Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Манолов: Живеем в нов свят, Урсула фон дер Лайен „отмени“ пазарната икономика

Снимка: БГНЕС

Синдикат „Подкрепа“ анализира на редовния си конфедеративен съвет политическата обстановка в страната в навечерието на парламентарните избори. Президентът на сидниката Димитър Манолов предупреди, че устоите на този свят са поставени на риск.

„Всички, които живеем тук, сме силно притеснени от случващото се. Започваме да живеем в нов свят. Преди дни Урсула фон дер Лайен „отмени“ пазарната икономика. Светът вече не е този на вчерашните клишета. Може би сега е моментът да отхвърлим тези, които знаем, че са безполезни и не работят за България. Можем да ги заменим с нови“

Той коментира и днешния протест на работещите в регионалните здравни инспекции. „Не съм сигурен, че не могат да се отделят пари за РЗИ – тата. Най-често първите отговори към протестиращите са “Не“ и „Няма“.

От КТ „Подкрепа“ са обсъждали също здравния и образователния сектор. „Здравеопазването трябва да престане да бъде търговия, а трябва да стане грижа“, убеден е Димитър Манолов.

В образованието се вършат глупости, защото така се налага, обясни той. „Трябва да се разкъса порочния кръг в образованието. Схемата е такава – „дайте децата си при нас, за да получим пари“. Така се създават недъзи в образованието. Външни фактори му влияят. Дава се възможността децата в училище да правят каквото си искат“.

Не бива да изоставяме ежедневните си проблеми, заслепени от външните фактори и заплахи, убеден е президентът на КТ „Подкрепа“. „Има неща, на които трябва да повлияем. Например това, което се налага на българската енергетика, е породено от идеологически фанатизъм. Имаме шанс, че все още произвеждаме повече енергия, отколкото потребяваме, при това на относително прилична цена“

Казват ни, че имаме план за възстановяване и развитие, а срещу него ще вземем няколко милиарда лева, напомни синдикалният лидер. „Съгласно него, когато Германия си отваря ТЕЦ-овете, ние трябва да ги затваряме. Направихме сметка, че за половин година нашата въглищна енергетика изкарва парите, предвидени в този план. Трябва ли да ликвидираме държавата си, за да угодим на някой алчен олигарх, който иска да открадне няколко милиарда лева?!“

И при тази предизборна кампания, както и предишните, Манолов избягва срещите с политици. „В България няма дебат за политика. Най-много се лъже след лов и преди избори, казва Бисмарк“.

Цялото интервю на Диана Янкулова с Димитър Манолов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11