Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Дончо Дончев: Благодарение на пандемията плазмодаряването в страната се разви

2
Доц. д-р Дончо Дончев
Снимка: Пламена Бачийска

"Нещо ново, което в началото беше неясно, виждахме, че става нещо в Китай, нямахме идея, че толкова бързо и в такива мащаби ще се разпространи в целия свят. Тогава ги съжалявахме горките китайци, но там за първи път възникват такива бързо разпространяващи, но все пак и и самоограничаващи се зарази и когато видяхме какво стана в Италия, това ни накара да се опомним, че ни очаква нещо страшно", каза за БНР във връзка с пандемията от Covid-19 доц. д-р Дончо Дончев, оториноларинголог, аудиолог и отоневролог, доктор по медицина. Той е началник на отделението по аудиология и отоневрология в Клиниката по уши, нос и гърло към Военномедицинска академия (ВМА).

По думите му първата вълна на пандемията е била стрес-тест.

"Понеже споменахте за плазмодаряването, за рековаленсцентна плазма от преболедували, което близо година се използваше като един макар и пасивен, облекчаващ на даден момент страданието на пациентите метод. Специално в България сме свидетели как се развиха възможностите за плазмофереза в цялата страна -  кръвни центрове, които може би никога нямаше да развият този метод, който е лечебен - пречистване на кръвта да го кажа така образно, което помага при редица заболявания и сега този метод благодарение на пандемията плазмодаряването се разви в страната", допълни в предаването  "Нощен Хоризонт" д-р Дончо Дончев.  

Той поясни още, че за деца с увреден слух, когато са на една година може да се поставят кохлеарни импланти. Д-р Дончев е автор монографията "Предизвикателствата при работа с кохлеоимплантирани кърмачета".

"Първото предизвикателство е да съобщиш на родителите, че детето не чува, че има сериозен проблем със слуха".

Доц. д-р Дончо Дончев     Снимка: Пламена Бачийска
Доц. д-р Дончо Дончев Снимка: Пламена Бачийска

Като лекар на въздушно десантен батальон 1989 – 1990 г. е бил действащ военен парашутист. Началник на УНГ отделение във ВБ – Дупница 1992 – 1993 г., началник на отделение във Военномедицинския отряд за бързо реагиране (ВМОБР) от 2011 до 2015 г. Д-р Дончо Дончев е участник в мисии в Грузия, Ирак, Косово, Босна и Херцеговина, Словения, Румъния, Македония. От 2007 г. до 2010 г. е координиращ щабен офицер и заместник на медицинския съветник на Командващия на Оперативната щабквартира на НАТО в гр. Неапол, Италия. От 2004 г. се включва в програмата за кохлеарна имплантация на Клиниката по УНГ болести на ВМА - София. Квалифицирал се е в курсове в Прага, Виена, Будапеща, Загреб и Цюрих, в областта на настройване на звуковите процесори на кохлеарните имплантни системи и в диагностиката на вродената и придобита глухота при деца.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05