Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво чакат IT секторът и стартъпите от държавата

Спас Ригов
Снимка: Добромир Видев

Какво чакат IT секторът и стартъпите от държавата? Отговорът е - стабилност в разклатената политическа обстановка. Но дали точно тази нестабилност не помага за изоставането на сектора и на страната ни по много показатели.

Когато преди половин век България решила да развива компютърните технологии, инж. Спас Ригов заминал за Силиконовата долина в САЩ. По-скоро тогавашната власт го изпратила там. За да проучи как се правят външните памети за компютрите. От дистанцията на времето сега 88-годишният Спас Ригов не се притеснява да разкаже историята. Защото центърът, който оглавил, след като се върнал от САЩ, отдавна е в руини. Но супермодерният за времето си секретен център за внедряване на новости в промишлеността става люлката на произвежданите по-късно в Правец първи български персонални компютри. И слага началото на индустрия, чиято продукция е била изнасяла в целия соцлагер, Египет, Иран, Ирак, Китай.

За 50 години нещата в сектора са се променили много, отчита инженер Ригов. Не само това, че мегабайтите в компютрите са станали терабайти. И че и 88-годишният инженер разполага с тях дори и в смартфона си. Но и отношението на държавата към технологиите се е променило. От централизирано, предимно военно производство, до цивилно и комерсиално. За да се стигне до скорошната статистика на Българската асоциация на софтуерните компании. Която отчете ръст на IT индустрия с над 20% за 2021 година. С добавени 900 млн. лв. приходи и достигайки оборот от 5.475 млрд. лв. Над 80 процента от които идват от износ на продукти и услуги. В сектора се говори за бизнес ангели, фирми еднорози, стартъпи. Индустрия, която търси все повече нови начини за финансиране на този фон. На европейско ниво статистиката показва, че от 2021 година инвестициите в стартъпи в Европа са се утроили. И за 2021 г. те са 100 млрд. евро. Броят на т.нар. стартъпи - еднорози - стартъпи, увеличили стойността си до 1 милиард долара в разстояние на 10 години, е 89. От 44. От март има една компания и в България. Част от подкрепата този бум да продължи са европейските програми, обясни наскоро еврокомисарят по иновациите Мария Габриел.

Бизнесът обаче смята, че европрограмите са доста бюрократични и парите се отпускат по доста сложни процедури. Многото стартъпи трудно могат да покажат прогрес, без да имат средства. Затова настояват да има повече привличане на рисков капитал за иновации. Специалисти припомнят, че в САЩ стартъпите имат достъп до изцяло частни капитали, което е полезно за началния етап за инвестиране. Министърът на иновациите в оставка Даниел Лорер обясни наскоро, че няма какво да се направи по структурата на европрограмите. А процесът за кандидатстване на стартъпи през фондовете за дялово инвестиране е облекчен. Донякъде.

Откъм законодателство IT и старъпите оценяват доста положително това, което се случи в последните месеци. В парламента влязоха за обсъждане няколко предложения за промени. Като това за стартъп визата. На които се разчита да привлекат граждани на трети държави и инвестиции в регистрирани в България дружества. Промените в Търговския закон, които предлагат по-голяма гъвкавост и достъпност при създаването и управлението на стартъпите, "Синята карта", която да улесни пребиваването на висококвалифицирани специалисти от трети държави в България и ЕС. В общи линии – промени, които да решат недостига на близо 40 000 специалисти в IT сферата. В България.

Според инж. Спас Ригов страната ни е изпуснала възможността да надгради IT индустрията отпреди демокрацията. В гнева си преди 12-ина години даже завел дело срещу 4-има премиери - Иван Костов, Симеон Сакскобургготски, Сергей Станишев и Бойко Борисов за това, че не слушат собствените си учени и не прилагат собствените им изобретения. Няма следа от резултати по делото. Но явно тенденцията за недооценяване продължава. Пример за това дава предприемачът изобретател Николай Арнаутски. Той има осем патента. Три от които работещи. Единият дори е в АЕЦ "Козлодуй". Но Арнаутски разказва и за безплодната си епистоларна комуникация за прилагането на разработен от него метод, който би спестил гориво на военноморските ни сили.

И след 50 години държавата има своята роля в подкрепа на стартъпите във високотехнологичната сфера, става ясно от думите на Спас Ригов. И, да, държавата трябва да помага, без да се меси, казва инвеститорът предприемач в технологични компании Пламен Русев. Но в сегашната несигурна политическа ситуация трябва да се търси диалог. За да може нещата да се случват и за високотехнологичния сектор, и за обикновения гражданин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нарушено водоподаване във високите части на Радомир

С нарушено водоподаване са високите части на град Радомир. Изгоряла е помпа в помпената станция "Сиреняците". Зоната е подсигурена от станция "Крапец". Направено е превключване, но поради намалелия дебит на резервния водоизточник "Врелото" е необходимо време, за да се напълни системата, съобщи управителят на ВиК Перник Борислав Иванов...

публикувано на 10.09.24 в 11:05

Тежка катастрофа в района на Владая

Тежка катастрофа е станала преди минути в района на софийското село Владая. От СДВР уточниха, че са се ударили челно два автомобила. По първоначална информация има пострадали хора. Движението в района е затруднено.

публикувано на 10.09.24 в 11:02
Мария Павлова

Правосъдният министър отхвърли възможността да участва в процедурата за избор на нов гл. прокурор

Служебният правосъден министър Мария Павлова отхвърли възможността да участва в процедурата за избор на нов обвинител №1. Очаква се в четвъртък пленумът на Висшия съдебен съвет да вземе решение дали да размрази избора на нов главен прокурор, след като вчера Прокурорската колегия отправи такова предложение към него. Павлова, която преди..

публикувано на 10.09.24 в 10:57
проф. Милена Стефанова

Проф. Милена Стефанова: В почти финален етап сме на трансформация в партийната система

"Намираме се в много сложен момент от развитието на партийната система в България. Виждаме как системни партии се тресат от вътрешнопартийни скандали и проблеми. Но вероятно сме в този вече почти финален етап на трансформации в тези партии и партийната система. Не всичко е загубено, ще се оправят нещата ". Това коментира пред БНР политологът..

публикувано на 10.09.24 в 10:49

В Дупница ще представят приложението еЗдраве

В Дупница ще бъде представено приложението еЗдраве, а инициативата е на Регионална здравна инспекция - Кюстендил и Общината. Такова представяне стана през изминалата седмица в областния град, като екипите приемаха желаещите да научат повече за приложението в туристическия информационен център до пл. "Велбъжд". Кампанията за представяне на..

публикувано на 10.09.24 в 10:32

Гърция се готви за няколкодневна буря

Гръцките власти предупреждават да се избягва пътуване и влизане в морето заради буря. Министърът на климатичните кризи предупреди в извънредно съобщение, че циклонът не е лятна буря, а есенна система и лошото време ще продължи няколко дни. Не са изключени наводнения в някои райони. Интензивни дъждове засегнаха вече островите в Егейско..

публикувано на 10.09.24 в 10:19
Рейчъл Рийвс

Зимните плащания за гориво на Острова са под въпрос

Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс призова депутатите от нейната управляваща Лейбъристката партия да подкрепят плана ѝ за намаляване на зимните плащания за гориво. Гласуването на непопулярната мярка е днес след обед в Камарата на общините. Повече от девет милиона пенсионери вече няма да имат право на добавка до 300 паунда тази..

публикувано на 10.09.24 в 10:09