Утре в Италия ще се проведат предсрочни парламентарни избори, след като през юли беше бламирано правителството на националното единство бламираха премиера технократ Марио Драги.
След вота третата по големина икономика в еврозоната ще се готви за най-радикално дясното управление в своята следвоенна история и за първия си крайнодесен премиер след Бенито Мусолини. Постфашистката партия "Италиански братя" с лидер Джорджа Мелони се очаква да доминира коалицията със също крайнодясната "Лига" на Матео Салвини и с "Форца Италия" на Силвио Берлускони, която има вероятност да спечели и 60 процента от местата в парламента. Италия не се слави със стабилни и дълголетни правителства - 67 са се изредили за 75 години.
Професорът по политология Франко Павончело, президент на университета "Джон Кабът" в Рим, е събеседник по темата в предаването "Събота 150".
Неизбежна ли е победата на Мелони, или социолозите все пак ще сгрешат?
Партията на Джорджа Мелони ще се представи много добре на изборите. Някои смятат, че ще спечели дори повече от 30 процента от гласовете. Но има два проблема, свързани с неизбежността на тази победа. Първият е, че останалите партии в коалицията - "Форца Италия" на Берлускони и "Лига" на Салвини - не срещат особено голяма подкрепа. Мелони може и да постигне грандиозен резултат, но формацията на Берлускони май няма да получи дори 6-7 на сто.
Другият елемент, който трябва да бъде взет под внимание, е, че движението "Пет звезди" е много силно в Южна Италия. Знаете, че то застава зад идеята за граждански доход - т.е. универсална месечна подкрепа за най-бедните и за безработните - и затова движението, водено от Джузепе Конте, печели симпатиите на южняците. И можем да се окажем в ситуация, в която дори Мелони да се представи блестящо, да не се стигне до възможност дясната коалиция да управлява с такова мнозинство, каквото очаква. Все още има вероятност да го получи, но не е толкова ясно, колкото изглеждаше преди.
Как всъщност си представяте да изглежда новото правителство и каква продължителност ще има управлението му предвид идващата тежка зима, различията между отделните партии и традицията в Италия правителствата да остават на власт средно по по-малко от две години?
Нека приемем, че дясната коалиция ще спечели повечето места в парламента и ще управлява. Проблемът е, че има остри различия в политиките на "Италиански братя" и на "Северната лига". Едната партия стои твърдо зад централизираната държава, докато втората настоява да се гарантира регионална автономия на север. Когато започнат преговори по този въпрос, може да се стигне до много сериозен разрив.
Другият проблем ще е с фискалната политика - дали правителството да трупа още по-голям дефицит. Тук също може да има търкания и дори разрив между тези две формации. Избирателната система в Италия е вече такава, че облагодетелства партиите, които влизат в коалиция, и те го правят, макар и да са много различни. Проблемът е, че хетерогенни коалиции могат да спечелят изборите, но след това може да се окаже, че партиите в тях са твърде разнородни, за да могат управляват заедно.
Руското посолство в Рим припомни, че повечето партийни лидери, с изключение само на Мелони, имат приятелски снимки с Владимир Путин. Каква роля изигра руската война в Украйна в предизборната кампания в Италия?
Много хора имат снимки с Путин преди нахлуването му в Украйна. И Обама, и Тръмп, и доста европейски лидери са се снимали с него. Но не това е проблемът. Проблемът е, че има политически партии, които са близки до Русия. Берлускони, разбира се, винаги е демонстрирал такава близост, а и Салвини е показвал много интересна симпатия към руското правителство. Сега обаче Мелони категорично клейми Москва и демонстрира ясна пронатовска визия, а Салвини твърди, че си е променил мнението. Мисля, че казусът с Русия и Украйна не стои пред тях, защото всеки по един или друг начин подкрепя Киев.
Ще продължи ли силната подкрепа на Италия за украинците и след изборите предвид тежката зима, която ни очаква?
Когато хората гласуват, се вълнуват най-вече за парите си и не толкова за външната политика. Това е една от базисните истини в приложната политическа наука. Въпросът е, че след Марио Драги, който имаше много силна лидерска позиция спрямо Украйна в целия Западен блок, подкрепата към Киев вече няма да е толкова силна. Ще продължи на думи, може и да бъдат изпращани някакви оръжия, но ще се усети известно спадане в ентусиазма.
Нормално е наистина избирателите да мислят първо за джоба си. В тази връзка може ли проблемът с газовите доставки и високите сметки да промени отношението им към руската политика?
Италия не е в позиция да каже, че иска газ и затова променя политиката си в НАТО и почва да вика за Русия. Няма как да стане. Освен това през последните няколко месеца рязко беше намалена зависимостта ни от руския газ. Намерени са алтернативни доставчици и затова не мисля, че проблемът с руското синьо гориво ще бъде съществен за Италия.
На изборите преди четири години Мелони спечели едва около 4 процента от гласовете, а сега е възможно да получи дори 7 пъти повече. Дали пък не я чака съдбата на "Пет звезди" - от нищото достигнаха върха, а сега се сриват с три пъти по-нисък процент?
Същото нещо се случи и със "Северната лига". Те бяха много популярни на европейските избори, но сега подкрепата за тях е доста по-малка. Въпросът ви е интересен, защото виждаме, че около 30 процента от италианците гласуват за партии, за които смятат, че са различни от системните. След това се разочароват и дават гласа си за друга партия. Така сега идва редът на "Италиански братя". И остава да видим какво ще се случи, когато те започнат да вземат непопулярни управленски решения - най-вероятно тогава подкрепата за тях ще падне пак до нормалните 10-12 процента.
Какво попречи на ляво-центристите да наваксат преднината на дясната коалиция?
Проблемът им е, че управляват страната в един или друг формат през последните 10 години с изключение на една. Преимуществото на Мелони пък се дължи на това, че през това време - значи отдавна - тя бе в опозиция. При управлението на правителството на Драги "Италиански братя" даже бяха единствената опозиционна партия. И в интерес на истината причината Салвини и Берлускони да свалят кабинета на националното единство беше, че се уплашиха, че ако останат още известно време в тази коалиция, Мелони ще обере целия вот.
Ще липсва ли Марио Драги на Италия? Каква роля му отреждате в бъдеще?
Мисля, че Марио Драги вече липсва на Италия. Шок беше, когато парламентът сне доверието от него и правителството му падна. Самият Драги съвсем ясно заяви, че не иска пак да бъде министър-председател. Категоричен беше. Някои смятат, че ако ситуацията стане напечена и той бъде помолен да се върне, ще го направи. Възможно е - никога не бива да правим категорични прогнози за нечии решения. Струва ми се обаче, че Марио Драги смята този етап от живота си за приключен.
Знаете ли, когато мандатът на Драги като управител на Европейската централна банка приключи, направих подробна визитка на неговото управление. Всички експерти, с които говорих тогава, бяха напълно убедени в едно - когато се стигне до криза, Супер Марио ще се завърне...
Той беше велик лидер през тази година и половина в правителството. Успя да се справи фантастично с Covid кризата и с овладяването на икономическата ситуация. Зае много ясна позиция по украинската криза. Драги има страхотна репутация. Истината е, че сега сме спокойни, защото той още е премиер и ръцете му са развързани да провежда политиките, които намира за необходими. След около месец или месец и половина - когато бъде съставено новото правителство, Драги ще си тръгне и тогава ще видим какво ще мислят италианците за собственото си бъдеще.
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..