Съветът на ЕС постигна съгласие енергията от възобновяеми източници в общия енергиен микс до 2030 г. да стане 40 на сто. Заложената в момента цел е най-малко 32%. Страните членки ще трябва да увеличат своя национален принос, определен в техните интегрирани национални планове в областта на енергетиката и климата, които ще бъдат актуализирани през 2023 г. и 2024 г., за да постигнат колективно новата цел.
Постигнато е споразумение и за намаляване с 36% на крайното и с 39% на първичното потребление на енергия до 2030 г
Поне 49% на сто от енергията в сградите трябва да бъде от възобновяеми източници.
Производството и използването на енергия представляват 75% от емисиите на ЕС и по-амбициозните цели, договорени днес, ще дадат значителен принос за постигането на общата цел на ЕС за намаляване на нетните емисии на парникови газове с поне 55% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г.
Освен това, за да се постигне напредък в интегрирането на възобновяемите енергийни източници в секторите, в които то върви по-бавно, Съветът постигна съгласие по по-амбициозни специфични за отделните сектори цели и мерки, придружени от възможности за гъвкавост, които се прилагат например за методите за изчисляване.
Що се отнася до подцелите за транспорта, Съветът въведе възможността държавите членки да избират между:
Съветът определи обвързваща подцел за биогоривата от ново поколениев дела на енергията от възобновяеми източници, доставяна на транспортния сектор, на 0,2 % през 2022 г., 1 % през 2025 г. и 4,4 % през 2030 г. Що се отнася до възобновяемите горива от небиологичен произход в транспорта (предимно водород от възобновяеми източници и синтетични горива на основата на водород), Съветът постигна съгласие по индикативна подцел от 2,6 %, което съответства на 5,2 %, ако целта бъде постигната по отношение на дела на енергията от възобновяеми източници в крайното потребление на енергия в транспорта до 2030 г.
Съветът добави горна граница на размера на крайното потребление на енергия в морския сектор, която да бъде включена в изчисляването на специфичните цели на държавите членки в областта на транспорта.
Съветът постигна съгласие за постепенно увеличаване на целите за енергия от възобновяеми източници заотопление и охлаждане със задължително увеличение от 0,8 % годишно на национално равнище до 2026 г. и 1,1 % от 2026 г. до 2030 г. Минималната средна годишна ставка, приложима за всички държави членки, ще бъде допълнена с допълнителни индикативни увеличения или допълващи ставки, изчислявани конкретно за всяка държава членка.
Съветът определи индикативна цел за средно годишно увеличение с 1,1 % на потреблението на енергия от възобновяеми източници в промишлеността. Освен това той постигна съгласие, че 35 % от водорода, използван в промишлеността, следва да бъде от възобновяеми горива от небиологичен произход до 2030 г., а до 2035 г. — 50 %.
Съветът постигна съгласие да определи индикативна цел за поне 49% дял на енергията от възобновяеми източници в сградите.
Съветът постигна съгласие за подсилване на критериите за устойчивост по отношение на биомасата, за да се намали рискът от неустойчиво производство на биоенергия. Съветът добави и мерки за ограничаване на измамите с биогоривата.
Съветът постигна съгласие и за постепенно повишаване на целта за икономии на енергияза крайното потребление на енергия. Държавите членки ще осигурят икономии в размер на 1,1 % от годишното крайно потребление на енергия от 1 януари 2024 г.; 1,3 % от 1 януари 2026 г.; и 1,5 % от 1 януари 2028 г., с възможност за прехвърляне на най-много 10 % от излишъците от икономии към следващия период. Съветът включи възможността в изчисленията за постигане на целта да се отчитат икономиите на енергия, реализирани чрез технологии за изгаряне на изкопаеми горива в промишления сектор в надлежно обосновани случаи, потвърдени от енергийни одити.
Съветът постигна съгласие за специфично задължение публичният сектор да постигне годишно намаление на потреблението на енергия с 1,7 % или, като алтернатива, с поне 1,9 % всяка година, ако се изключат общественият транспорт или въоръжените сили, което ще бъде обвързващо четири години след влизането в сила на регламента, като се започне постепенно с по-големите общини. В допълнение към това Съветът постигна съгласие, че от държавите членки ще се изисква да санират всяка година най-малко 3 % от разгънатата застроена площ на сградите, притежавани от всички равнища на публичната администрация.
Съветът постигна още съгласие, че пропорционален дял от икономиите на енергия в държавите членки ще бъде насочен към уязвимите потребители.
Съветът добави разпоредба относно прозрачността на потреблението на енергия в центровете за данни. От центровете за данни ще се изисква да публикуват информация за своето потребление на енергия всяка година от 2024 г. нататък. Комисията ще изготви публична база данни на ЕС, в която ще се събира информация за потреблението на енергия от центровете за данни.
Папа Франциск е прекарал спокойна нощ в болницата, съобщиха от Ватикана тази сутрин, след като вчера бе съобщено, че 88-годишният глава на Римокатолическата църква е в "критично" състояние. "Нощта премина спокойно, папата си почива", гласи кратка информация от Светия престол. Вчера от Ватикана информираха, че 88-годишният папа е получил..
Земетресенията отказват туристите от почивка това лято на Санторини. Трусовете продължават. Няма категорична прогноза за развитието на сеизмичната активност. След всеки по-силен земен трус има свлачища на скали. Властите забраниха на хората да приближават тези райони. Нов екип от геолози и сеизмолози се намира на острова, за да направи..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в еврозоната ". Това заяви пред БНР лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов. В предаването "Неделя 150" той коментира вчерашния протест в центъра на София срещу присъединяването на..
За днес в Атина е насрочено шествие за годишнината от руското нахлуване в Украйна, организирано от украинската общност в гръцката столица. В телефонен разговор с президента Володимир Зеленски гръцкият премиер Кириакос Мицотакис е потвърдил подкрепата на Атина за Киев. Президентът на Украйна Володимир Зеленски е изразил дълбока..
" Никъде по света няма такава "китайска стена" между изпълнителната власт и прокуратурата, България е уникална в това отношение . Тази уникалност е основният проблем за нефункционирането на системата е един от основните проблеми. ... Не е нужно основно пренаписване на Конституцията, а да се разграничи окончателно управлението на съда от..
Какво е общото между политическите ежби в парламента, високите цени, наркотиците и вейповете, пенсиите, новото име на столичното летище и един протест на "Възраждане", който отекна в Европа и дори председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен Урсула не се въздържа и коментира. Отговорът е прост – българските нрави в..
В село Петърница, община Долни Дъбник, избират кмет на втори тур. Изборният ден започна нормално, само един от членовете на секционна комисия не се е явил тази сутрин. На втори тур се явяват Пламен Петров, кандидат на коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България", за когото са гласували 197 избиратели, и Георги Владимиров, издигнат..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..