Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Дончо Дончев: Благодарение на пандемията плазмодаряването в страната се разви

2
Доц. д-р Дончо Дончев
Снимка: Пламена Бачийска

"Нещо ново, което в началото беше неясно, виждахме, че става нещо в Китай, нямахме идея, че толкова бързо и в такива мащаби ще се разпространи в целия свят. Тогава ги съжалявахме горките китайци, но там за първи път възникват такива бързо разпространяващи, но все пак и и самоограничаващи се зарази и когато видяхме какво стана в Италия, това ни накара да се опомним, че ни очаква нещо страшно", каза за БНР във връзка с пандемията от Covid-19 доц. д-р Дончо Дончев, оториноларинголог, аудиолог и отоневролог, доктор по медицина. Той е началник на отделението по аудиология и отоневрология в Клиниката по уши, нос и гърло към Военномедицинска академия (ВМА).

По думите му първата вълна на пандемията е била стрес-тест.

"Понеже споменахте за плазмодаряването, за рековаленсцентна плазма от преболедували, което близо година се използваше като един макар и пасивен, облекчаващ на даден момент страданието на пациентите метод. Специално в България сме свидетели как се развиха възможностите за плазмофереза в цялата страна -  кръвни центрове, които може би никога нямаше да развият този метод, който е лечебен - пречистване на кръвта да го кажа така образно, което помага при редица заболявания и сега този метод благодарение на пандемията плазмодаряването се разви в страната", допълни в предаването  "Нощен Хоризонт" д-р Дончо Дончев.  

Той поясни още, че за деца с увреден слух, когато са на една година може да се поставят кохлеарни импланти. Д-р Дончев е автор монографията "Предизвикателствата при работа с кохлеоимплантирани кърмачета".

"Първото предизвикателство е да съобщиш на родителите, че детето не чува, че има сериозен проблем със слуха".

Доц. д-р Дончо Дончев     Снимка: Пламена Бачийска

Като лекар на въздушно десантен батальон 1989 – 1990 г. е бил действащ военен парашутист. Началник на УНГ отделение във ВБ – Дупница 1992 – 1993 г., началник на отделение във Военномедицинския отряд за бързо реагиране (ВМОБР) от 2011 до 2015 г. Д-р Дончо Дончев е участник в мисии в Грузия, Ирак, Косово, Босна и Херцеговина, Словения, Румъния, Македония. От 2007 г. до 2010 г. е координиращ щабен офицер и заместник на медицинския съветник на Командващия на Оперативната щабквартира на НАТО в гр. Неапол, Италия. От 2004 г. се включва в програмата за кохлеарна имплантация на Клиниката по УНГ болести на ВМА - София. Квалифицирал се е в курсове в Прага, Виена, Будапеща, Загреб и Цюрих, в областта на настройване на звуковите процесори на кохлеарните имплантни системи и в диагностиката на вродената и придобита глухота при деца.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15