Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Груевски: България иска да направи от Македония втора българска държава на Балканите

Снимка: БГНЕС

Не е тайна, че посредством опитите за промяна на историята и произхода на македонския език и нация и в миналото, и сега, както и в бъдеще България ще настоява от Македония да бъде създадена втора българска държава на Балканите. Това написа в профила си във Фейсбук бившият премиер на РС Македония Никола Греувски, който живее в изгнание в Унгария след повдигнати обвинения и присъда затвор в Скопие, предаде БГНЕС.

За гражданите не е проблем в бъдеще да се наричат македонци, а езикът – македонски, стига да се приеме, че до 2 август 1944 г. македонците са били българи, които са говорили български език, историята им е била българска и ако се приеме, че след това с политическа намеса, прогонване и терор в СФРЮ нацията е преименувана от българска на македонска, а езикът и историята от български са станали македонски, пише бившият премиер.

Според него България не може да приеме съществуването на македонско малцинство, тъй като това би било в противоречие с горната цел.

„В миналото в Македония не се искаше признаване на българско малцинство като конституционна категория, но сега плановете са променени, тъй очевидно се смята, че вписването в конституцията би помогнало за по-лесната и по-бърза промяна към желаното, особено ако има контрол върху учебниците по история в училищата и в университетите, в книгите на македонските научни работници – историци, които в бъдеще ще се пишат в бъдеще, документалните и игралните филми и сериали, които биха се снимали, както и ежедневното писане в македонските медии, контролирано чрез формулата „говор на омраза“, което ще служи на посочената кауза.“.

По-лошото, според Груевски, е, че всичко изброено дотук ще бъде формално под контрола на процеса за членство на Македония в ЕС.

„Целите са дългосрочни, какъвто ще бъде и процесът на членство в ЕС.“

Дали това ще се осъществи или не, зависи до голяма степен от македонския народ, както и от политическия елит в страната и неговото единство по национални въпроси, смята бившият премиер.

С последните решения на правителството и на парламента са създадени силни предпоставки за реализирането на този план на България, предупреждава Груевски.

„В миналото, до май 2017 г., Договорът за приятелство не можеше да бъде съгласуван и подписан именно поради опитите на македонското правителство да елиминира подобни предварителни условия в текста на този договор, който е в основата на договорените и приети в рамките на този месец документи.“

Груевски отхвърля твърдението, че никой досега не е успял да асимилира македонския народ и няма да може да го направи и в бъдеще.

„Онези, които познават поне малко историята, знаят, че през последните 100-150 години милиони македонци са асимилирани от България, Гърция, Сърбия, Османската империя, а част от тях и по света (разбира се, не всички), като македонска емиграция.“

Според него, това са естествени политически процеси, а асимилирането на македонците е „исторически потвърдено и го знае всеки, който е прочел поне три книги за историята на македонския народ“.

Груевски е категоричен, че без подписаните документи и решенията от м. юли България като държава-член на ЕС можеше да продължи да създава проблем за членството на Македония в ЕС, за да отстоява своите цели.

Това обаче би ѝ създало проблеми с други държави от ЕС, тъй като нямаше основания за своите искания.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриха паметник на Благовест Сендов пред Факултета по математика и информатика на СУ

Паметник на акад. Благовест Сендов беше открит днес в парковото пространство пред Факултета по математика и информатика на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев, председателят на Българската академия на науките (БАН) акад. Юлиан Ревалски и внукът на..

публикувано на 26.11.24 в 19:49

Предлагат поскъпване на водата в Смолянско с 6%

С близо 6% поскъпване на водата в Смолянска област предлагат от КЕВР. Предложението е от първи януари 2025 г. цената на кубик да скочи с 31 стотинки, а именно - абонатите на ВиК-Смолян да плащат вече 5,68 лв. с ДДС за кубик вместо досегашните 5,37 лв. (с ДДС).  Това са последиците от недоброто управление на проекта за водния цикъл, които оказват влияние..

публикувано на 26.11.24 в 19:38
Президентът на България Румен Радев (втори вляво) и президентът на Виетнам Лъонг Къонг (втори вдясно) и кметът на Русе Пенчо Милков (крайният вляво) - Ханой, 26 ноември 2024

Кметът на Русе: Запазването на контрола по границата с Румъния след приемането в Шенген е неправилно

Запазването на контрола по българо-румънската граница за поне шест месеца след приемането на двете страни в Шенген е неправилно решение, заяви кметът на Русе Пенчо Милков: "Трафикът, който минава през нашия град и се задържа с часове, ни затормозява. Пътят минава през тялото на града, там минават десетки хиляди коли всеки ден и хиляди тежки..

публикувано на 26.11.24 в 19:24
Секретарят на Народния комитет на Хайфонг - Ле Тиен Чоу и президентът Румен Радев - 26 ноември 2024 г.

Президентът в Ханой: Мъдрата дипломация предотвратява военни конфликти, укрепва мира и стабилността

Мъдрата дипломация предотвратява военни конфликти, укрепва мира и стабилността, посочи президентът Румен Радев пред бъдещи дипломати в Ханой. Радев изнесе лекция в Дипломатическата академия на МВнР във Виетнам Президентът подчерта, че през последното десетилетие диалогът между България и Виетнам на най-високо политическо ниво се подобрява...

публикувано на 26.11.24 в 19:20

Среща за организацията по границите след приемането ни в Шенген ще се проведе в МС

Утре в Министерския съвет ще се проведе среща относно организацията по границите ни след като страната ни стане пълноправен член на Шенген. Това предстои да бъде гласувано на срещата на министрите на вътрешните работи от ЕС на 12 декември в Брюксел. Съвещанието ще се проведе след правителственото заседание в сряда и в него ще вземат участие министри от..

публикувано на 26.11.24 в 19:14
Лидерът на ИТН Слави Трифонов.

Трифонов: Бойко, като не желаеш да се занимаваш с тази "разбита държава", повече не се явявай на избори

Държавата са хората и думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов обиждат всички българи - това заяви в публикация във Фейсбук лидерът на ИТН Слави Трифонов,  коментирайки изявлението му, че "не желае да се занимава с тази разбита държава". След като предлаганата управленска формула на ГЕРБ  - с премиер лидерът ѝ Бойко Борисов и с председател на..

публикувано на 26.11.24 в 18:57

Владигерови: Ще направим калейдоскоп от композиции с по-бигбендово звучене и с балкански ритми

Джаз концерт и изпълнения на композиции и с балкански ритми могат да чуят почитателите на братя Александър и Константин Владигерови на 28 ноември , четвъртък, в първо студио на БНР.  Събитието е в партньорство със Столична община и БНР. "Правим калейдоскоп композиции от албуми записвани от 2011, 2014 до последния, който предстои да..

публикувано на 26.11.24 в 18:54