Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Френското предложение е на дневен ред в РСМ, Османи: Получихме го на македонски език

| обновено на 13.07.22 в 21:30
Протестиращ пред сградата на парламента в Скопие, Република Северна Македония, 5 юли 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

И тази вечер в Скопие се повежда протест срещу така нареченото френско предложение за начало на преговори за членство на Северна Македония в Европейския съюз. Преди утрешното заседание парламентарната математика показва, че депутатите безпроблемно ще одобрят предложената преговорна рамка.

Остава подписването на двустранния протокол с България и под въпрос е изпълнението на едно от основните искания на България - промяна в конституцията и включването на българите в преамбюла ѝ.

В интервю за Медийната информационна агенция (МИА) премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски коментира, че двустранният протокол между София и Скопие ще бъде оформен на реципрочна основа, без да има едностранни искания.

Протоколът не се споменава в преговорната рамка, нито е условие за началото на преговорите, коментира Ковачевски и допълва, че очаква депутатите да действат държавнически.

От известните до момента позиции на партиите в Северна Македония става ясно, че "за" предложението за преговорна рамка ще гласуват мнозинството депутати - албанци и малцинството от депутатите - македонци. Управляващият Социалдемократически съюз на Македония има 40 депутати.

"За" предложението се очаква да гласуват още и албанските партии - Демократичният съюз за интеграция, Алианс за албанците, Алтернатива, Беса и Демократическа партия за албанците.

Така депутатите, които подкрепят така нареченото френско предложение, стават 71. Остават и по-малките коалиционни партньори - Демократично обновление на Македония и Демократичният съюз, които се обявиха против френското предложение, но не е ясно как точно ще гласува Либерал-демократическата партия.

В интервю за телевизия "Сител" външният министър Буяр Османи защити предложението и заяви, че спекулациите за българизация са плашило, което цели да предизвика размирици сред гражданите.

"С предложената преговорна рамка за първи път имаме възможност за затворим въпроса с македонския език, каза Османи: "Европейският съюз е клуб от членки, които сами установяват правилата. От вас зависи да решите дали искате да сте в този клуб, или не, с техните правила на играта.

Македонският език не се използваше в Европейския съюз, не можахме да подпишем никакво споразумение, никога не сме имали опция за македонски език по време на преговорите, следователно нямаше решение. Докато получихме предложението за първи път, получихме го на македонски език, който беше приет от Република България", заяви Османи.

Лидерът на опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски днес призна в публикация във Фейсбук, че френското предложение ще мине одобрение в парламента, но заяви: "Информацията и фарса в парламента може да мине, но никаква промяна в конституцията! Е, не, не“, написа Мицкоски. 

В началото на тазвечерния протест в Скопие той заяви, че утре в парламента френското предложение може да мине с гласовете дори само на 41 депутати. Той повтори обещанието си никога да не гласува за промяна в конституцията, за да бъдат включени и българите.

Мицкоски критикува и двустранния протокол, който Скопие и София трябва да подпишат. По думите му дори депутати от управляващия Социалдемократически съюз на Македония ще са против него, ако видят съдържанието му. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34