Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свирепата жега, която опустошава Европа

Снимка: архив


Световната метеорологична организация обяви юли за един от трите най-горещи месеци в историята на Земята. Свирепата жега буквално изпепели Западна Европа и счупи цял куп температурни рекорди. 

Пожар в Бургос, Северозападна Испания, 24 юли 2022 г.

Гърция, Испания, Португалия, Франция и дори Германия и Чехия се борят с опустошителни горски пожари, невиждани по мащаби и честота.  Във Франция пожарникарите в района на най-засегната област Бордо бяха принудени да противодействат на огъня с огън.   

"Опожарихме един избран от нас район по контролиран начин. Нямаше как да го избегнем. Но като опожарим една област преди до нея да достигне пожара, спираме разпространението му и не може да достигне обширните гори в близост."

В Испания няколко души загинаха в северозападната част на страната, а влаковете в района бяха спрени, след като пътник публикува в социалните мрежи шокиращ клип, на който се вижда как влакът е буквално обграден от пламъци. 

Около 600 души са били евакуирани от района на пожара, 20 юли 2022 г.

Властите в Нидерландия, пуснаха снегорини, които да посипят асфалтовите пътища със сол, след като температурите се покачиха до близо 40 градуса. Солта извлича влагата от въздуха и понижава температурата на повърхността. 

Рекордните 40.3 градуса по Целзий бяха регистрирани в Англия. Заради екстремните жеги покритието на пистата на летище "Хийтроу" се разтопи и се наложи отмяна на полети, бяха спрени редица влакове заради омекване метала на релсите, градовете се опразниха, а зоопарковете търсят всякакви начини да охлаждат животните като обливане с вода и раздаване на ледени лакомства. Туристите също се оплакват:

"От Аляска сме. Страшно е топло, не очаквахме такава жега от Лондон, но ще изтърпим, защото сме дошли само за два дни."

Туристи пълнят бутилки с вода в Мадрид, 13 юни 2022 г.

Великобритания е така неподготвена за подобни температури, че синдикалисти призоваха за възможно най-бързо приемане на законодателство, регулиращо кога е твърде горещо да се работи, защото повечето сгради на Острова не са оборудвани с климатици. 

Оказва се, че и държавите, свикнали на високи температури не са много по-подготвени. В трудовото законодателство на Франция, където през 2003-а над 15 хиляди души умират от горещините, няма посочена максимална температура за работното място, но работодателите са задължени да осигуряват безопасни условия на труд. Сходно е положението и в Италия. Само Испания постановява температури до 27 градуса за офис и до 25 за позиции с лек физически труд. 



Горещата вълна в Европа предизвика и сериозно засушаване в целия континент
 
Френското правителство създаде кризисен щаб, след като над 100 общини останаха без запаси от питейна вода. Продължителните високи температури предизвикаха преждевременно опадане листата на дървета и храсти и на много места във Франция пейзажът вече е есенен. Екоактивисти запушиха с бетон дупките на голф-игрище край Тулуза в знак на протест, че за игрищата беше направено изключение от забраната за поливане и режима на водата. "Икономическата лудост надвива екологичния разум," заявиха еколозите, докато собственикът на голф-игрището подчерта, че без поливане тревата изсъхва само за няколко дни, а без нея то е като ледена пързалка без лед. 



Реколтата на ориз арборио, който се използва за ризото, в Италия е застрашена, след като много оризови полета пресъхнаха. А туристите на езерото Гарда, най-голямото в страната, бяха посрещнати от съвсем различен пейзаж - водата е спаднала до рекордно ниски нива и е топла като на Карибите. 

Нидерландският министър на инфраструктурата обяви официално режим на водата и призова хората да се къпят по-бързо, да не си мият колите и да не поливат градината. Живеещите на лодки в Амстердам заявиха, че нивото на водата в каналите е толкова ниско, че лодките са под ъгъл. 

Водите на река Рейн в Германия също спаднаха критично ниско, много плавателни съдове бяха спрени, а някои са принудени да извършват по няколко курса с олекотен товар. В Румъния нивото на река Дунав е едно от най-ниските в историята и се образуваха пясъчни острови в района на Калафат.

 

За стотици милиони европейци непоносимите жеги доказват сериозните промени в климата и спешността на кризата, застрашаваща планетата. 

"И аз бях от хората, които не вярваха и смятаха, че политиците го използват за пропаганда. Но сега виждам, че проблемът е сериозен и трябва да направим нещо, за да съхраним планетата за бъдещите поколения."

