Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо са недоволни израелските туристи от почивките си в България?

Слънчев бряг
Снимка: sunnybeach.com

Израелците са сред най-многобройните туристи, които посещават България. Някои се привлечени от сравнително евтините оферти. Други - харесват природата, кухнята, гостоприемството и не на последно място историята на България. Особено факта за спасението на българските евреи. В израелските медии публикуват възторжени отзиви за пътуванията в нашета страна, но се случва и да дадат гласност на сериозни проблеми в обслужването и в алчността на хора, които би трябвало да си изкарват хляба с туризъм и да знаят, че един доволен клиент разказва и води поне трима други.

Шимон Коен, агроном и нелицензиран гид из Европа, разказва:

"Бях в България за 3 седмици в края на май и началото на юни. Бях с двама приятели. Наехме кола. Целта ни беше да обиколим 100- те национални обекта. Някъде ни се налагаше да изминаваме пеш 10-15 километра, но успявахме. Нямахме тези въпросни книжки за 100-те обекта, а и на повечето места печатите са изгубени. Не допускахме, че за 3 седмици ще ги обходим почти всички. Очаровани сме от пещерите и водопадите. От експонатите на всички български музеи, които видяхме, най-интересно ни се стори варненското златно съкровище - най-старото обработено злато, запазено до наши дни. От античните обекти ми направи впечатление амфитеатърът в Пловдив. От обектите съхранили старинен поминък - розоварните и Празника на розата. От горите - Родопите, въпреки че обиколихме и Рила, и Пирин. От обектите, свързани с историята на България - най-много ни хареса Шипка и Панорамата в Плевен. От фолклора - ходенето по жерава в Странджа планина. Не ми харесаха пътищата и това, че при бързото обхождане на обектите, шосетата ни изненадваха неприятно с някоя дупка. Трябваше да караме по-бавно, за да не повредим колата, взета под наем. Би могло да има повече разгласа за тези 100 национални обекта и да се разделят, така че за няколко години, при по-кратко пребиваване и чужденец да може да ги обходи, още повече, децата на българите, родени в чужбина".


Някои от бившите туристи в България признават, че и те са се сблъсквали с проблеми. Повечето оферти за България са на базата на "всичко включено“, но се оказва че не е така. За много неща им искат да си платят допълнително. Например за ползване на сауна са искали допълнителни 45 лева. Таксиметровите шофьори никога на включвали апарата и за едно и също разстояние искали различни суми .

Не всички, но някои от туристите искат да посетят музеи или атракции за деца. Често в началото им казват една цена, а след това трябва да добавят още и още билети за да видят цялото съоръжение или да всички опции на детската атракция, затова вече предпочитат да включат тази обиколка в цената на пътуването още в Израел ( винаги има такава опция) и да отидат там хем с екскурзовод, хем да не са обект на изнудване.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Искра и Феня Декало.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30