На 17 май 2022 г. Софийската филхармония имаше своята трета значима изява в Златната зала на Музикферайн - Виена. След гостуване през 2000 г. под диригентството на Емил Табаков, през 2019 и 2022 г. оркестърът гастролира успешно на най-престижната сцена за класическа музика в австрийската столица под палката на Найден Тодоров.
В рамките на концертната програма на 17 май прозвучаха: Антонин Дворжак – Славянски танц №2 в ми минор и Славянски танц №8 в сол минор; Веселин Стоянов – гротескна сюита "Бай Ганьо" и Пьотр Илич Чайковски – Симфония №5 в ми минор, оп. 64.
Местата в Златната зала отново бяха разпродадени, а емоционалната реакция на публиката и продължителните възторжени аплаузи след всяко произведение допълниха облика на една вдъхновяваща, успешна концертна вечер, в края на която като бис прозвуча отново българска творба – “Ръченица“ от Петко Стайнов.
След събитието имах възможността да разговарям с г-н Кристиан Май, който ръководи концертната агенция “Melos“, осъществила гастролите на Софийската филхармония в Музикферайн през 2019 и 2022 г. Той разказа специално за слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" за началото на своето сътрудничество с маестро Найден Тодоров и за мотивацията да организира двете гостувания на оркестъра на една от най-престижните световни концертни сцени:
“Kато музикален мениджър имам дългогодишен контакт с г-н Найден Тодоров и го определям като отличен музикант. Имах впечатления от неговата диригентска кариера и преди да започна да го представлявам като импресарио. Препоръчах го на Берлинския симфоничен оркестър, с който той успешно гастролира през 2007 г. във Верона, Венеция, Япония. Координирал съм и други негови творчески ангажименти. Винаги съм бил изключително удовлетворен от резултата и щастлив от нашата съвместна дейност. Смятам, че маестро Тодоров притежава изявени ръководни качества, съумява да обедини ансамбъла, да мотивира оркестрантите на сцената и същевременно да вдъхновява и въздейства емоционално на публиката в салона.
Познавах Софийска филхармония отпреди 10-15 години като име и от нейни записи, които бях слушал. Когато Найден Тодоров оглави този оркестър като директор, той ме покани в София, за да чуя формацията на живо. Бях изключително впечатлен от Софийската филхармония и ще посоча три от причините, които са съществено важни, особено при организиране на гастрол: На първо място – професионалното ниво на Филхармонията е много високо и по мое мнение тя принадлежи в момента към най-добрите оркестри в Европа. На второ място - аз усетих едно хармонично взаимодействие между маестро Тодоров и членовете на оркестъра - оприличавам ги на едно голямо семейство, което следва обща творческа цел, а това се среща рядко като взаимоотношения в музикалните състави. И трето - констатирах устрема, както при диригента Найден Тодоров, така и при оркестъра, да надграждат постигнатото, да продължават да се усъвършенстват в посока най-висша форма на професионално музициране. Когато това желание присъства, подплътено от потенциала на ансамбъла като възможности, тогава аз виждам голямо бъдеще за този оркестър и предпоставка за реализиране на престижните гастроли в Музикферайн.
Да се организира концерт в Залцбург, Мюнхен, Кьолн или Париж е разбира се хубаво, но изява в Златната зала на Музикферайн е съвсем различно ниво. Достатъчно е да се види афиша с имената на най-известните оркестри и диригенти в дните преди и след изявата на Софийската филхармония, и се добива представа в какво обкръжение беше този гастрол, при това в период, когато се провеждат Виенските фестивални седмици и конкуренцията от събития е огромна. Златната зала на Музикферайн е именно мястото, където се срещат и изявяват световните елитни оркестрови формации.“
Г-н Кристиан Май сподели какви са били рисковите фактори при повторното гостуване на българския национален оркестър във Виена, както и идеи за нови проекти, свързни с бъдещи изяви на Софийска филхармония:
“Съвместно с мой колега, представител на японска концертна агенция, планираме турне на Софийската филхармония под диригентството на маестро Найден Тодоров в Япония, вероятно за сезон 2023/2024 година. Тази покана също е резултат от успешната изява на оркестъра на престижната сцена в Музикферайн. В края на репетицията на Филхармонията преди концерта, в залата присъства и големият италиански диригент Рикардо Мути, с когото аз се познавам. Ще се надяваме на положително развитие за Софийска филхармония и от тази среща.“
Цялото интервю с Кристиан Май чуйте в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..