„Бих се радвала хората повече да експериментират с нещата, с които се захващат, да излизат от комфортната си зона“, каза в интервю за предаването „Рано в неделя“ Катрин Младенова от „Cat Made Crafts“ - нейната "онлайн занаятчийница" за авторски обеци, брошки, пръстени, а скоро и верижки за очила, и ключодържатели, изработени от полимерна глина и епоксидна смола.
Именно по време на пандемията от Ковид-19 тези два материала придобиват голяма популярност за изработка на аксесоари от вкъщи- от цветя по чашите в Русия до цветни медальони в Съединените щати, а и от видео уроци в домашни условия как да се работи с тях. На такива се натъква и Кари, а не след дълго възражда хобито си да прави аксесоари, а и го превръща от занимание в свободното време в работа:
„Това мое хоби – изработка на бижута и то главно обеци, започна през 2011 година, минавайки през материали като дърво, стъкло. Аксесоарите, които правя са от полимерна глина и реално епоксидната смола е точно материалът, който запечатва крайния вариант на даденото бижу – и брошки, и обеци, и пръстени. Има и различни калъпи, които подпомагат направата на дадено бижу, а съответно вътре може да се смесват най-различни материали като брокат, листо, цвете...Необятно е!“
„За да започна да правя нещо трябва да изгледам доста видеа“, уточни Младенова:
„Часове инвестира човек, за да може визуално да попие различните техники и стилове на правене, а и съответно да си намери своя стил. Мога да съм си говорила нещо с някого, може да съм хапвала някъде навън и някой да мине облечен по даден начин и мен това да ме вдъхнови. Има случаи, в които харесвам нещо и веднага го снимам, за да го имам запаметено и тази комбанация съответно в телефона си“.
„Така в едно заведение страшно много харесах лампите, които са ползвали – имаха малки парченца от стъкло, турска орнаментика. Като всеки един творец най-различни неща може да те вдъхновят – природните, натуралните цветове, бъдейки някъде на планина или на море. Примерно, последните обеци, които направих бяха в синьо със златен детайл, а това реално беше от морето вдъхновено“, допълни Кари за изделията си.
„Полимерната глина е всеобхватна“, каза още Катрин Младенова, както и обясни, че „реално една стандартна обеца – среден размер, 6-7 сантиметра, е по-лека от монета от един лев“, ако е направена от този материал:
„По принцип е много лек материал и реално ти може да го съчетаеш както с друг материал, така и да надградиш. Глината, която аз използвам не е самосъхнеща (има и такъв вид), а тя се пече между 20 и 30 минути и съответно можеш да извадиш изделието, да добавиш нещо, да го върнеш да се пече, а после и да запечаташ с епоксидната смола. И то вече има един съвсем различен краен вид“.
Освен плод на въображението й или на вдъхновението й от околния свят, сред бижута й има и такива по индивидуални проекти, и по поръчка за скъпи на някого хора:
„По-интересно ми е - провокирам себе си! Така последно направих едни обеци по поръчка, след като ми се показа клипче със съответните цветове и шарки, които искат да имат по бижутата си. Преди време и една приятелка ми каза „Извинете, ама някои не носим обеци, та бихте ли започнали да правите и брошки?“ и така започнах!“.
„Нещата, които се търсят като форми и като цветове са спрямо сезоните“, каза още творецът на украшения:
„Лятото се търсят по-морски форми, с черупки, а земните цветове винаги са актуални през пролетта и през есента. Всъщност за цветовете е много важно това, което се пусне в началото на годината от Пантон. Цветът тази година е 17-3938, който се води Very Peri Lilac и всякакви сходни нюанси от тази палитра са подходящи – примерно синьо, зелено, червено, розово, т.е. тези, сходни до лилавото са добра комбинация“.
„Профилът на жената в България е такъв, че ние си купуваме обеци, които са по-дискретни, малки, семпли и без прекалено натрапчива украса или някакъв детайл най-много да има по тях“, открои още като тенденция Катрин Младенова:
„Много ми се иска женското общество да се разчупва, да експериментира повече с аксесоарите си. Трябва да се глезим и в същото време да се обичаме, за да може хората също да се чувстват добре около нас и да усещат позитината енергия“.
„Първо нося върху себе си, за да видя как ще се чувствам, дали нещо няма да се закачи и дали нещо няма да се разглоби по трасето“, добави Младенова за аксесоарите, които предлага в своя онлайн магазин, отворил врати по време на пандемията от Ковид-19:
„Развивам го – изисква наистина много време, много отдаденост и абсолютно всичко възможно като ресурс. И най-важното нещо – трябва да си постоянен. Ти си си маркетолог, ти си си дизайнер, ти си правиш всичко и моята мечта е един ден обеците ми да се носят от Риана, тъй като страшно много я харесвам. Тя за мен е пример за това как когато обичаш нещо и когато ти твориш със сърце, а и не защото това е модерно, ами просто имаш усет, то нещата ти се получават“.
Подробности, както и цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..
Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..
Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..