Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Лиляна Симеонова: Няма никакви документални свидетелства къде е погребан Свети Методий

Проф. Лиляна Симеонова
Снимка: БГНЕС

"Няма никакви документални свидетелства за мястото, на което е погребан Свети Методий". Това коментира в интервю за предаването "12+3" на програма "Хоризонт" проф. Лиляна Симеонова, специалист по средновековна история и византолог:

"В София бяха донесени три реликви – частица от Честния кръст, мощи на Свети Кирил и мощи на Свети Методий. Честният кръст е фалшификат с абсолютна сигурност. Ако четете византийски документи, ще видите, че в продължение на над 1000 години всеки, който е ходил на аудиенция при византийския император, е получавал кутийка с парченце от Честния кръст, да не говорим и за останалия християнски свят, колко такива парченца има. За мощите на Свети Методий няма никакви документални свидетелства в писмените извори от датата на неговата кончина през 885 година, които да оказват дори индиректно мястото, на което той е бил погребан. За разлика от мощите на Свети Методий, за мощите на Свети Кирил може да се допусне, че са истински".

"Зарадвах се, че едно такова събитие като посрещането на мощите на Светите братя Кирил и Методий можа да раздвижи обществения дух. Ние бяхме умърлушени, две години имаше ковидни ограничения, после притесненията от растящите цени, страха от войната, много неща ни се струпаха, много тревоги потиснаха духа ни, а и самото честване на 24 май беше придобило една рутина. Говореше се само с едни клишета. Не можехме и на него даже истински да се зарадваме като хората, така че в този смисъл е добре, че нещо раздвижи обществения дух, повдигна го. Там отидоха различни хора. Някои от тях са вярващи, които действат на Христовия принцип: "Вярвай, не се съмнявай!", други може да са отишли просто от любопитство, защото никога не са виждали такова поклонение, трети може да са отишли, за да изразят почит към Светите братя, няма лошо".

Цялото интервю с проф. Лиляна Симеонова можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Нина Цанева

Нина Цанева за инициативата "Посланици на културата"

В ефира на "Нощен хоризонт" Нина Цанева, дългогодишен водещ на икономическто издание на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, представи инициативата "Посланици на културата" . Кои са българските посланици на културата на 2024 г.? Започна новото издание на кампанията "Българските посланици на културата"..

публикувано на 15.11.24 в 12:07
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06