Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кимия Дастах: Когато хората протестират, властите стават по-свирепи

Снимка: БГНЕС

Запалени забрадки, отрязани коси – жените в Иран протестират, независимо от арестите и полицейската бруталност. По последни данни най- малко 76 души са убити от иранските сили за сигурност през първите 11 дни на протести. а правозащитната организация „Иран Хюман райтс“. Демонстрациите в  страната избухнаха след смъртта на 22-годишната Махса Амини, която беше арестувана за неправилно носене на хиджаб.

Хората в Иран отдавна не са доволни и искат да протестират, обясни пред БНР Кимия Дастах - иранка, която живее в България. „След убийството на 22 – годишната Махса Амини започнаха да го правят. Започнаха да казват това, което мислят“.

Моралната полиция в Иран никога няма да поеме отговорност за нейната смърт, смята Кимия. „Ако кажеш каквото мислиш, рискуваш много неща. Там или мълчиш, или се съгласяващ с всичко. Полицията обикаля по улиците и следи какво правиш. Трябва да внимаваш всеки ден“.

Когато хората протестират, властите стават по-свирепи, обясни още иранката. „В Европа е трудно да ни разберете. Трябва да живееш там, за да го разбереш“.


Няколко организации у нас, които се занимават с овластяване на жените, обръщат внимание на това, което се случва в Иран.Ние работим с ирански граждани, които търсят закрила в страната, обясни в предаването "Хоризонт до обед" Диана Димова от „Мисия криле“. „Една част от тях са майки и млади жени. През последните три години чувам разкази за това, на което са подложени тези жени и съм ужасена. Има присъди от 2 до 7 години, както и стотици камшични удари за неправилно обличане или реплика. Имахме случай с мъж, който е приел християнството в Иран и след това е получил две смъртни присъди, освен това са издълбали с нож кръстове по тялото му“, обясни тя. 

Утре в София ще има демонстрация в подкрепа на протеста на иранските жени.  „Важно е всички да чуем гласа им. Той е символ на потисничеството и нарушените права на жените в Иран“.
Цялото интервю на Ирина Недева с Диана Димова и Кимия Дастах може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27