Две трети от българите ползват "устойчиво" домакинските електроуреди и ги избират в зависимост от разхода на електроенергия и вода, показва проучване на "Тренд".
Понятието "устойчиво домакинство" се отнася за това, да се пести ток, вода и да се използват по-малко препарати, както и да се предпочитат домакински електроуреди, които харчат по-малко ресурси.
Допитването е направено по повод Световния ден за опазване на околната среда на 5-ти юни.
Повечето от българите избират електроуреди с нисък разход на енергия, на вода и препарати и се стремят да живеят устойчиво, казва Димитър Ганев от социологическата агенция.
"Когато питаме за определен фактор за закупуване на определена стока, цената винаги е определящ такъв фактор. За първи път виждаме висок процент на нисък разхода на вода и енергия, но трябва да имаме предвид факта, че доста от хората си дават ясно сметка, че цената на енергийните ресурси вероятно ще бъде устойчиво по-висока от моментите, които си спомняме".
Устойчивото използване и избор на уредите от особено значение за по-младите хора.
За по-възрастните е важно да ограничат изхвърлянето на храна.
"Близо половината посочват, че не изхвърлят храна и купуват, толкова, колкото им е нужно, докато при най-младите тази опция използват само под една трета. Това се дължи в най-голяма степен на липсата на достатъчно опит за преценка при младите, точно колко храна ще е нужно и ако може да бъде разпределена съответно през следващите дни".
Председателите на ЕК Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Антонио Коща изразиха подкрепата си за Украйна и нейния лидер Володимир Зеленски след неговия разгорещен разговор с американския президент Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом. "Вашето достойнство е чест за храбростта на украинския народ. Бъдете силен, бъдете смел, бъдете..
Пресслужбата на Ватикана оповести поредния медицински бюлетин, в който се казва, че Папа Франциск получил пристъп на бронхоспазъм. В прессъобщението се казва: "Следобеда, след една сутрин, прекарана в редуваща се респираторна физиотерапия с молитва в параклиса, Светият отец получи изолиран пристъп на бронхоспазъм, който обаче доведе до..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски след неговия разгорещен вербален сблъсък с президента на САЩ Доналд Тръмп в Овалния кабинет. "Вашето достойнство почита храбростта на украинския народ. Бъдете силни, бъдете смели, бъдете безстрашни. Никога не сте..
Украинският президент Володимир Зеленски напусна Белия дом по-рано от предвиденото след разгорещен спор в Овалния кабинет с президента Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс, заяви служител на Белия дом, цитиран от Ройтерс. Американските медии цитираха представители на Белия дом, че Тръмп е помолил Зеленски да напусне...
След разгорещен разговор с украинския президент в Овалния кабинет, американският президент Доналд Тръмп използва своята социална медия Truth Social, за да каже, че Зеленски не е "готов за мир" в руско-украинския конфликт. Между Тръмп и Зеленски "прехвърчаха искри" по време на разговора им в Овалния кабинет "Днес имахме много значима..
За размяна на реплики на висок глас в Овалния кабинет между президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, съобщава Франс прес. Срещата между двамата започна преди два часа. Очаква се по време на визитата Вашингтон и Киев да подпишат за американски достъп до украински редкоземни минерали и да обсъдят мирно..
Печалбата на банковата система намалява през януари, става ясно от данните на БНБ. В края на първия месец на 2025 г. тя е 149 млн. лв., което е с 34 млн. лв. или с 18,8% по-малко от реализираната за януари 2024 г. Начислените разходи за обезценка на финансови активи са 66 млн. лв., което е с 37,7% повече от отчетените към края на първия..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..