Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивал на сетивата се проведе в Силистра

Фестивал на сетивата
Снимка: Незабравка Кирова


Силистра бе домакин на Фестивал на сетивата „Дунавско преживяване“ – събитие, което трябваше да се проведе още миналата година и чиито организатори са Асоциацията на дунавските общини „Дунав“ в партньорство с Община Силистра. Финансиращ орган са Фондация „Америка за България“.

В продължение на два дни бе направен опит да се лансира туризъм състоящ се от четири взаимосвързани елемента – кухня и вино, приключения, култура и история.

Фестивал на сетивата  Снимка: Незабрвка Кирова

В Дунавския парк на Силистра среща си дадоха различни поколения, които от близо се докоснаха до стоките на местни производители и до услуги с туристическа стойност.

Фестивалът бе посветен и на предстоящия Международен ден на река Дунав и на 150-годишнината от създаването на Дунавския парк в Силистра.

Организирани бяха четири тематични къта предлагащи разнообразни активности за посетителите, подредени като своеобразен маршрут, по който посетителите минават. В края му всички трябваше да придобият усещане за преживяване, ангажиращо всички човешки сетива, разказа Мария Цанкова от АДО „Дунав“.

Фестивал на сетивата    Снимка: Незабравка Кирова

"Това, което искахме е да създадем устойчива форма на фестивал, която най-добре да представя  многообразния туристически потенциал на река Дунав и на общностите живеещи край реката. Събитието се основа на два принципа- участие и изложение, вино, храна, приключение, култура, история. Участниците във фестивала са включени в различни работилници, в различни активности -работилници за рисуване и майсторене, читалня на открито, разходка в Регионалния исторически музей в Силистра". 

Оказа се, че фестивалът се посвещава и на 30-тата годишнина от създаването на Асоциацията на Дунавските общини, която е и в основата на организацията на събитието в Силистра.

Според Юлияна Дечева, от Фондация Америка за България причините да се гордеем с река Дунав са много.

"Хубавата природа, историческото наследство, което имаме и първо си мисля, че ние трябва да бъдем горди с това, което имаме, за да можем да го представим след това на българските международни туристи".

Миналото на крайдунавския град оживя и посредством изложбата на Петко и Виктор Герасимови – баща и син фотографи, създатели на Стара Силистра, колекционери на архивни документи и снимки. Изложбата бе от над 100 висококачествено дигитализирани и реставрирани изображения, повечето от които не са показвани до момента. Като основният акцент е историята на Дунавския парк - най-старият обществен парк в България, навършил 150 години през 2020 г, разказа Виктор Герасимов, като не скри, че изборът е бил труден, тъй като в архива си те разполагат с общо 500 кадъра свързани със силистренската Дунавска градина.

"Те включват изображения от архива на баща ми, има малко мои снимки, които аз съм правил като дете",

Посетителите имаха възможност да се повозят на соларен катамаран по реката, която свързва над 100 милиона европейци, на атракционно влакче и голф колички, както и да видят отблизо римски воини, благодарение на които и малки, и големи се докоснаха до историята на Силистра.

Етноработлиницата на Виктория Денева Снимка: Незабравка Кирова

В програмата на фестивала се включи и етноработилницата на Виктория Денева, която повече от 20 години се занимава професионално с художествена обработка на дърво и дърворезба, а силистренци я познават и като изкусен майстор на мартеници от природни материали и на кукерски маски.

Експлозия за сетивата бяха цветовете, вкусовете и формите от градинката на Цвети – Цветанка Стоянова, която след 15 години живот в Лондон, се прибира в родния Алфатар и иска да приложи опита и знанията си в нещо полезно и значимо. Така започва да се занимава с малко земеделие и от хоби, то преминава в бутиково производство. Отглежда сезонни зеленчуци, където традиционните вкусове срещат модерното "гурме" предлагане. Търсенето на нови сортове не спира и всеки нов сезон тя добавя "стародавен сорт" и нещо екстравагантно. А подобни събития са нейния начин отблизо да представи майсторството си.

Дунав Ултра    Снимка: Незабравка Кирова

През уикенда гост на Силистра бе и Приключението за туристите на велосипеди Дунав Ултра и неговият вдъхновител Борис Бегъмов.

"Тази година ще направи 9 годни Дунав Ултра. Тепърва инициативата започва да събира все повече съмишленици. Тази година за първи път работим по мобилно приложение".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15