Европейската комисия предложи да бъде отпуснат първия транш от 1 млрд. евро от пакета за макро-икономическа помощ за Украйна в общ размер от 9 мрлд. евро.
Той бе оповестен от Комисията в средата на май и подкрепен от европейските лидери на последното им заседание през юни.
След като Европейският парламент и Съветът на ЕС одобрят предложението и съответният меморандум за разбирателство и споразумението за заеми бъдат подписани с украинските власти, Комисията ще нареди плащането.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова Украйна да ускори реформите срещу корупцията и увери Киев в европейската подкрепа по "дългия път" към членство в общността:
"Украйна ще има водеща роля, като ще трябва да получи огромни инвестиции. Но за да бъде постигнат максимален ефект и да бъде повишено доверието на бизнеса, инвестициите ще трябва да бъдат съпътствани от нова вълна на реформи".
Фон дер Лайен настоя също така да бъде приет закон за медиите, който "да хармонизира украинското законодателство с нормите на ЕС".
Междувременно в демонстрация на единството на властите, президентът, премиерът и председателят на парламента на Украйна подписаха обща декларация, утвърждаваща пътя на страната към Европейския съюз.
Президентът Володимир Зеленски призова депутатите и правителствените служители да не забавят темпото на работа при приемането и прилагането на реформите, изисквани от Брюксел.
"Ще настоявам всички, които заемат държавни длъжности, да гледат на задълженията си и на работата за членство в ЕС като на битка на фронта на нашата страна - за Украйна, за всички нас. Трябва да продължим подготовката за присъединяване със същата интензивност и отговорност, каквито имахме при подготвянето на кандидатурата", посочи Зеленски.
Парламентарната група на "ДПС-Демокрация, права и свободи" и ДПС на Ахмед Доган обявиха "категорично несъгласие с назначението на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция". Бившата финансова министърка Людмила Петкова оглави АДФИ За новото назначение на бившия служебен вицепремиер и министър на финансите стана ясно..
Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отлага за неопределено време планираното за събота освобождаване на още израелски заложници. Израелският министър на отбраната Израел Кац отвърна с обвинение, че с изявлението си "Хамас" нарушава споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари, и разпореди пълна бойна готовност на..
Подготовката и провеждането на разширена международна среща по Кипърския въпрос през март в Женева бе в центъра на разговорите на заместник-генералния секретар на ООН Розмари ди Карло с лидерите на двете кипърски общности днес в Никозия. Регионалната ѝ дипломатическа обиколка продължава в сряда и четвъртък в Атина и Анкара. Дискусиите днес..
Нито един самолет няма за излети от летище "Завентем" в Брюксел в четвъртък, ще бъдат засегнати и пристигащите полети. Причината е обявената национална стачка в Белгия. Решението за стачката, в което участват трите най-големи белгийски синдиката, идва след обявената програма на сформираната преди седмица петорна коалиция начело с председателя на..
Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола наложи наказание на независимия полски евродепутат Гжегож Браун, с което го лишава от дневни за два дни и каквото и да било участие в Европарламента също в рамките на 2 дни. Причината са обидни и дискриминационни реплики към лица от ЛГБТ общността в края на ноември м.г. Мецола се..
До края на седмицата ще станат ясни имената на заместник-министрите на културата, заяви министърът на културата Мариан Бачев. По думите му според механизма, по който работи новото правителство, Коалиционният съвет може да прави предложения кои да бъдат заместник-министрите, но той също има свободата да не се съгласи с подадените имена и сам да..
Държавата е отпуснала близо 10 милиона лева, с които през последните години са били укрепени три свлачища във Великотърновска област. В региона са регистрирани 271 пропадания и срутвания на земни маси. Великотърновска област е на едно от челните места в страната по свлачища. Последното им картиране е от преди няколко години от държавната..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..