Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът Щайнмайер призова германците да се примирят със "съществени" лишения идните месеци

Франк-Валтер Щайнмайер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Германия призова сънародниците си да се примирят със "съществени" лишения през идните месеци заради руската агресия в Украйна.

В реч в западния германски град Падерборн Франк-Валтер Щайнмайер посочи, че Русия поставя под въпрос не само границите, а и самата държавност на Украйна, но войната на руския президент Владимир Путин не е само срещу Киев, а и "срещу единството на Европа".

"Не бива да се оставяме да бъдем разделяни. Не бива да допускаме обещаващото дело на обединена Европа да бъде унищожено," каза германският президент.

Миналия месец Русия ограничи рязко доставките на природен газ за Германия. Международният валутен фонд предупреди тази седмица, че най-голямата европейска икономика е заплашена от рецесия, ако доставките спрат съвсем.

Европейската комисия предложи всички европейски държави да ограничат потреблението с 15 процента, но Испания, Гърция и редица други страни се възпротивиха на плана на Брюксел.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бобов дол протестираха отново заради частник, затворил пътя към цех за обувки

В Бобов дол протестираха отново срещу самоуправството на частник, затворил пътя на фирми и дружества. На пореден протест излязоха работници от фирма за обувки - над 100 души, както граждани в Бобов дол заради самоуправството на частник, затворил пътя и достъпа им до работните места и офисите. Проблемът е от няколко месеца, но не се решава нито..

публикувано на 08.02.25 в 15:43

Остава в сила извънредното положение на остров Санторини

Експертната комисия от сеизмолози, която заседава днес в министерството за борба с природните бедствия реши да се продължат наложените ограничителни мерки на острова за още една седмица. Властите отчетоха 800 труса за седмица с магнитут над 3-степен по Рихтер. За час днес са регистрирани седем труса над 4-та степен, като най-силният беше 4,9..

публикувано на 08.02.25 в 15:41
Илон Мъск

Съдия блокира достъпа на Отдела, ръководен от Мъск, до финансовите данни на милиони американци

Американски съдия издаде извънредна заповед, с която блокира достъпа на Отдела за правителствена сигурност, ръководен от Илон Мъск, до личните и финансовите данни на милиони американци в базите на министерството на финансите. В решението се посочва, че достъпът до разплащателните системи на институцията и друга информация се ограничава за..

публикувано на 08.02.25 в 14:52
Ружа Игнатова със съоснователя на ОneCoin Карл Себастиян Грийнууд.

Жертви на OneCoin търсят начин да изправят България пред Съда на ЕС

Жертвите на криптопирамидата OneCoin търсят начин да изправят България пред Съда на ЕС в Люксембург. Това сподели адвокът им Джонатан Леви в  интервю за "Дойче веле" . България е в пряко нарушение евродирективата за обезщетението на жертвите на престъпления, твърди той: "Ако България не предприеме действия, ще поискаме да бъде заведено дело за..

публикувано на 08.02.25 в 14:33
Лена Бориславова

Лена Бориславова: Няма договорка за регулаторите

Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които разполагат с прокурорски постановления, СРС-та, конфиденциална информация. Това заяви пред БНР Лена Бориславова, депутат от ПП-ДБ. Запитана какво общо може да има ДАНС с разследване за документно..

публикувано на 08.02.25 в 14:28
Посрещане на затворници, които излизат от автобус на Червения кръст, след като са били освободени от израелски затвор, 8 февруари 2025 г.

Израел започна да освобождава палестински затворници

Израел започна да освобождава палестински затворници в замяна на пускането на трима заложници от "Хамас" днес, предаде БТА. Това е поредната такава размяна в съответствие със споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, което влезе в сила миналия месец. Репортери на Асошиейтед прес са видяли как автобус, в който бяха качени..

публикувано на 08.02.25 в 14:07

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: 18 милиарда теменужки в Дупката

Бойко Борисов:  …Ако я нямаше дупката в бюджета, найш колко лесно щеше да се е приел бюджетът!... Дупката я знаете - 18 милиарда!” *** Тези от нас, които ни е брулил повечко животът, имахме късмета да натрупаме лирически опит през романтичното десетилетие на 90-те години. И живелите по онуй време сигурно си спомнят колко беден беше..

публикувано на 08.02.25 в 13:55