Нови два кораба, натоварени със зърно, напуснаха украинското крайбрежие в рамките на сделката за износ на хранителни продукти през Черно море.
А президентът Володимир Зеленски предупреди за нови провокации от руска страна в навечерието на Деня на независимостта на Украйна - 24 август. Тогава се навършват и шест месеца от началото на руската инвазия в страната,.
По думите на Володимир Зеленски, тогава украинските войници, които бяха заловени при обсадата на Мариупол, може да бъдат изправени пред съда от Москва:
"Ако този презрителен, показен процес бъде осъществен, ако всички наши хора биват изкарани на подобна сцена в нарушение на всички споразумения и на всички международни правила, това ще бъде линия, отвъд която каквито и да било преговори ще бъдат невъзможни", заяви в традиционното си видеообръщение украинският президент.
Страната му и сигурността на разположените на нейна територия атомните централи обсъдиха лидерите на Съединените щати, Великобритания, Франция и Германия - Джо Байдън, Борис Джонсън, Еманюел Макрон и Олаф Шолц.
Освен, че подчертаха подкрепата си за Украйна, четиримата лидери приветстваха "разговорите, направили възможна бъдеща мисия на Международната агенция за атомна енергия в Запорожката атомна електроцентрала", както и призоваха за "сдържаност" на военните в района й.
А тази сутрин още кораби отплаваха от деблокираните украински пристанища, съобщиха от турското министерство на отбраната. "Превозът на зърно в украинските пристанища продължава по план под контрола на Съвместния координационен център", посочват от министерството.
Доставките са в изпълнение на руско-турско-украинското споразумение, постигнато с помощта на ООН.
Преди това генералният секретар на ООН призова всички правителства и частни сектори да си сътрудничат и да доставят руски храни и торове на световните пазари, като изрази загриженост, че няма да има достатъчно храна през следващата година, ако торовете не са налични през 2022 г.
Режимът на Башар Асад падна, което отпушва нови динамични и не задължително еднозначни процеси , носещи както възможности, така и рискове, но криещи в себе си много несигурност. Това е най-значимата стратегическа промяна в Близкия изток през последните години. Това каза пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, бивш заместник-министър на външните..
Работниците и служителите в девет завода на "Фолксваген" (Volkswagen) в Германия днес стачкуваха в продължение на четири часа, съобщава БТА, като цитира Евронюз. "Фолксваген" затваря поне 3 завода в Германия Стачки във всички заводи на "Фолксваген" от понеделник Участниците в трудовите протести обявиха, че ръководството на "Фолксваген" има..
В Каленцано - в италианската област Тоскана, експлозия в склад на енергийната компания ЕНИ взе 2 жертви, 9 души са ранени, сред които двама са в тежко състояние. Трима са издирваните. Пожарът е потушен, местните власти призоваха гражданите да не отварят прозорците и да ползват предпазни маски навън. Складът за течни горива на ЕНИ е в селището..
Правителствата на Германия и на Австрия спряха разглеждането на молби за предоставяне на убежище от сирийски граждани. В Берлин министърката на вътрешните работи Нанси Фезер обясни, че процесът засега само се замразява, защото ситуацията в Сирия все още е твърде неясна и не е професионално да се спекулира дали сирийците в Германия могат веднага да се..
Кирил Петков обяви, че веднага ще си даде депутатския имунитет, който малко по-рано му беше поискан от и.ф. на главен прокурор Борислав Сарафов. Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков "Сарафов ми иска имунитета за ареста на Борисов. Вие не разбрахте ли, че през страх не можете да ни огънете! Видяхте, че бухалката Сарафов пада, и..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев, журналист, коментира в интервю пред БНР искането на главния прокурор да се свали депутатският имунитет на лидера на ПП Кирил Петков. Станкушев определи..
Депутатите не са хора на думата си - днес говорят едно, утре - друго и всички се изгубихме в това говорене. Това каза пред БНР Ива Митева, бивш председател на Народното събрание, доктор по конституционно право. Според нея при избора на председател на 51-вото Народното събрание е имало много "спънки, които са допуснали" народните представители, в..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..