Професор Мириам Бечтолд - психохолог в Университета по бизнес и право във Висбаден, Германия, обяснява защо все още има хора, които отказват да повярват, че глобалното затопляне е реалност.
"Процентът на хората, които наистина отричат, че климатът се променя, е наистина малък. По-голямата част приемат научните доказателства за изменението в климата.  Хората, които наистина не вярват са малцинство и вероятно те имат интерес да не вярват в това, защото се чувстват застрашени, защото чувстват, че трябва да се откажат от начина си на живот, че ще трябва да го променят и затова им е по-лесно да отричат."

Париж, 19 юли 2022 г.

Точно като стъклото на парника, въглеродният диоксид, метанът, азотният оксид и други газове, отделяни при човешката дейност, улавят и задържат топлината на слънцето и така по-малко топлина успява да се върне в космоса. Според климатолозите горещите вълни са пряко следствие от загряването на планетата. 

"Глобалното затопляне си личи. Тук обикновено влажността е седемдесет процента, а сега счупихми всички температурни рекорди. Наистина трябва да се замислим сериозно."



С увеличаване средната температура на Земята до 1.5 градуса над прединдустриалните нива, екстремните явления ще зачестят. Ако преди горещите вълни е имало веднъж на петдесет сезона, сега те ще са пет пъти по-чести, предупреждава доктор Фредерике Ото от британския институт за околната среда. 

"Трябва да започнем да мислим как да се адаптираме, защото тези явления ще стават все по-чести, както виждаме през последните месеци, а дори и години. Има всички признаци, че екстремното време ще става все по-обичайно."

За съжаление и прогнозата на директора на  Световната метеорологична организация  Петери Таалас  е песимистична. 

"Това е новото нормално и негативните тенденции ще продължат и през следващите десетилетия, независимо от усилията ни да овладеем глобалното затопляне."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед от остров Санторини.

Леко е намаляла сеизмичната активност на Санторини

Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за..

публикувано на 22.02.25 в 13:50
Антон Хекимян

Хекимян за ремонта на столичната ул. "Опълченска": Бухалката на Терзиев

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще предложат създаване на специална работна група в СОС, която да извърши обследване на ремонта на ул. "Опълченска", който вчера беше спрян от ДНСК. Това обяви Антон Хекимян, председател на групата на ГЕРБ-СДС. По думите му в тази работна група трябва да бъдат включени и експерти от Държавната агенция за безопасност..

публикувано на 22.02.25 в 13:48

Поход по повод Световния ден на редките болести се проведе в София

Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..

публикувано на 22.02.25 в 13:31
Ясен Георгиев

Може ли ЕС да си позволи увеличаване на разходите за отбрана?

ЕС има капацитет да излезе от тази ситуация по-силен, отколкото е бил преди. Това заяви пред БНР Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика. Той обясни, че Съюзът е мирен проект, който включва в себе си интензивна икономическа и политическа интеграция.  "От самото начало не му е вменено да има водеща роля в..

публикувано на 22.02.25 в 13:25

Откриха пълнители за вейпове с канабис у 25-годишен монтанчанин

Полицаи откриха в 25-годишен от Монтана пълнители за вейпове, съдържащи канабис Акцията е проведена след получен сигнал. Криминалисти установили 25-годишен мъж от Монтана, за който имали информация, че държи наркотични вещества. Той бил доведен в сградата на полицията, където доброволно предал три пълнителя за електронни вейп цигари,..

публикувано на 22.02.25 в 13:04

Община Плевен предоставя здравни услуги в града и малки населени места

От началото на тази година Община Плевен предоставя здравни услуги в града и част от малките населени места. Средствата са осигурени по проект от Министерството на труда и социалната политика. До момента за този проект са назначени 17 домашни санитари, 4 медицински сестри и един психолог. Те вече обслужват над 100 потребителя от..

публикувано на 22.02.25 в 12:52

Близо 9 млн. лева ще бъдат инвестирани през 2025 г. във ВиК мрежата на Свищов

Близо 9 милиона лева ще бъдат инвестирани през тази година във водопроводната и канализационната мрежа на Свищов. 15 улици в Свищов ще бъдат с подменени общо над 2 километра водопроводи от водния оператор по защитеното финансиране от близо 2 милиона лева от оперативната програма "Околна среда". Още 6,5 млн. лв. са договорени от ВиК..

публикувано на 22.02.25 в 12:51