Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеи и галерии в цялата страна се включват в инициативата "Европейска нощ на музеите"

| обновено на 14.05.22 в 13:05
Артефакти от изложбата "Доспехите на тракийските воини", НАИМ
Снимка: БГНЕС

Повече от 45 музеи и галерии в цялата страна се включват днес в инициативата "Европейска нощ на музеите". Публиката ще може да разгледа с вход свободен изложби, ателиета, прожекции и многобройни артистични прояви. Организатор е Френският институт у нас в партньорство с Министерството на културата и Столичната община.

По повод инициативата Френския институт ще представи документалния филм "Една нощ в Лувъра: Леонардо да Винчи", заснет през нощта, когато залите на музея са празни. Прожекцията ще от 19:00 тази вечер в зала "Славейков" на Френския институт.

По време на "Нощта на музеите" желаещите ще могат да се запознаят с Micro-folie - френски дигитален музей, който в момента е инсталиран в една от залите на Музея на София, а поводът е председателството на Франция на Съвета на Европейския съюз.

Лятно кино, добавена реалност и концерт ще има в "Нощта на музеите" в Националния военноисторически музей.

Чрез специално приложение посетителите  ще видят как картини оживяват и ще видят как биха изглеждали с противогаз или каска от Първата световна война.

За доброто настроение ще се погрижи представителният духов оркестър на Националната гвардейска част.

В лятното кино под открито небе ще бъде прожектиран игралният филм "Врагове" по сценарий и режисура на Светослав Овчаров.

Регионалният исторически музей В Пазарджик ще покаже Равногорското съкровище в "Нощта на музеите" - така за поредна година регионалният исторически музей в Пазарджик ще се включи в международния културен форум "Европейска нощ на музеите".

Освен постоянните експозиции, посетителите ще могат да видят изложбата от Велико Търново "Епохата на Фердинанд",  както и изложбата "Батак 1876-та, Хроника на една безсмъртна пролет".

Само за "Европейската нощ" на ще бъде експонирано тракийското съкровището на Равногор.  То се състои от 9 части - сребърни апликации с позлата за конска амуниция.

Любопитното е, че съкровището е открито случайно, през 1986 година, когато при разораването на картофена нива местни хора се натъкнали на тракийска  гробница. Според специалистите откритите апликации датират от II-I век преди Христа. 

Музеят ще приема посетители от 18:00 до 24:00 часа, като входът е безплатен. 

Илюстративна снимка/БГНЕС

Една от сабите на Христо Ботев ще бъде изложена днес в  Регионалния исторически музей в Хасково. Посетителите му ще могат да разгледат и изложба от 17 пана, посветена на живота и делото на поета-революционер.

Изложбата е предоставена от Национален музей "Христо Ботев" в Калофер, а сабята - от Регионалния исторически музей - Враца.

Временната експозиция, посветена на Христо Ботев, е подредена по повод 18 май - Международният ден на музеите.

Тя ще бъде открита тази вечер в 18:30 часа, като с нея музеят в Хасково ще се включи в "Европейската нощ на музеите".

Музика, танци, занимателни игри и огнено представление включва програмата на "Европейската нощ на музеите" в Ямбол. От 17:00 до 23:00 часа експозициите в регионалния исторически музей, етнографският комплекс и Безистена могат да бъдат  разгледани безплатно.

"Безистенът – място за срещи" е мотото, под което ще премине програмата в Културно-информационния център, като целта е да се покаже неговата многофункционалност, подчерта Елена Куманова:

"Експозиционните зали на Безистена, които са разположени на три нива - Минало, Настояще и Бъдеще, като посетителите, които обичат предизвикателствата, ще имат възможност да се включат и в занимателна игра, наречена "Откриватели на Арт и Факти". В помощ на откривателите ще бъдат младите екскурзоводи от гимназията по туризъм "Алеко Константинов".

Огненият спектакъл "Пробуждане" на "Жар театър" ще започне малко след 22:00 часа.

Към градските развлечения в миналото е насочена програмата в Етнографски комплекс "Каргон". Там посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на мелодиите от началото на ХХ век и да си припомнят вкуса на сладките изкушения.

Ретро атмосферата ще бъде допълнена с пъстрите образи от улиците на стария Ямбол в спектакъла на Театрална група "Палечко" с ръководител Атанас Жеков.

Музеят на народните художествени занаяти в Троян  се включва в  инициативата „Нощ  в музея“ с демонстрации и изложби, които  посетителите ще могат да видят за времето от 15:00 до 22:00 часа.

Посетителите на музея ще видят демонстрация на грънчарско колело на открито под чардака на конака и рисуване на керамични чинии.

