Русия отвори хуманитарен коридор за евакуиране на цивилните от завода “Азот” в град Северодонецк, но обвини украинските военни, че саботират евакуацията. Руските сили вече контролират по-голямата част от Северодонецк.
Хуманитарният коридор беше отворен тази сутрин в 8:00 и ще работи до 20:00ч. На цивилните се предлага да се евакуират на територията на така наречената Луганска народна република, а украинските военни са призовани да прекратят безсмислената съпротива и да се предадат, като руската страна гарантира запазването на живота им и спазването на Женевската конвенция за военнопленниците.
Руските медии обвиниха украинската армия, че изплозва цивилните за човешки щитове и пречи на евакуацията с минометен и танков обстрел. По данни на местните власти около 500 цивилни и бойци се намират в подземните убежища на химическия завод "Азот".
По-рано украинският президент Володимир Зеленски каза, че няма драстични промени в битката за Донбас през последните дни и добави:
"Най-ожесточените сблъсъци както и преди са в Северодонецк и близко разположените градове и общини. Загубите, за съжаление, са болезнени, но трябва да издържим. Това е нашата страна. Жизненоважно е да издържим в Донбас. Колкото повече загуби претърпи там врагът, толкова по-малко сила ще има да продължи агресията".
Украйна е получила "около 10 процента от оръжията", които иска от западните си партньори, за да воюва с руската армия, изтъкна украински заместник-министър на отбраната. Според Анна Маляр, трябва да се определят ясни срокове (за доставките), защото всеки ден забавяне застрашава живота на повече украински войници.
Американският президент Доналд Тръмп очаква добри резултати от преговорите на Съединените щати с украински представители в Саудитска Арабия, предаде Ройтерс. Пред репортери Тръмп заяви, че администрацията му "почти е отменила" паузата в споделянето на разузнавателна информация с Украйна, че тя разглежда редица възможности по отношение на митата за..
В Деня на Британската общност днес крал Чарлз III ще призове за единство и изграждане на мостове в "тези несигурни времена" на международно напрежение и на фона на разноглаисята между Канада и САЩ. Очаква се в годишното си послание британският крал да подчертае стойността на обединяването на нациите в „дух на подкрепа и най-вече на приятелство“. Кралят..
“Великобритания поема ключова роля в подпомагането на Украйна в мирните преговори”, гласи заглавието на уводната статия във вестник „Таймс“. Изданието отбелязва, че Обединеното кралство се надява, че Доналд Тръмп може да бъде убеден да продължи да споделя разузнавателна информация с Украйна, въпреки че Илон Мъск заплашва да прекрати сателитната връзка..
Община Кюстендил започна полагането на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково, където в края на миналата година стана ПТП с коне и загина 18-годишно момиче, а две други нейни връстнички бяха ранени. Екипът работи и почивните дни. Граждани протестираха срещу бездействието на институциите до пътя Кюстендил-ГКПП-Гюешево..
Израел нанесе въздушен удар по бойци в северната част на Ивицата Газа, с което наруши и без това крехкото примирие, докато се подготвяше за нови преговори в Доха относно бъдещето на примирието с "Хамас". Палестинската групировка неколкократно призова за незабавно започване на преговорите за втората фаза на примирието, която се надява да доведе до..
Екипи на полицията под надзора на Окръжна прокуратура - Видин, извършват множество оперативно-издирвателни и процесуално-следствени действия във връзка с обявен за общодържавно издирване на 5 март т. г. 20-годишен жител на град Кула, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин. В хода на продължаващите и към момента действия по..
Нараства интересът на кандидат-студентите към Софийския университет, наблюдават студентите от Студентския съвет. За поредна година те организират Ден на отворените врати в Централното фоайе на Ректората. В Деня на отворените врати на Софийския университет на главния вход на Ректората се образува опашка от настоящи и бъдещи кандидат-студенти...
"Голяма част от обществата по света може би не си дават сметка, че делегират изключително много права, симпатии и ръкопляскания на хора, които искат..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Костадин Ангелов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.