Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристофор Павлов:

Очакват ни две години стагфлация

Снимка: https://pixabay.com/

Икономиката ще бъде в стагфлация тази и следващата година, прогнозира в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ главният икономист на „Уникредит Булбанк“ Кристофор Павлов. По думите му ниският икономически растеж и високата инфлация са основният сценарий и за България, а покачването на лихвените проценти, което се очаква в еврозоната, ще се усети у нас с известно закъснение.

13 % годишна инфлация в България 

Настоящата прогноза за инфлацията у нас е 13 %, коментира Павлов, като подчерта, че икономическият екип на банката вече работи по актуализирана прогноза и тя ще бъде готова през юни. Икономистът подчерта, че когато се вземат решения за антиинфлационни мерки, трябва да се анализират причините за покачването на цените. Основните причини са високите цени на горивата и храните.  

В Съединените щати има и сериозното търсене, а пазарът на труда прегаря, което може да бъде ограничено с ръст на лихвените проценти. В еврозоната и у нас обаче този фактор не е толкова силен, затова и покачването на основните лихвени проценти ще се забави до есента и следващата година, прогнозира Павлов и подчерта, че твърде сериозно или ранно покачване на лихвите би могло да има негативен ефект върху икономиката. 

По-високи лихви следващите 12 месеца 

Европейската централна банка ще прибегне до покачване на лихвените равнища, убеден е икономистът. „Нашият основен сценарий предвижда увеличение на лихвите в еврозоната с един процентен пункт, като половината от него ще се материализира до края на тази година, а другата – в хода на следващата година“, допълни Павлов.  

Кредитите в България, отпуснати в евро, са конструирани по начин, по който подобно увеличение ще им се отрази. „Малко по-различно е положението с кредитите в лева, чиято цена е обвързана с цената на средствата, която съответната банка набира от пазара на депозити. Тази цена също ще се променя, макар и разбира се, по-бавно“, прогнозира икономистът.  

По думите му това е сценарият за следващите 12 месеца. След това отново ще има стабилизиране на лихвите, защото Франкфурт ще приключи с цикъла на увеличение. Заради пазарните условия – т.е. конкуренцията на банковия пазар у нас, е възможно след този период дори да има ново понижение на лихвите по кредитите, коментира Кристофор Павлов.

Кристофор Павлов

Подкрепа на най-бедните домакинства, не по-ниско ДДС

Мерките за овладяване на високата инфлация трябва да включват подкрепа на най-бедните домакинства, коментира икономистът, като добави, че по правило това са пенсионерите и хората, които работят на минимална работна заплата. Увеличаването на техните доходи трябва да е с такъв процент, който да компенсира инфлацията. Според Павлов има фискална възможност за увеличаване на средната пенсия. Тъй като минималната работна заплата вече бе увеличена до 700 лева от 1 април, следващото увеличение трябва да е през октомври, смята икономистът.  

Той обаче е напълно убеден, че намаляването на ДДС ставката за определени групи продукти няма да има ефект за домакинствата. Това се доказа и с диференцирането на ставката за ресторантьорите, коментира Павлов и посочи, че бизнесът не трябва да бъде компенсиран, защото има собствени ресурси да се справи с покачването на цените. 

Намаляването на акциза на горивата е крайна стъпка, която не бива да се предприема прибързано, допълни още икономистът. По думите му за нея трябва да се мисли на европейско равнище и то при определен сценарий, свързан със санкциите срещу Русия заради инвазията в Украйна.

Европа – твърдо зад Украйна 

Европейският съюз трябва да остане твърдо зад Украйна в този конфликт, заяви Кристофор Павлов. По думите му военните действия могат да продължат с този интензитет най-много и догодина, след което ще има „замразяване“ на ситуацията и от време на време ескалация.  

Последиците за Европа са много големи, но не трябва да се пренебрегва и останалата част от света, припомни икономистът и посочи, че има много държави в Африка и Азия, които зависят от селскостопанската продукция на Украйна и Русия. Международната общност трябва да подкрепи тези страни, допълни Павлов.

Цялото интервю с Кристофор Павлов може да чуете в звуковия файл.

Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35

Сирени за въздушна тревога в Кипър заради 50-годишнината от турската инвазия

Сирени със сигнал за въздушна тревога звучаха в Кипър в 5.30 ч. тази сутрин – точния час, в който преди 50 години започва турската инвазия в страната . 50 топовни салюта откриха тържествата в северната част на острова по случай 50-годишнината от "мирната операция" на Турция. За участие в проявите за първи път едновременно на тази дата на..

публикувано на 20.07.24 в 07:55

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията . Това обаче става при определени условия и след преминаването на първоначална военна подготовка , защото засега военната професия е една от трите регулирани.  Таня, Димитър, Георги, Стоян са част от многото студенти на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Със специалността, която учат..

публикувано на 16.07.24 в 09:41

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Водата в България е неправилно управлявана , заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Основният проблем е напояването , изтъкна той за недостига на вода за земеделие. Изваляването в Румъния се прави с български специалисти . Водещи държави го правят и има резултати. Стоянов призова МЗХ да прояви..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Д-р Камен Николов, БАБХ: Конопените семена, маслото и брашното от тях са разрешени за влагане в храни

На витрината на магазин в центъра на София са изложени кексчета и бисквити с череп и знака на канабис на опаковката. За това сигнализираха слушатели на БНР.  Това става на фона на случката от миналата седмица, когато в болницата в Плевен попаднаха малки деца, яли бисквити с опасни, забранени съставки. Досъдебно производство по случая с децата в..

публикувано на 15.07.24 в 09:47