Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свирепата жега, която опустошава Европа

Снимка: архив


Световната метеорологична организация обяви юли за един от трите най-горещи месеци в историята на Земята. Свирепата жега буквално изпепели Западна Европа и счупи цял куп температурни рекорди. 

Пожар в Бургос, Северозападна Испания, 24 юли 2022 г.

Гърция, Испания, Португалия, Франция и дори Германия и Чехия се борят с опустошителни горски пожари, невиждани по мащаби и честота.  Във Франция пожарникарите в района на най-засегната област Бордо бяха принудени да противодействат на огъня с огън.   

"Опожарихме един избран от нас район по контролиран начин. Нямаше как да го избегнем. Но като опожарим една област преди до нея да достигне пожара, спираме разпространението му и не може да достигне обширните гори в близост."

В Испания няколко души загинаха в северозападната част на страната, а влаковете в района бяха спрени, след като пътник публикува в социалните мрежи шокиращ клип, на който се вижда как влакът е буквално обграден от пламъци. 

Около 600 души са били евакуирани от района на пожара, 20 юли 2022 г.

Властите в Нидерландия, пуснаха снегорини, които да посипят асфалтовите пътища със сол, след като температурите се покачиха до близо 40 градуса. Солта извлича влагата от въздуха и понижава температурата на повърхността. 

Рекордните 40.3 градуса по Целзий бяха регистрирани в Англия. Заради екстремните жеги покритието на пистата на летище "Хийтроу" се разтопи и се наложи отмяна на полети, бяха спрени редица влакове заради омекване метала на релсите, градовете се опразниха, а зоопарковете търсят всякакви начини да охлаждат животните като обливане с вода и раздаване на ледени лакомства. Туристите също се оплакват:

"От Аляска сме. Страшно е топло, не очаквахме такава жега от Лондон, но ще изтърпим, защото сме дошли само за два дни."

Туристи пълнят бутилки с вода в Мадрид, 13 юни 2022 г.

Великобритания е така неподготвена за подобни температури, че синдикалисти призоваха за възможно най-бързо приемане на законодателство, регулиращо кога е твърде горещо да се работи, защото повечето сгради на Острова не са оборудвани с климатици. 

Оказва се, че и държавите, свикнали на високи температури не са много по-подготвени. В трудовото законодателство на Франция, където през 2003-а над 15 хиляди души умират от горещините, няма посочена максимална температура за работното място, но работодателите са задължени да осигуряват безопасни условия на труд. Сходно е положението и в Италия. Само Испания постановява температури до 27 градуса за офис и до 25 за позиции с лек физически труд. 



Горещата вълна в Европа предизвика и сериозно засушаване в целия континент
 
Френското правителство създаде кризисен щаб, след като над 100 общини останаха без запаси от питейна вода. Продължителните високи температури предизвикаха преждевременно опадане листата на дървета и храсти и на много места във Франция пейзажът вече е есенен. Екоактивисти запушиха с бетон дупките на голф-игрище край Тулуза в знак на протест, че за игрищата беше направено изключение от забраната за поливане и режима на водата. "Икономическата лудост надвива екологичния разум," заявиха еколозите, докато собственикът на голф-игрището подчерта, че без поливане тревата изсъхва само за няколко дни, а без нея то е като ледена пързалка без лед. 



Реколтата на ориз арборио, който се използва за ризото, в Италия е застрашена, след като много оризови полета пресъхнаха. А туристите на езерото Гарда, най-голямото в страната, бяха посрещнати от съвсем различен пейзаж - водата е спаднала до рекордно ниски нива и е топла като на Карибите. 

Нидерландският министър на инфраструктурата обяви официално режим на водата и призова хората да се къпят по-бързо, да не си мият колите и да не поливат градината. Живеещите на лодки в Амстердам заявиха, че нивото на водата в каналите е толкова ниско, че лодките са под ъгъл. 

Водите на река Рейн в Германия също спаднаха критично ниско, много плавателни съдове бяха спрени, а някои са принудени да извършват по няколко курса с олекотен товар. В Румъния нивото на река Дунав е едно от най-ниските в историята и се образуваха пясъчни острови в района на Калафат.

 

За стотици милиони европейци непоносимите жеги доказват сериозните промени в климата и спешността на кризата, застрашаваща планетата. 

"И аз бях от хората, които не вярваха и смятаха, че политиците го използват за пропаганда. Но сега виждам, че проблемът е сериозен и трябва да направим нещо, за да съхраним планетата за бъдещите поколения."

Професор Мириам Бечтолд - психохолог в Университета по бизнес и право във Висбаден, Германия, обяснява защо все още има хора, които отказват да повярват, че глобалното затопляне е реалност.
"Процентът на хората, които наистина отричат, че климатът се променя, е наистина малък. По-голямата част приемат научните доказателства за изменението в климата.  Хората, които наистина не вярват са малцинство и вероятно те имат интерес да не вярват в това, защото се чувстват застрашени, защото чувстват, че трябва да се откажат от начина си на живот, че ще трябва да го променят и затова им е по-лесно да отричат."

