Изследователи в Австралия и в САЩ се включват в многомилионен проект за връщане на изчезналия тасманийски тигър, известен и като тасманийски вълк, предаде Би Би Си.
Последният хищник от този вид, официално наричан тилацин, умира през 30-те години на XX век.
Екипът от учени зад проекта казва, че има възможност той да бъде пресъздаден с помощта на стволови клетки и технология за генно редактиране, така че първият тилацин да се върне в дивата природа до 10 години.
Други експерти са скептични и смятат, че възстановяването на изчезналия вид е научна фантастика.
Тилацинът е наричан тасманийски тигър заради ивиците по гърба, но на практика е торбест бозайник, което отглежда малките си в торбичка като кенгуруто.
Екипът от австралийски и американски учени планира да използва стволови клетки от живеещи сега торбести животни с подобна ДНК, след което да използва генно редактиране, за да "върне към живот" изчезналия вид или да се доближи изключително много до него.
Това би било забележително постижение, изискващо редица научни пробиви.
"Смятам, че до 10 години можем да имаме първото живо бебе тилацин, след като ловът доведе до изчезването им преди близо век", заяви проф. Андрю Паск, който ръководи проекта от Университета на Мелбърн.
Популацията от тасманийски тигри намалява след пристигането на хора в Австралия преди десетки хиляди години, и отново след появата на дивото куче динго.
В крайна сметка торбестият хищник остава да живее на свобода само на остров Тасмания, където е изтребен с ловуване.
Последният тасманийски тигър умира в зоологическата градина на Хобарт, столицата на Тасмания, през 1936 г.
Ако учените успеят да пресъздадат животното, това ще стане за първи път в човешката история, но мнозина експерти се съмняват, че това е възможно.
"Пресъздаването на изчезнали видове е фантазия", казва проф. Джереми Остин от Австралийския център за древна ДНК пред "Сидни морнинг хералд". По думите му проектът е "повече за привличане на медийно внимание, отколкото сериозна наука".
Идеята за връщането към живот на тасманийския тигър се върти от над 20 години. През 1999 г. Музеят на Австралия започна да проект за клониране на животното, като различни опити са правени периодично през годините за извличане или пресъздаване на ДНК от проби.
Последният такъв проект представлява партньорство между учени от Университета на Мелбърн и базираната в Тексас компания "Колосал" (Colossal). Американската фирма привлече вниманието на медиите миналата година с плановете си да използва подобна технология за генно редактиране за връщане към живот на вълнестия мамут – технологичен подвиг, който още не е направен.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..
40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..
ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..
Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа. По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..