На 17 май 2022 г. Софийската филхармония имаше своята трета значима изява в Златната зала на Музикферайн - Виена. След гостуване през 2000 г. под диригентството на Емил Табаков, през 2019 и 2022 г. оркестърът гастролира успешно на най-престижната сцена за класическа музика в австрийската столица под палката на Найден Тодоров.
В рамките на концертната програма на 17 май прозвучаха: Антонин Дворжак – Славянски танц №2 в ми минор и Славянски танц №8 в сол минор; Веселин Стоянов – гротескна сюита "Бай Ганьо" и Пьотр Илич Чайковски – Симфония №5 в ми минор, оп. 64.
Местата в Златната зала отново бяха разпродадени, а емоционалната реакция на публиката и продължителните възторжени аплаузи след всяко произведение допълниха облика на една вдъхновяваща, успешна концертна вечер, в края на която като бис прозвуча отново българска творба – “Ръченица“ от Петко Стайнов.
След събитието имах възможността да разговарям с г-н Кристиан Май, който ръководи концертната агенция “Melos“, осъществила гастролите на Софийската филхармония в Музикферайн през 2019 и 2022 г. Той разказа специално за слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" за началото на своето сътрудничество с маестро Найден Тодоров и за мотивацията да организира двете гостувания на оркестъра на една от най-престижните световни концертни сцени:
“Kато музикален мениджър имам дългогодишен контакт с г-н Найден Тодоров и го определям като отличен музикант. Имах впечатления от неговата диригентска кариера и преди да започна да го представлявам като импресарио. Препоръчах го на Берлинския симфоничен оркестър, с който той успешно гастролира през 2007 г. във Верона, Венеция, Япония. Координирал съм и други негови творчески ангажименти. Винаги съм бил изключително удовлетворен от резултата и щастлив от нашата съвместна дейност. Смятам, че маестро Тодоров притежава изявени ръководни качества, съумява да обедини ансамбъла, да мотивира оркестрантите на сцената и същевременно да вдъхновява и въздейства емоционално на публиката в салона.
Познавах Софийска филхармония отпреди 10-15 години като име и от нейни записи, които бях слушал. Когато Найден Тодоров оглави този оркестър като директор, той ме покани в София, за да чуя формацията на живо. Бях изключително впечатлен от Софийската филхармония и ще посоча три от причините, които са съществено важни, особено при организиране на гастрол: На първо място – професионалното ниво на Филхармонията е много високо и по мое мнение тя принадлежи в момента към най-добрите оркестри в Европа. На второ място - аз усетих едно хармонично взаимодействие между маестро Тодоров и членовете на оркестъра - оприличавам ги на едно голямо семейство, което следва обща творческа цел, а това се среща рядко като взаимоотношения в музикалните състави. И трето - констатирах устрема, както при диригента Найден Тодоров, така и при оркестъра, да надграждат постигнатото, да продължават да се усъвършенстват в посока най-висша форма на професионално музициране. Когато това желание присъства, подплътено от потенциала на ансамбъла като възможности, тогава аз виждам голямо бъдеще за този оркестър и предпоставка за реализиране на престижните гастроли в Музикферайн.
Да се организира концерт в Залцбург, Мюнхен, Кьолн или Париж е разбира се хубаво, но изява в Златната зала на Музикферайн е съвсем различно ниво. Достатъчно е да се види афиша с имената на най-известните оркестри и диригенти в дните преди и след изявата на Софийската филхармония, и се добива представа в какво обкръжение беше този гастрол, при това в период, когато се провеждат Виенските фестивални седмици и конкуренцията от събития е огромна. Златната зала на Музикферайн е именно мястото, където се срещат и изявяват световните елитни оркестрови формации.“
Г-н Кристиан Май сподели какви са били рисковите фактори при повторното гостуване на българския национален оркестър във Виена, както и идеи за нови проекти, свързни с бъдещи изяви на Софийска филхармония:
“Съвместно с мой колега, представител на японска концертна агенция, планираме турне на Софийската филхармония под диригентството на маестро Найден Тодоров в Япония, вероятно за сезон 2023/2024 година. Тази покана също е резултат от успешната изява на оркестъра на престижната сцена в Музикферайн. В края на репетицията на Филхармонията преди концерта, в залата присъства и големият италиански диригент Рикардо Мути, с когото аз се познавам. Ще се надяваме на положително развитие за Софийска филхармония и от тази среща.“
Цялото интервю с Кристиан Май чуйте в звуковия файл.
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..
В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...
Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..