Това мнение изрази Ирена Тодорова, преподавател в Департамент "Политически науки" на Нов български университет.
Политическите елити трябва да се отърват от тази емоция, която носят и да започнат да говорят по конкретни политики и проблеми, смята Тодорова.
По думите ѝ често чуваме от политическите говорители "разкази и наративи, които не са непременно темите на деня, на обикновения човек".
"Има една голяма група от обществото, която трайно се чувства непредставена. Не защото не гласува, а защото не чува реални решения на проблемите, които я заобикалят."
Самите избиратели започват да виждат късата писта на новите проекти, отбеляза преподавателката. По думите ѝ "ние много често сменяме бранда, но имаме едни и същи политически актьори и това също демотивира избирателя".
"Виждаме, че те нямат по-дълъг хоризонт от един мандат. Затова избиратели се връщат в традиционни партии. Това постоянно разслояване на нови и нови политически субекти води до поредната криза на представителността, а това наистина е драматично. Виждаме какво се случва с този фрагментиран парламент – да няма нито една политическа партия, която да може да обслужи ясно мандата си да състави кабинет."
Разграничаването при ГЕРБ с ДПС е "имиджово, но не по същество", докато отликите между ПП и ГЕРБ са доста по-дълбоки, смята Тодорова.
"ГЕРБ и ДПС изглеждат естествено като управляващи. Не мисля, че ще има проблем в разговора между ГЕРБ и ДПС. Ключът е в ДБ и Христо Иванов. По всичко личи, че ще е много труден разговорът и трябва да се готвим за следващи избори."
Според Тодорова съгласие на ДБ с този формат означава "край на тази политическа формация".
"Преглъщане на коалиция с ДПС ми се струва абсолютно самоубийствено."
Тройна коалиция ГЕРБ-ДПС и БСП пък изглежда самоунищожителна за Борисов на прага на местните избори, посочи в заключение Ирена Тодорова.
"Единственото, което мога да привидя, е кабинет на малцинството, или нови избори."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
И тази година екипът на Националното изложение на художествените занаяти и приложните изкуства в троянското село Орешак е подготвило за посетителите си поредица от събития, които са посветени на традиционните български занаяти, на утвърдените майстори, на празниците и народните обичаи. Ще бъдат показани и постоянните изложби на предмети, които се..
"Не очаквах наградата, буквално в последния момент ми казаха да седна на първия ред и вълнението ми беше огромно, когато разбрах, че сме отличени , това вероятно ми и пролича!", каза за "Нощен Хоризонт" Кирил Костадинов, директор на обществената медия в Бургас , веднага след получаване на наградата. Екипът на БНР-Бургас беше отличен на..
Преди 80 години, на 2 февруари 1943 г., завършва Сталинградската битка. Това е едно от най-кръвопролитните сражения в историята на човечеството. В същото време то обръща хода на войната и довежда до победата на СССР и Западните съюзници в нея. Въпреки че за сблъсъка е писано и говорено много, повечето хора не знаят, че то е планирано от..
Спомняте ли си една резолюция на ЕП, която наши евродепутати щедро гласуваха, и която с много ситни букви съдържаше натиск-препоръка да признаем македонско малцинство в България. Ставаше дума, че българската държава нарушава правата на ОМО Илинден-Пирин да осъществява политическа дейност в България. Напътствието беше поставено под чертата, за..
От няколко дни столичният умнокрасивитет е изпаднал в състояние на трескава възбуда. Причината за това е, че политическите представители на тази социална група – формациите ПП и ДБ – заявиха желание за съвместно явяване на изборите. Ако това намерение бъде осъществено и на практика, едно изключително тежко бреме ще падне от плещите на..
"Турция вече има нараснало самочувствие, по-различно разбиране за геополитическата си тежест ." Това каза в интервю за БНР журналистът Мариян Карагьозов. Турция: Нито Москва, нито Киев имат надмощие, за да спечелят войната Борбата срещу ислямофобията е една от важните задачи на турската дипломация, част от усилията на Турция да се..
Разбирателството между Франция и Германия винаги се е смятало за най-съществено за напредъка на европейската интеграция. Близките им отношения, които се развиват в края на 50-те години, бяха определени като "френско-германския мотор" на Европа. От работата на този "мотор" е зависело оцеляването на Европейската общност и съюз в множество..
Еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи ще се срещне тази седмица в Брюксел с българи от Република Северна Македония . Това съобщи пред БНР..
Приемането на България в еврозоната ще генерира допълнителна инфлация не само от индексацията на потребителските цени, но и в дългосрочен план от..
" Ако вървим по нишката, че един ударил друг, а той му отвърнал, училището ще се превърне в една своеобразна римска касапница ". Това заяви пред БНР..