От 17:00 часа, ще бъде открита изложбата "Съхранихме и предаваме на бъдещето. Дарители и дарения". Тя представя движими културни ценности от фондовете на музея. Сред най-ценните образци са крондир с пластична украса, гаваз за ракия, медник, свързан с историята на 34-ти пехотен Троянски полк.

В изложбата са представени даренията на майсторите Николай Йовков, Веселин Стоянов, Ценка Николова, Мариана Личева, Неда Личева, Яна Данчева, Веска Колева, както и на художниците Енчо Ганковски, Милко Тодоров, Владимир Киров, Елга Дренска и др.

Място е отделено на по-големите дарителски жестове на Христо Йовчевски, д-р Виолета Койновска, Милко Мичев, братята Борис и Димитър Маринови, Елисавета Марковска, семейство Русеви. 

В галерия „Серякова къща”, която е част от музея на занаятите, в 18.30 ч. ще бъде открита фотографската  изложба "Магическата светлина". 

В Музея на занаятите от 20:00 часа любителят на приключения Павлин Стойнов ще разкаже „Споделено пътуване по гръцкото море и музеи”. След това ще бъде представена обновената платформа „Добавена реалност”.

Тя съществува в Музея на занаятите от 2013 г. и включва видеоматериали, които са запечатали технологичните процеси на създаване на отделни занаятчийски предмети. Чрез тях се дообогатява представата на музейната публика за процеса на производство на всеки предмет.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Въведоха мерки срещу птичия грип в Габровско

В Габровска област въведоха мерки срещу разпространението на птичи грип. Заради усложнената епизоотична ситуация се забранява провеждането на пазари и изложби на птици. В Габровска област няма огнище на птици грип, но здравните власти предприемат превантивни мерки срещу разпространението на заразата. Освен забраната за провеждане на..

публикувано на 26.04.24 в 12:54
Кирил Петков

Петков вижда нормално управление при прекъсната зависимост на Борисов от Пеевски

България не може да има нормално управление, ако зависимостта на Бойко Борисов от Делян Пеевски не бъде прекъсната. Така съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира думите на лидера на ГЕРБ, че след изборите няма шанс да бъдат заедно в управлението след вчерашното отстраняване на Росен Желязков от поста председателя на НС. "Това,..

публикувано на 26.04.24 в 12:17
Микола Солски

Съд разпореди арест на украинския агроминистър Микола Солски

Министърът на аграрната политика и прехраната Микола Солски да бъде задържан по обвинения в съучастие в незаконно придобиване на държавна земя на стойност около 7 милиона долара. Това разпореди украински съд.  Солски отхвърля обвиненията, които се отнасят за събития от 2017-2021 г. - преди той да стане министър на земеделието през март 2022..

публикувано на 26.04.24 в 12:07

НС отмени патентния данък за бране на билки, горски плодове, гъби и трюфели

На първо четене мнозинството в Народното събрание (НС) отмени патентния данък за бране на гъби, билки и горски плодове, включително и трюфели. В подкрепа на предложението на ГЕРБ и ДПС гласуваха БСП и "Има такъв народ". Мотивът е, че данъкът се е оказал непосилен, тъй като заплащането му е авансово, без да се знае дали събирането им няма..

публикувано на 26.04.24 в 11:50
Снимката е илюстративна

Конкурсът за чиста журналистика Web report приключва на 30 април

"Това е конкурс, който обединява медиите – малки и големи, национални и регионални, в каузата за чиста журналистика. Това е конкурс на обединение в едно време на разделение ." Това каза пред БНР Калина Петрова, заместник главен редактор на портала Dir.bg, организатор на конкурса за свободна и чиста и журналистика Web report. Конкурсът се..

публикувано на 26.04.24 в 11:48

61% от родителите подкрепят задължителните ваксини, сочи проучване

61% от родителите подкрепят задължителните ваксини и биха поставили всички и дори допълнителни ваксини на децата си . Над 77% от родителите определят лекарите като основен източник на информация по въпросите на ваксините, а 95% от общопрактикуващите лекари съветват родителите да ваксинират децата си с всички ваксини от задължителния..

публикувано на 26.04.24 в 11:42

Коклюш в 21 области, но без извънредна епидемична обстановка

У нас вече има епидемия от коклюш, но няма да бъде обявена извънредна епидемична обстановка, съобщи за БНР главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.  По думите му има потвърдени случаи на инфекцията в 21 области в страната. На днешното заседание на Министерския съвет ще бъдат представени мерки за ограничаване на..

публикувано на 26.04.24 в 11:42