Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Към колониална демокрация“ - заблуди и прозрения от 30-годишния преход

Румен Воденичаров: Бъдещият политически елит трябва да направи усилия за възстановяване поне на част от суверенитета

Румен Воденичаров
Снимка: БГНЕС

„Да живееш в интересни времена“ е известно китайско проклятие, така актуално по нашите географски ширини. Единствената ни утеха е, че интересните времена провокират интересни размисли. Такива ще откриете в настоящата книга – Magnum opus на един доктор по квантова химия, ексдепутат от VII ВНС и екскандидат за вицепрезидент на първите преки президентски избори (1992) – Румен Воденичаров.

Книгата "Към колониална демокрация" съдържа статии, интервюта, и, по думите на автора - някои "заблуди и прозрения" от последните 30 години.

Терминът "колониална демокрация" е на покойния философ Александър Зиновиев, уточни Румен Воденичаров в интервю за БНР.

"Той казва: "Ние направихме колониална демокрация или демократичен тоталитаризъм – изберете си едното от двете."

"Преходът ни е погрешен и той се дължи на това, че неолибералната идеология пристигна в Европа и зае водещи позиции", посочи Воденичаров в предаването "12+3". Според него неолибералната доктрина е довела до редица погрешни решения, едно от които са "т.нар. зелени сделки". 

"Либералната демокрация, когато се прави с външно управление, води до нещо, което губи суверенитет икономически, губи държавен суверенитет и се превръща в нещо като колония."

"Ако българският бъдещ политически елит трябва да направи нещо, то трябва да направи усилия за възстановяване поне на част от суверенитета. Ние в момента не можем да вземаме самостоятелни решения и това се вижда по най-различни въпроси, като тръгнем от Македония и стигнем до войната в Украйна и следващите конфликти, които също са неизбежни", коментира Румен Воденичаров. 

Воденичаров е на мнение, че българската демокрация е била опорочена от избора на пропорционалната избирателна система, което той е определял като "заговор на двете големи политически сили - СДС и БСП, срещу демокрацията".

"След 30 години вече стигаме до една задънена улица. Вече е късно за мажоритарна система, тъй като има много богаташи, които биха си купили местата, но тогава не беше така. Смесената система беше прилична за българските условия."

Румен Воденичаров разви хипотезата, че ако Велко Вълканов (чийто вицепрезидент щеше да бъде самият Воденичаров – бел. ред.) беше успял да стане президент, "България щеше да опита да има друг път на развитие, но щяхме да бъдем ликвидирани, съвсем сигурно".

"Такива неудобни личности на границата между исляма и християнството, между Изтока и Запада във военно отношение изобщо не са възможни."

Отношенията ни с Русия трябва да бъдат поставени на друга, равноправна и дружеска основа, изтъкна още Воденичаров.

По думите му Русия дотолкова се е отчаяла от братския български народ, че дори да се състоят, при нови преговори с "Газпром" "може би ще бъдем наказани, за да се потвърди фразата, че империите забавят, но не забравят".

Той е оптимист, че в лицето на "Възраждане" може да се възроди идеята за единен национален фронт, в който да влизат всички по-малки партии с патриотична и славянска насоченост

Чуйте интервюто на Петър Волгин с Румен Воденичаров в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16