Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Без хората на изкуството и науката, без учители закъде сме?"

Цигуларката Зорка Лишева: За културата времето стана неуютно

"Да си музикант в България, особено в днешно време, е доста трудно"

Зорка Лишева
Снимка: Латинка Светозарова

В Плевен отбелязват 24 май с празнично шествие на ученици, учители, студенти и работещи в културните институти в града. След тържествения ритуал ще прозвучи съвместно хорово изпълнение „Върви, народе възродени!" на 11 състава. Музикалното събитие се случва за осма поредна година.

Кметът Георг Спартански ще отличи творци и деятели на изкуството, културата и образованието. Сред наградените е и цигуларката от Плевенската филхармония Зорка Лишева, която отбелязва 55 години сценична дейност. По думите ѝ наградата "осмисля това, което си правил цял живот".

"Цигулката е продължение на моето тяло", споделя Зорка Лишева. Дълги години тя е била помощник концерт-майстор в Плевенската филхармония.

"Цял живот свириш. Ако не свириш, то тогава преставаш да можеш да свириш. Да си музикант в България, особено в днешно време, е доста трудничко. Ние сме принудени да вършим какво ли не, за да оцеляваме", коментира тя.

"Страшно си обичам професията, инструмента. Влизаш в друга кожа. Цял живот съм на сцена и там живея", разказва цигуларката, за която работата е и хоби, "те се сливат в едно".

За културата в България времето стана много неуютно, смята Зорка Лишева.

"24 май е единственият ден, в който ни обръщат внимание официално. За мен е специален празник, защото си е наш – на хората, които се занимават с изкуство, с наука, с култура. Без хората на изкуството, без учители, без хората на науката закъде сме? Затова е много ценно да ти благодарят. Ти си благодарен за това, че ти благодарят."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00