Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Към колониална демокрация“ - заблуди и прозрения от 30-годишния преход

Румен Воденичаров: Бъдещият политически елит трябва да направи усилия за възстановяване поне на част от суверенитета

Румен Воденичаров
Снимка: БГНЕС

„Да живееш в интересни времена“ е известно китайско проклятие, така актуално по нашите географски ширини. Единствената ни утеха е, че интересните времена провокират интересни размисли. Такива ще откриете в настоящата книга – Magnum opus на един доктор по квантова химия, ексдепутат от VII ВНС и екскандидат за вицепрезидент на първите преки президентски избори (1992) – Румен Воденичаров.

Книгата "Към колониална демокрация" съдържа статии, интервюта, и, по думите на автора - някои "заблуди и прозрения" от последните 30 години.

Терминът "колониална демокрация" е на покойния философ Александър Зиновиев, уточни Румен Воденичаров в интервю за БНР.

"Той казва: "Ние направихме колониална демокрация или демократичен тоталитаризъм – изберете си едното от двете."

"Преходът ни е погрешен и той се дължи на това, че неолибералната идеология пристигна в Европа и зае водещи позиции", посочи Воденичаров в предаването "12+3". Според него неолибералната доктрина е довела до редица погрешни решения, едно от които са "т.нар. зелени сделки". 

"Либералната демокрация, когато се прави с външно управление, води до нещо, което губи суверенитет икономически, губи държавен суверенитет и се превръща в нещо като колония."

"Ако българският бъдещ политически елит трябва да направи нещо, то трябва да направи усилия за възстановяване поне на част от суверенитета. Ние в момента не можем да вземаме самостоятелни решения и това се вижда по най-различни въпроси, като тръгнем от Македония и стигнем до войната в Украйна и следващите конфликти, които също са неизбежни", коментира Румен Воденичаров. 

Воденичаров е на мнение, че българската демокрация е била опорочена от избора на пропорционалната избирателна система, което той е определял като "заговор на двете големи политически сили - СДС и БСП, срещу демокрацията".

"След 30 години вече стигаме до една задънена улица. Вече е късно за мажоритарна система, тъй като има много богаташи, които биха си купили местата, но тогава не беше така. Смесената система беше прилична за българските условия."

Румен Воденичаров разви хипотезата, че ако Велко Вълканов (чийто вицепрезидент щеше да бъде самият Воденичаров – бел. ред.) беше успял да стане президент, "България щеше да опита да има друг път на развитие, но щяхме да бъдем ликвидирани, съвсем сигурно".

"Такива неудобни личности на границата между исляма и християнството, между Изтока и Запада във военно отношение изобщо не са възможни."

Отношенията ни с Русия трябва да бъдат поставени на друга, равноправна и дружеска основа, изтъкна още Воденичаров.

По думите му Русия дотолкова се е отчаяла от братския български народ, че дори да се състоят, при нови преговори с "Газпром" "може би ще бъдем наказани, за да се потвърди фразата, че империите забавят, но не забравят".

Той е оптимист, че в лицето на "Възраждане" може да се възроди идеята за единен национален фронт, в който да влизат всички по-малки партии с патриотична и славянска насоченост

Чуйте интервюто на Петър Волгин с Румен Воденичаров в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09