Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Стайков: Липсата на информация за газа ни превръща в литературни анализатори

При доставките на втечнен газ от САЩ ще има допълнителни разходи за транспорт, регазификация, пренос до нас, поясни експертът

Калоян Стайков
Снимка: БГНЕС

"Липсата на информация по този процес ни превръща в литературни анализатори – какво е искал да каже авторът с нещо. Няма достатъчно яснота, всички гадаем – анализатори, бизнес или просто домакинства, които се чудят ще има ли топла вода или няма да има." Това каза пред БНР Калоян Стайков от Института за енергиен мениджмънт за ситуацията с неизвестните около цените на газа и доставките на синьо гориво.

Стайков отбеляза, че от "Булгаргаз" идват едни съобщения за договорени количества газ, а сега след посещението на премиера в САЩ се появяват нови.

"Което означава, че ако "Булгаргаз" има предварителни договорки, стават прекалено много количествата. Цялата липса на информация дава възможност за твърде много спекулации. В момента всеки спекулира какво се случва."

"В момента нищо не знаем и това е големият проблем. Проблемът не е цената сама по себе си. Проблемът е, че няма никаква информация от какво зависи тази цена, за какъв период определени фактори влияят върху нея, какви ще са доставчиците – дали ще са за 3 месеца, за 9 месеца, за 12 месеца. В момента бизнесът работи две седмици при нови условия, на май месец, обаче не знае каква цена ще заплаща", коментира Стайков в предаването "Преди всички".

При всички условности и проблеми с договора с "Газпром" там имаше горе-долу предвидимост, знаехме от какво зависи цената, можеше да се направи някаква прогноза, отбеляза Калоян Стайков. По думите му "сега и това няма", а управляващите нямат достатъчно добра комуникация с бизнеса.

Относно доставките на втечнен газ от САЩ експертът посочи, че ще има допълнителни разходи за транспорт, регазификация, пренос до нас.

Калоян Стайков е на мнение, че има възможности да се работи и с друг петрол, освен руския, но "дори на европейско ниво тази ситуация не е достатъчно изчистена и продължава да има доста спорове".

Експертът подчерта, че пропускаме време за подготовка и "до последно се поддържа тезата, че трябва да останем в тази матрица".

Предложението за по-ниска цена на 50 литра бензин за домакинствата месечно според Стайков "нито технически, нито логически би имало сериозен ефект".

"Самото предложение изглежда странно."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56