Забранява се продажбата на райски газ на непълнолетни, в това число и в интернет.
Парламентът гласува окончателно промените в Закона за здравето, с които предвижда забрана за продажба на диазотен оксид и пълнители с него, включително и онлайн, на лица под 18-годишна възраст, на територията на детски градини, училища, общежития за ученици, лечебни заведения, на спортни прояви, организирани за деца и ученици, на обществени мероприятия, организирани за деца и ученици, както и в закрити обществени места. На тези места се забранява и употребата на райски газ.
Доклади у нас и в чужбина са категорични - употребата на това вещество в големи количества води до трайни увреждания на здравето, понякога и риск за живота, риск за нарушаване на репродуктивните способности, нарушения на функциите в мозъка
Със законопроекта се създават и национални програми за недопускане продажбата на деца и употреба от тях на диазотен оксид.
Депутатът от ГЕРБ Костадин Ангелов поясни, че в много европейски държави проблемът е намерил разрешение.
"Ирландия е криминализирала продажбата на райски газ. Датското правителство през 2020 г. след редица обезпокоителни инциденти е предприело пакет от мерки за ограничаване на продажбата на диазотен оксид на непълнолетни. От месец юни 2021 година във Франция е забранена продажбата на диазотен оксид на непълнолетни в зависимост от опаковката във всички магазини, публични места и интернет. А заслугата на този законопроект (приетия – б.р.), държа да кажа, че е на омбудсмана на Република България г-жа Диана Ковачева".
Парламентът въведе и наказания и забрани. Глобата за физическите лица от 800 до 1500 лева, а при повторно извършване на същото нарушение - до 3 хиляди лева. Когато нарушението е извършено от едноличен търговец или юридическо лице ще се налага имуществена санкция до 6 хиляди лева, а при повторно извършване на същото нарушение - до 12 хиляди лева.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази задоволство от разговорите вчера с президентите на Русия и Украйна. В своята социална платформа "Трут Соушъл" Тръмп написа, че има добра възможност да се сложи край на войната. Коментарът му идва в момент, когато американският министър на отбраната Пийт Хегсет настоя, че опитът на Тръмп да договори мирна сделка..
Пациенти са връзвани в психиатриите у нас без ясни правила, става ясно от доклад на Националния превантивен механизъм. Това е специализирана дирекция към Институцията на омбудсмана за правата на човека в затворите, арестите, държавните психиатрични болници, центровете за настаняване на бежанци. В документа се посочва, че има системни проблеми в местата..
Трима младежи нападнаха и набиха млад мъж близо до НДК. За инцидента е бил подаден сигнал в полицията. Пристигналите на място патрули на СДВР са задържали нападателите. Те са на 17, 19 и 21 години, криминално проявени са. Битият мъж е прегледан от екип на Спешна помощ. Няма данни да е със сериозни наранявания. От полицията не потвърдиха появилата се..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
В Берлин днес се открива 75-ото издание на международния филмов фестивал "Берлинале". В конкурсната програма участват 19 филма, които ще се съревновават за „Златна мечка“ и "Сребърна мечка": Тази година на "Берлинале" ще бъдат представени филми от 26 държави, а 17 от тях са със световни премиери. България няма участие във фестивалната..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да обсъждат какви мерки да предприемат за натиск върху държавата за връщане на преференциалната ставка от 9% за ДДС за заведенията за хранене. В проектобюджета на държавата се предвижда косвеният данък..
С пълната забрана за продажбата на вейпове, мярка, която дойде след трагедията с детето в Плевен , разговорът за употребата и разпространението на наркотични и упойващи вещества се води на няколко нива в държавата. Преди Консултативния съвет за национална сигурност при президента ще се проведе и кръгла маса в парламента с участието на всички..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..