Париж, 19 юли 2022 г.

Точно като стъклото на парника, въглеродният диоксид, метанът, азотният оксид и други газове, отделяни при човешката дейност, улавят и задържат топлината на слънцето и така по-малко топлина успява да се върне в космоса. Според климатолозите горещите вълни са пряко следствие от загряването на планетата. 

"Глобалното затопляне си личи. Тук обикновено влажността е седемдесет процента, а сега счупихми всички температурни рекорди. Наистина трябва да се замислим сериозно."



С увеличаване средната температура на Земята до 1.5 градуса над прединдустриалните нива, екстремните явления ще зачестят. Ако преди горещите вълни е имало веднъж на петдесет сезона, сега те ще са пет пъти по-чести, предупреждава доктор Фредерике Ото от британския институт за околната среда. 

"Трябва да започнем да мислим как да се адаптираме, защото тези явления ще стават все по-чести, както виждаме през последните месеци, а дори и години. Има всички признаци, че екстремното време ще става все по-обичайно."

За съжаление и прогнозата на директора на  Световната метеорологична организация  Петери Таалас  е песимистична. 

"Това е новото нормално и негативните тенденции ще продължат и през следващите десетилетия, независимо от усилията ни да овладеем глобалното затопляне."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националният отбор по ветроходство в клас

Националният отбор по ветроходство в клас "Оптимист" с три места в златен клас

Националният отбор по ветроходство в клас "Оптимист" проведе своите тренировки през тази седмица в Балчик. Само преди дни младите надежди на България се завърнаха от европейското първенство, провело се в Италия. Класирането на състезателите до 15 годишна възраст им отреди три места в златен клас, което при силната конкуренция е огромно..

публикувано на 15.07.24 в 12:15

Четвърти ден военни участват в потушаването на пожари

Четвърти ден армията участва в гасенето на пожарите в страната. Над 200 военни са се включили до момента. Тази сутрин хеликоптер излетя за района на Свиленград, каза служебният министър на отбраната Атанас Запрянов: "Имаме в района на Пловдивско 61-ва бригада, в Студена също имаме, Тополовградско, наши хора. Всички модули, които имат..

публикувано на 15.07.24 в 12:14
Делян Пеевски и кметът на Белица Радослав Ревански

Белица защити кмета Радослав Ревански и Делян Пеевски

Жители на община Белица защитиха кмета Радослав Ревански в декларация, публикувана във Facebook страницата на общината. В нея хората изразяват и категорична подкрепа за Делян Пеевски в опитите му да обедини хората и избирателите на ДПС.  След серията декларации от  общинските  структури  на ДПС миналата седмица, последвани и от позиция..

публикувано на 15.07.24 в 12:09

Годишната инфлация през юни е 2,5%, спрямо май има 0,2 на сто дефлация

Годишната инфлация се ускорила до 2,5% през юни при 2,3 на сто през май, сочат данните на Националния статистически институт. За самия юни обаче е регистрирана дефлация от 0,2 % - точно толкова, колкото беше изменението на индекса месец по-рано. Регистриран е минимален ръст на цените при здравните услуги и услугите в сектора на..

публикувано на 15.07.24 в 12:04
Съдебна палата

СГС издаде Европейска заповед за арест за Паскал, обвинен за ОПГ с бившата шефка на Митниците

Софийският градски съд разреши да бъде издадена европейска заповед за арест за Николай Николов, по прякор Паскал.  Той е със задочно обвинение за участие в престъпна група за контрабанда, пране пари, подкуп и длъжностни престъпления заедно бившата директорка на Митниците Петя Банкова, бившия главен секретар на МВР Живко Коцев и хасковските..

публикувано на 15.07.24 в 11:59
Калин Стоянов

Калин Стоянов за пожарите: Няма застрашени населени места и бедстващи граждани

Към момента няма застрашени населени места, както и бедстващи граждани. Ситуацията постепенно се нормализира в цялата страна.  Това заяви пред БНР служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов.  По думите му все още обстановката  остава сложна .  220 пожара у нас за денонощие. Опасност за населени места няма Продължава..

публикувано на 15.07.24 в 10:52

Социалното министерство предлага линията на бедност през 2025 г. да стане 638 лв.

Социалното министерство предлага през следващата година линията на бедност в страната да се повиши на 638 лева. Проектът на постановление е публикуван за обществено обсъждане. Повишението е със 112 лева спрямо сегашният размер от 526 лева. Линията на бедност по закон се актуализира ежегодно спрямо данните от изследването на "Евростат" -..

публикувано на 15.07.24 в 10:39