото съм запознат. Това ще бъде много трудно. Освен ако няма някаква специална договорка с руското правителство да кажат, че го осъждат просто за да ги допуснат да се състезават. Ние не знаем какви отношения имат с руското правителство и изобщо какви са отношенията на повечето руснаци с правителството им.

Пак да кажа, сигурно има хора в други сфери на живота, които не са доволни от това, че са санкционирани, и които са против действията на руските власти, но санкциите ги достигат. Не мисля, че трябва да се правят изключения за тенисистите или други спортисти.

Не искам да бъда разбран погрешно, но задавам всички тези въпроси, просто защото ми се струва, че идеята да поискаш от някой спортист да осъди или одобри нещо или някого, само за да може да се състезава, ми изглежда много погрешна.

Напълно съм съгласен, че това не е начинът. Но алтернативата е всички да бъдат изключение. Виждаме, че международни спортни организации като ФИФА и УЕФА, например, забраниха на руски отбори и индивидуални спортисти да участват в турнири. Така че британското решение не е съвсем неочаквано.

Разбира се, възможно е в други страни да вземат други решения. Според мен британското правителство се опитва много активно да се представи като световен лидер в осъждането на руското нашествие - отчасти поради лични причини, разбира се - не толкова от голяма симпатия към украинския народ, а по-скоро в опит за подобряване на имиджа на консервативното правителство в момент, в който не е особено добре приемано от повечето хора в Обединеното кралство.

Руската тенис звезда Андрей Рубльов, който смята решението на Уимбълдън за дискриминационно, предложи наградният фонд от турнира да бъде дарен на Украйна за хуманитарни цели. Как ще коментирате това предложение?

При положение че наградният фонд е собственост на тенис властите в Уимбълдън, даряването на цялата сума би било нещо като наказание за самите тях. Не съм съвсем сигурен дали самите тенисисти, които печелят пари от наградния фонд, могат да решат какво да правят с тези суми. Мисля, че те не могат да бъдат карани насила да участват във фонд в подкрепа на Украйна.

Големи имена в тениса като Новак Джокович и Мартина Навратилова се изказаха против забраната. Вярно е, че има доста време преди началото на турнира в Уимбълдън в края на юни, но дали ще има такива спортисти, които ще бойкотират турнира?

Възможно е. Интересно е да се види какво ще направи Джокович. Не съм изненадан, че той не е доволен от отношението към руските и беларуските тенисисти, като се има предвид политиката на неговата собствена страна Сърбия по отношение на войната. Всъщност, не мисля, че много тенисисти ще бойкотират турнира. Не бих си представил полски или украински тенисисти да бойкотират Уимбълдън.

Пак ще се върна към "косвените щети". Много е жалко, че отделни тенисисти се наказват заради действията на техните правителства, които те може и да не подкрепят, но просто така се случват нещата. И това е нищо в сравнение със случващото се на самата Украйна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ново начало на делото за смъртта на 15-годишния Филип

Очаква се да започне делото за смъртта на 15-годишния Филип. Момчето беше прегазено през септември миналата година на пешеходна пътека на столичната улица "Гурко" от автомобил, управляван от 37-годишния Петър Тодоров. Той е с обвинение за причиняване на смърт при евентуален умисъл. Според експертизите Тодоров е шофирал с 88 километра в..

публикувано на 21.06.24 в 08:52
Антъни Блинкън

Южна Корея и САЩ осъдиха новия договор между Русия и Северна Корея

Външният министър на Южна Корея Чо Те-джун и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън осъдиха новия договор между Русия и Северна Корея като сериозна заплаха за регионалния мир и стабилност. Това се казва в изявление на външното министерство в Сеул. САЩ: Обезпокоителна е възможността Русия да достави оръжия на Северна Корея Чо Те-джун..

публикувано на 21.06.24 в 08:46

С научен форум отбелязват 250 години от подписването на Кючуккайнарджанския договор

По случай 250 години от подписването на Кючуккайнарджанския мирен договор между Руската и Османската империи е организиран научен форум с участие на преподаватели от Велико Търново, Варна и Силистра, на изследователи и краеведи от региона. Той ще се проведе на територията на комплекс "Историческа чешма 1774 година" в село Кайнарджа. Ще бъде..

публикувано на 21.06.24 в 08:37

Фестивал на лавандулата в Чирпанско

В Чирпан и района започва Международният фестивал на лавандулата. Сред мероприятията са посещения на лавандулови полета, концерти, изложби и базари. В събота в село Средно градище ще има Лавандулов базар на занаятите. Сред участниците във фестивала са и винарските изби в района.

публикувано на 21.06.24 в 08:21
Карта на опасните явления, 21 юни 2024 г.

Опасни горещини в 16 области у нас

"Жълт" код за опасно високи температури е обявен в 16 области на страната. Предупреждението е в сила за Благоевград, Кюстендил, Кърджали, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Стара Загора, Хасково, Ямбол. В тези области ще е горещо, като максималните температури ще са между 35 и 38..

публикувано на 21.06.24 в 08:13

Кои хора са най-уязвими от горещото време и как да им помогнем при топлинен удар

Хората с психични заболявания, диабет и наднормено тегло, както и децата до 4 години са сред най-уязвимите спрямо горещото време. Това припомнят от столичната Спешна помощ и съветват да се потърси помощ на телефон 112 при симптоми на топлинен удар.  Топлинният удар може да се разпознае по главоболие и гадене, но също по неадекватно поведение..

публикувано на 21.06.24 в 08:08
Антониу Гутериш, генерален секретар на ООН

Гутериш: Опасностите от превръщането в оръжие на цифровите технологии нарастват

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди, че "опасностите от превръщането в оръжие на цифровите технологии нарастват с всяка изминала година", а злонамерената дейност в киберпространството се увеличава от страна на правителства, неправителствени организации и престъпници, предаде Асошиейтед прес. В същото време Антониу Гутериш..

публикувано на 21.06.24 в 08:03