Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо са недоволни израелските туристи от почивките си в България?

Слънчев бряг
Снимка: sunnybeach.com

Израелците са сред най-многобройните туристи, които посещават България. Някои се привлечени от сравнително евтините оферти. Други - харесват природата, кухнята, гостоприемството и не на последно място историята на България. Особено факта за спасението на българските евреи. В израелските медии публикуват възторжени отзиви за пътуванията в нашета страна, но се случва и да дадат гласност на сериозни проблеми в обслужването и в алчността на хора, които би трябвало да си изкарват хляба с туризъм и да знаят, че един доволен клиент разказва и води поне трима други.

Шимон Коен, агроном и нелицензиран гид из Европа, разказва:

"Бях в България за 3 седмици в края на май и началото на юни. Бях с двама приятели. Наехме кола. Целта ни беше да обиколим 100- те национални обекта. Някъде ни се налагаше да изминаваме пеш 10-15 километра, но успявахме. Нямахме тези въпросни книжки за 100-те обекта, а и на повечето места печатите са изгубени. Не допускахме, че за 3 седмици ще ги обходим почти всички. Очаровани сме от пещерите и водопадите. От експонатите на всички български музеи, които видяхме, най-интересно ни се стори варненското златно съкровище - най-старото обработено злато, запазено до наши дни. От античните обекти ми направи впечатление амфитеатърът в Пловдив. От обектите съхранили старинен поминък - розоварните и Празника на розата. От горите - Родопите, въпреки че обиколихме и Рила, и Пирин. От обектите, свързани с историята на България - най-много ни хареса Шипка и Панорамата в Плевен. От фолклора - ходенето по жерава в Странджа планина. Не ми харесаха пътищата и това, че при бързото обхождане на обектите, шосетата ни изненадваха неприятно с някоя дупка. Трябваше да караме по-бавно, за да не повредим колата, взета под наем. Би могло да има повече разгласа за тези 100 национални обекта и да се разделят, така че за няколко години, при по-кратко пребиваване и чужденец да може да ги обходи, още повече, децата на българите, родени в чужбина".


Някои от бившите туристи в България признават, че и те са се сблъсквали с проблеми. Повечето оферти за България са на базата на "всичко включено“, но се оказва че не е така. За много неща им искат да си платят допълнително. Например за ползване на сауна са искали допълнителни 45 лева. Таксиметровите шофьори никога на включвали апарата и за едно и също разстояние искали различни суми .

Не всички, но някои от туристите искат да посетят музеи или атракции за деца. Често в началото им казват една цена, а след това трябва да добавят още и още билети за да видят цялото съоръжение или да всички опции на детската атракция, затова вече предпочитат да включат тази обиколка в цената на пътуването още в Израел ( винаги има такава опция) и да отидат там хем с екскурзовод, хем да не са обект на изнудване.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Искра и Феня Декало.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42