Най-новият филм на сръбския режисьор Радивое Андрич "Как се научих да летя" ще има премиера в България на 16-и септември.
Главната роля е поверена на Клара Хърванович, която днес е на 14 години, но по време на снимките е била на 12. Това я прави любимка на тийнейджърите в Сърбия. Тя дойде в София, за да представи филма.
Това е историята на Софѝя. Една привидно скучна ваканция с две възрастни дами на идиличен средиземноморски остров се превръща в безценно преживяване за 12-годишното момиче – тя намира нови приятели, получава първата си целувка, среща се отново с отдавна разделени роднини и преживява незабравими приключения. Лентата е с продължителност 85 минути.
Новата творба на популярния сръбски режисьор Радивое Андрич, чийто копродуцент от българска страна е Стефан Китанов, е определяна като филм за цялото семейство и е копродукция с подкрепата на Националния филмов център. Зад филма застават Сърбия, Хърватия, България и Словакия и лентата ще открие 40-ото издание на фестивала на българския игрален филм "Златна роза" Варна 2022 на 23 септември.
"Как се научих да летя" е адаптация на едноименната книга на Ясминка Петрович, една от най-обичаните и издавани в цял свят сръбски писателки, чиито творби са предназначени най-вече за деца и младежи. Тя е автор на над 30 книги и е носител на десетки награди за детска литература. Книгите ѝ са преведени на над 30 езика.
Клара Хърванович, която изпълнява главната роля в "Как се научих да летя", западните ни съседи определят като новата звезда на сръбското кино. Тя сподели за начина, по който е избрана да играе в лентата:
"Това беше кастинг, но не в обичайния му вид, в който отиваш, казваш си репликите и те ти казват дали ставаш, или не ставаш. По друг начин се случваха нещата – ние бяхме цяла група момичета, които едновременно участвахме в уроци по актьорско майсторство. По време на кастинга намалявахме като брой. Истинският кастинг всъщност започна през април 2019 година, а аз разбрах, че съм избрана за ролята през май следващата година. Това наистина е доста време. По време на този толкова дълъг процес намерих своята най-добра приятелка сред останалите кандидатки. Тя играе във филма ролята на Джули. Когато научих, че аз ще получа главната роля, не бях изцяло щастлива, защото вече бях твърде близка с една от другите състезателки. И така, когато научих, че получавам ролята, първо започнах да скачам на леглото си от радост, но след това попитах един от актьорите, който е и помощни-режисьор във филма, дали може той да каже това на Надя. Той пък ми отговори, че тя вече знае. Това малко ме ядоса!
Участието ми в този филм ме промени много, защото след като изиграх Софѝя аз се оказах любимка сред децата на моята възраст, а това е много трудно, когато самия ти си тийнейджър и толкова много неща все още не са ти позволени".
Самият режисьор Радивое Андрич казва, че "Как се научих да летя" не е детски филм, а семеен. Той е познат на Балканите и в Европа със специфичното си чувство за хумор и е един от най-популярните съвременни режисьори не само в Сърбия, но и в цяла Югоизточна Европа. Българската публика познава творчеството му, представяно на предишни издания на „София филм фест“, като лентите "Три палми за двама пънкари и едно маце", "Светкавици“, „Когато порасна, ще стана Кенгуру“.
"Как се научих да летя" е първият пълнометражен игрален филм на Андрич като режисьор от 15 години насам.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: АРТ ФЕСТ„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..