Кипър отбелязва значителен ръст в търговията си на международните пазари при следпандемичното си икономическо възстановяване, показват последните статистически данни. Новата национална търговска политика включва програми и проекти, подпомагащи компаниите в страната да разширят експортните си възможности.
С над 55% се е увеличил общият износ на Кипър през първите два месеца на годината в сравнение със същия период на 2021 г., а вносът на стоки е нараснал с близо 11%, съобщиха от Статистическата служба.
България е в челната десетка на търговските партньори на Кипър в рамките на Евросъюза в този период. Островната държава е внесла български стоки за почти 18 млн. евро, което нарежда страната ни на 10-о място сред основните ѝ европейски доставчици. Тя е на 9-а позиция в кипърския износ, като от острова към България са тръгнали изделия за около 4 млн. евро.
Чрез специална програма за над 8 млн. евро правителството подкрепя кипърските компании, за да подобрят експортните си възможности.
Част от реформите в националната търговска политика е и проектът, който е в ход, за създаване на марка "Произведено в Кипър", съобщи търговският министър Наташа Пилиду.
Новият национален бранд се основава на критерии за качество. Целта на въвеждането му е да се повиши конкурентоспособността на кипърските продукти и да се увеличи техният износ, посочи министърът.
Трийсет свидетели ще бъдат разпитани по делото за катастрофата от 2019 г. с участието на Лютви Местан, като разпитът на първите 15 призовани започна днес, в рамките на насроченото заседание на Окръжния съд в Кърджали. Окръжният съд в Кърджали възобнови делото срещу бившия лидер на ДПС Лютви Местан БТА припомня, че делото е за катастрофа..
Запомнете името на Борис Писториус, сега военен министър на Германия. Според мен между Фридрих Мерц и него ще протекат и бъдещите планове за правителство. Очаквам Борис Писториус да е бъдещият вицеканцлер на Федералната република, прогнозира проф. Симеон Василев, бивш кореспондент на БНТ и преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски",..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов предупреди, че държавното обвинение ще търси наказателна отговорност от всички, погазващи обществения ред, а когато става дума за лица с имунитет - при наличие на доказателства, че са извършители на престъпления, незабавно ще се отправя искане за сваляне на наказателната им неприкосновеност...
"Много е хубаво човек да има надежда, обаче приземяванията са толкова бързи, че даже не остава място за нея. Не мисля, че ще има развръзка скоро в Украйна ". Това заяви пред БНР журналистката от програма "Христо Ботев" Николета Атанасова. "Историите, които събрах в поредицата "Украйна: сцени от един отложен живот", и тези, които събрах при..
ОИК и ЦИК се използват за отстраняване на неудобните . Това заяви пред БНР Борис Бонев и попита: "Докога ОИК и ЦИК ще бъдат политически органи с политически назначени партийни квоти, вместо да бъдат професионални изборни експерти? ". ОИК-София отстранява районни кметове, защото съставът ѝ е друг, разглеждат се още сигнали..
На конференцията в Киев, посветена на третата годишнина от войната на Русия срещу Украйна, европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев. Председателят на ЕК обяви, че съюзът ще отпусне 3,5 млрд. евро на Украйна. "Войната в Украйна остава най-централната криза в Европа, с най-много последствия за бъдещето ни. Путин..
Новият ректор на Русенския университет - доц. Десислава Атанасова, встъпи в длъжност днес. Тя бе избрана на поста с изключителна подкрепа от академичната общност. Новият ректор доц. Десислава Атанасова бе избрана от Общото събрание на Русенския университет и тя ще довърши мандата на починалия внезапно проф. Пламен Кангалов. На тържествена..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.