Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Александър Кирков:

Европейските регулации за киберсигурност са важни, но частните потребители остават "в сянка"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През септември Европейската комисия представи предложение за нов законодателен акт за киберустойчивост с цел защита на потребителите и предприятията от продукти с недостатъчно добра киберзащита. С него се въвеждат задължителни изисквания за киберсигурност за продуктите с цифрови елементи през целия им жизнен цикъл. Актът е предвиден още в Стратегията на Европейския съюз за киберсигурност от 2020 година. Той прехвърля отговорността за добрата защитеност на устройствата и софтуера там, където ѝ е мястото - сред онези, които пускат продуктите на пазара, подчерта еврокомисарят за дигитализацията Маргрете Вестагер.

Октомври преминава под знака "Европейски месец за киберсигурност". Темата тази година включва софтуера за изнудване и фишинга - две основни линии на киберзаплахите.

Европейският акт за киберустойчивост внася много логични изисквания, но те са много и най-вероятно това ще направи Европа по-изолирана от останалия свят. Може да се наложи да бъдат произвеждани различни версии на приложения, телефони и компютърни системи, коментира в подкаста за изкуствен интелект "Черната кутия" д-р Александър Кирков, ръководител на Научноизследователската лаборатория по кибернетична сигурност в УниБИТ и консултант на европейската агенция за киберсигурност ENISA.

Експертът коментира също значението и прилагането и на Директивата за мрежова и информационна сигурност (NIS) и разликите между нея и Акта за киберустойчивост..

Европейските регулации са важна стъпка за защита на икономическите оператори и административната сфера, а обикновените потребители на дигитални услуги остават по-назад в областта на киберзащитата, въпреки че хакерските атаки срещу тях също не са малко. В България има много инциденти, при които са изтеглени пари на обикновени граждани, има такива, на които спомени от целия живот - всички снимки са унищожени; други са изнудвани за пари чрез криптовируси. Частните лица засега остават "в сянката" на тези мерки и се налага да прилагат повече усилия за лична защита.


Каква е законовата база за защита на личното ни пространство и има ли механизъм за реална защита? Какво е важно да знаем, за да предпазим личното пространство на децата ни във виртуалната среда? Какви системи се разработват срещу масовото събиране на данни за потребителите през големите операционни системи?

Чуйте повече от д-р Александър Кирков във втория епизод от третия сезон на подкаста "Черната кутия".

Всички епизоди на "Черната кутия" ще намерите:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06