Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Към колониална демокрация“ - заблуди и прозрения от 30-годишния преход

Румен Воденичаров: Бъдещият политически елит трябва да направи усилия за възстановяване поне на част от суверенитета

Румен Воденичаров
Снимка: БГНЕС

„Да живееш в интересни времена“ е известно китайско проклятие, така актуално по нашите географски ширини. Единствената ни утеха е, че интересните времена провокират интересни размисли. Такива ще откриете в настоящата книга – Magnum opus на един доктор по квантова химия, ексдепутат от VII ВНС и екскандидат за вицепрезидент на първите преки президентски избори (1992) – Румен Воденичаров.

Книгата "Към колониална демокрация" съдържа статии, интервюта, и, по думите на автора - някои "заблуди и прозрения" от последните 30 години.

Терминът "колониална демокрация" е на покойния философ Александър Зиновиев, уточни Румен Воденичаров в интервю за БНР.

"Той казва: "Ние направихме колониална демокрация или демократичен тоталитаризъм – изберете си едното от двете."

"Преходът ни е погрешен и той се дължи на това, че неолибералната идеология пристигна в Европа и зае водещи позиции", посочи Воденичаров в предаването "12+3". Според него неолибералната доктрина е довела до редица погрешни решения, едно от които са "т.нар. зелени сделки". 

"Либералната демокрация, когато се прави с външно управление, води до нещо, което губи суверенитет икономически, губи държавен суверенитет и се превръща в нещо като колония."

"Ако българският бъдещ политически елит трябва да направи нещо, то трябва да направи усилия за възстановяване поне на част от суверенитета. Ние в момента не можем да вземаме самостоятелни решения и това се вижда по най-различни въпроси, като тръгнем от Македония и стигнем до войната в Украйна и следващите конфликти, които също са неизбежни", коментира Румен Воденичаров. 

Воденичаров е на мнение, че българската демокрация е била опорочена от избора на пропорционалната избирателна система, което той е определял като "заговор на двете големи политически сили - СДС и БСП, срещу демокрацията".

"След 30 години вече стигаме до една задънена улица. Вече е късно за мажоритарна система, тъй като има много богаташи, които биха си купили местата, но тогава не беше така. Смесената система беше прилична за българските условия."

Румен Воденичаров разви хипотезата, че ако Велко Вълканов (чийто вицепрезидент щеше да бъде самият Воденичаров – бел. ред.) беше успял да стане президент, "България щеше да опита да има друг път на развитие, но щяхме да бъдем ликвидирани, съвсем сигурно".

"Такива неудобни личности на границата между исляма и християнството, между Изтока и Запада във военно отношение изобщо не са възможни."

Отношенията ни с Русия трябва да бъдат поставени на друга, равноправна и дружеска основа, изтъкна още Воденичаров.

По думите му Русия дотолкова се е отчаяла от братския български народ, че дори да се състоят, при нови преговори с "Газпром" "може би ще бъдем наказани, за да се потвърди фразата, че империите забавят, но не забравят".

Той е оптимист, че в лицето на "Възраждане" може да се възроди идеята за единен национален фронт, в който да влизат всички по-малки партии с патриотична и славянска насоченост

Чуйте интервюто на Петър Волгин с Румен Воденичаров в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48