Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художествената галерия "Илия Бешков“ организира занимания за ученици

Първите арт занимания са посветени на творчеството на Николай Райнов

Снимка: Латинка Светозарова

През летните ваканционни дни интереса на младите хора в Плевен към изкуството е провокирано чрез инициативата на Художествена галерия "Илия Бешков“ -„Музеят е муза“.

Снимка: Латинка Светозарова
Как да предизвикаме интереса на учениците към изкуството от ранна възраст, как да ги накараме да влизат в художествените галерии, тези въпроси си задават специалистите от най-голямата плевенска  галерия „Илия Бешков“. И така се ражда инициативата  -„Музеят е муза“.

"Всеки петък следобед през целия месец август децата на Плевен и гостите на града имаха възможност да рисуват по инициатива на двете галерии. Идеята на нашия музеен педагог е децата да рисуват свободно в неформална среда по начин различен от този, по който се рисува в училищна среда и да се научат да рисуват чрез опита, чрез директния досег с произведенията на изкуството, които виждат в Художествената галерия. Първите ни арт занимания са вдъхновени от този голям наш изкуствовед и художник - Николай Райнов. Искаме да представим на децата неговото творчество, да им разкажем за него, те да се опитат да творят с нетрадиционни материали, с които той е изработил своите декоративни композиции. Първо виждат картините, ние им разказваме за него като писател, художник, изкуствовед и в последствие те имат свободата да творят по свое желание каквото решат, не ги ограничаваме в тематиката", каза за БНР Цвета Кацарова, директор на галерията “Илия Бешков“.

Цвета Кацарова        Снимка: Латинка Светозарова
Невелина Янакиева, арт педагот въвежда децата в света на изкуството:

"На децата им разказвам за един художник, сега специално говорим за Николай Райнов, след това съм предвидила разни игри, в които да представя фолклора - престилка, вретено, след това ще ги покажа на децата, те ще намерят в кои картини има български мотиви от фолклора. Това е при Никола Лазаров, при Майстора. Те сами ще ги намерят и след това ще ги нарисуваме и ще си разказваме за тях". 

Елица и Десислава посетиха Художествената галерия Дарение "Колекция Светлин Русев".

Елица е на 17 и каза за "Хоризонт":

"Решихме да дойдем тук. Разбрахме за кръжока и искахме да видим какво реално представят и сега тук рисуваме с моята приятелка, правим графики, разгледахме галерията".

Десислава заяви:

"Исках да представим някакви абстракции, които да не са точно както е в реалността, да има повече цветове, по-различни форми, разположение, също използвам фолио, смесено с маслени бои и много красив ефект се получава върху фолиото".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26