Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Панчев:

До 12 месеца най-вероятно ще започне рецесия

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

До 12 месеца най-вероятно ще започне рецесия – първо в Съединените щати, след това и в Европейския съюз, прогнозира в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ Стоян Панчев, съосновател на Експертния клуб за икономика и политика. По думите му следващото десетилетие ще е с висока инфлация. „Предстоят трудни години за световната икономика“, коментира икономистът, според когото решението е в скъсените вериги за доставки.  

На този фон у нас се разиграва поредната политическа криза, която според Панчев не е изненадваща, тъй като сме свидетели на цялостно пренареждане на политическите настроения.  

Каква е цената на политическата криза у нас?  

Според Стоян Панчев от настоящата политическа ситуация в България може да се извлекат и позитиви. Единият от тях, според икономиста, който е от убедените противници на влизането в еврозоната, е запазването на валутния борд. „Благодарение на борда прекомерните харчове са невъзможни“, заяви Панчев. По думите му независимо кое е правителството то би направило предизборна актуализация на бюджета, защото на страната ни и предстои нов парламентарен вот, „което не е тайна за никого“. Експертът добави, че предложените мерки от кабинета „Петков“ са проинфлационни. 


Инвестиционна „непривлекателност“  

На фона на руската война в Украйна политическата криза отнема допълнително от инвестиционната привлекателност на страната ни, а тя има шанс да се възползва от нишите на скъсяването на веригите за доставки, коментира Панчев. Друг негатив е, че с десетилетия вече не могат да се решат структурни проблеми на българската икономика, какъвто е застаряващото население, което не може да потребява много. Това прави България още по-малко привлекателна за чуждестранните инвеститори.  

Парите от Плана за възстановяване – дарение за Украйна? 

Една от идеите, споделени неотдавна от Стоян Панчев, е за пренасочване на парите за българския План за възстановяване и устойчивост към Украйна. По този начин, по думите на експерта, ще се помогне на Киев да плаща за функционирането на държавата – т.е. разходи като поддържане на здравната, социалната, пенсионната и образователната система, но не е директна помощ за закупуване на военно оборудване. Също така – ако България практически не получи пари по Плана за възстановяване, няма да има необходимост да участва в погасяването на общоевропейския дълг, чрез който се финансират плановете на всички страни – членки, смята експертът.  

Какви са глобалните икономически и политически тенденции? Как България може да превърне кризата във възможност? Отговорите на тези и още въпроси може да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30