Бременността и раждането са най-важният период от живота на всяка една жена. Раждането е нормален процес, момент незабравим в живота на родителите. Освен че е физиологичен процес, раждането трябва да позволи на жената да се чувства щастлива. В последно време все повече жени се питат - "Как да родя - със секцио или нормално?".
Емили Бенковска е родила своето първо дете преди пет месеца. Малката Алекса се ражда по естествен път:
"Родих първото си дете на 27 години по естествен път. Беше ми предложено да раждам секцио, но отказах, защото нямам реално никакви здравословни причини да го направя. Наистина има случаи, когато е наложително. Често чувам гинеколози да предлагат на пацентките си под претекст, че имат тесен таз или разширени вени или че ако тръгнат да раждат, а искат да са с определения медицински екип, може докторът или докторката случайно да ги няма, да не са там, при което момичетата се паникьосват. Масово ги е страх, въпреки че според мен лично една операция е по-страшна от раждането, а в моя случай самото раждане протече буквално 15 минути".
Д-р Калин Поповски е известен акушер-гинеколог с дългогодишна практика в една от най-големите държавни болници Университетската болница "Д-р Георги Странски“. Пред БНР той каза, че има тенденция жените да желаят раждане със секцио:
"Стремим се да я удържаме в едни физиологични нива. Тези нива за България е районните и общинските болници е да имат 20 – 30% секцио от общия брой на ражданията".
"Секциото изобщо не е безопасна операция, но все пак понякога се налага", допълни още д-р Поповски.
"Фактът, че не е еднакво разпределението между секцио и нормално раждане в университетските, големите държавни, общинските и в частните болници, е много тревожен и показва една плашеща тенденция, която ме тревожи не само като съветник в Министерство на здравеопазването, но и като педиатър". Това заяви в интервю за предаването "Хоризонт до обед" педиатърът и бивш депутат от 46-то Народно събрание д-р Таня Андреева:
"Няма нищо по-добро за новороденото бебе от едно естествено протекло раждане. Тенденцията за повишаване броя на секциото в България е от 10-15 години. През 2007 година съотношението е било 25% секцио за сметка на 75% нормално раждане. Сега сме достигнали до едни стряскащи 53% в полза на секциото. Тези данни са в абсолютен дисонанс с данните от Европа, където секциото е някъде около 30%".
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..