Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творби на ученици са подредени в Къщата на художниците в Плевен

Учениците на Драгомир Рачев са печелили много награди

Тодор Тодоров, Георги Георгиев, Кристиян Късовски, Радослав Вълчев, Габриел Иванов
Снимка: Латинка Светозарова

В Къщата на художниците в Плевен е подредена необичайна изложба. Посетителите могат да видят и да се насладят на творбите на учениците от Основно училище „Св. Климент Охридски“. Техният ентусиазъм и любов към изкуството се дължи на преподавателя по изобразително изкуство Драгомир Рачев. 

За първи път в Къщата на художниците в Плевен ученици от ОУ „Св.Климент Охридски“ в жилищен квартал "Дружба" представят свои творби. Техен учител по изобразително изкуство е художникът Драгомир Рачев.

„Целта ни е да се изявим този път пред плевенската общественост. Досега моите ученици са печелили общински награди, участвали са в национални изложби“, каза за БНР Драгомир Рачев.

Той заяви, че има ученици, които са участвали в национални и международни изложби от пети клас.

Има деца, пленени от изкуството и деца, които са отдадени на изкуството. Деца, които тепърва ще се развиват в изкуството и показват много добри резултати“.

Рисунка на ученици  Снимка: Латинка Светозарова

Преподавателят обясни какви знания предава на учениците:

„Показвам им доста картини на художници. Показвам им къде какво трябва да направят, как да го постигнат“.

Учениците са вложили много старание за подготовката на тази изложба.

"Аз участвам с двата лебеда, които съм направил от хартия. Като имам свободно време го използвам да правя такива неща", допълни Тодор Пламенов Тодоров от 5 А клас.

Георги Георгиев от четвърти Б клас от училище "Свети Климент Охридски" е направил проект за галактиката.

„Сложил съм планетите, слънцето, Меркурии, Венера, Земята, Марс, Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун“.

Снимка: Латинка Светозарова

Кристиян Пламенов Късовски участва в изложбата с портрет на Свети Климент Охридски.

Обичам да рисувам портрети на Кирил и Методий, Христо Ботев, Васил Левски, пейзажи на морета, есенната гора“.

Радослав Руменов Вълчев, ученик от 7 Б клас заяви:

"Участвам с моята рисунка на котаракът Чизми. Направил съм рисунката с акварелни бои, контурът съм направил с черен флумастер и черна боя“.

Габриел Иванов от 5 Б клас е нарисувал блоковете в квартал „Дружба" в Плевен.

„Нарисувах ги цветно с различни цветове“.

Художникът Драгомир Рачев коментира, че уроците по рисуване помагат на децата да изграждат естетическо мислене, философия за живота.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10