Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горан Благоев: Всеки подритва горещия картоф или горещия камък "Македония", ситуацията е удобна за всички

"Македония се превърна в ябълката на раздора, в ненужна заигравка кой е по-големият патриот от другия"

Горан Благоев
Снимка: БГНЕС

"Ситуацията в момента е удобна за всички, всеки подритва горещия картоф или горещия камък, наречен Македония. С вота на недоверие всички печелят по отношение на Македония. Никой няма задължението вече активно да се ангажира с тази тема."

Това мнение изрази в интервю за БНР Горан Благоев, журналист и историк, бивш кандидат за президент от "Национално обединение на десницата" (КОД и "Републиканци за България").

"Технологично никой не пречи на премиера да отиде и да вдигне ръка за отпадане на забраната за преговори. Тук е политическото късогледство и продуктът на патриотарското говорене. Проблемът е, че и ГЕРБ и ДПС не действат съвсем искрено, осъзнато и мотивирано, а под някакъв европейски натиск", коментира Благоев в предаването "Преди всички".

"Взаимно се изпързаляха и едните, и другите. Македония се превърна в ябълката на раздора, в ненужна заигравка кой е по-големият патриот от другия", каза още журналистът.

Колаж: БГНЕС

Относно френското предложение за разрешаване на двустранния спор между София и Скопие Горан Благоев подчерта:

"Френското предложение наистина е добра изходна база и не виждам защо трябваше да се правят всичките тези циркове, включително Бойко Борисов да се прави на спасител на нацията и на европейския интерес."

"Самото френско предложение визира активност на правителството, не на Народното събрание. Правителството е достатъчно наплашено от това пропатриотарско говорене, за да поеме отговорност. Така че, да, подля си вода", смята журналистът.

"Между България и Македония няма граници, когато сме в ЕС. Ако тези хора ги имаме за свои, трябва да подпомогнем тяхното интегриране. Македония в ЕС не на всяка цена, не с подценяване на българските интереси", заяви Горан Благоев.

Според него Българската православна църква "няма да вземе публично отношение и удобно ще си замълчи" за името на македонската - Охридска архиепископия.

Благоев е на мнение, че "Москва доволно потрива ръце" както по църковния казус, така и заради оставането на Северна Македония извън Европейския съюз.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15