Българите зад граница трябва да могат да гласуват по пощата или по интернет, заяви служебният министър на външните работи Николай Милков. Той предложи да се създаде районна избирателна комисия "Чужбина", като отбеляза, че сегашната организация на изборния процес зад граница създава проблеми.
Изборите в чужбина са протекли спокойно, при добра организация и без струпвания на хора, отчетоха от Министерството на външните работи.
Гласуване е имало в 755 секции в 62 държави. Малко над 178 000 българи са упражнили правото си на вот: най много в Турция - около 58 000 души, във Великобритания - 27 000, в Германия - 22 000, в Испания - 11 000.
Според служебния министър Николай Милков българите в чужбина трябва да могат да гласуват по пощата или по интернет. "Наистина няма логика човек да може от телефона си да преведе, примерно, целите си спестявания по някаква сметка, за което да има доверие, а да няма доверие за това да упражни гласа си", коментира Милков.
Според министъра редът за попълване на секционните избирателни комисии в чужбина трябва да се промени, защото често се случва, предложените от политическите партии хора да не се явят. "Този риск е системен и по принцип, ако се получи такова нещо, рискът е Секционната комисия да не отвори навреме, не дай Боже, да не отвори изобщо и в тая връзка да се отнеме право на глас на български граждани."
От Външното министерство препоръчаха да се отворят 600 секции в чужбина, от тях в 240 да се гласува с машини.
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков заяви след изслушването на финансовия министър Теменужка Петкова, че правителството не публикува данни за изпълнението на бюджета за януари, за да не стане ясно, че има излишък, а не дефицит. "Това, за което ние вече имаме информация е, че дефицит няма. Не само, че няма дефицит, а има 500 милиона излишък за..
Въоръжен мъж се е барикадирал в дома си в Благоевград, потвърдиха от полицията в областния център. Към момента не е ясно какви са мотивите и намеренията му, както и кой е подал сигнала. Оперативна група е на място, като е осигурен и експерт от Института по психология на МВР, който се опитва да влезе в контакт с мъжа. В момента се..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
Софийска градска прокуратура е внесла искане в Окръжен съд - Благоевград за вземане на мерки за процесуална принуда - отстраняване от длъжност на началника на полицията в Петрич и още двама служители от полицейското управление, които бяха обвинени за участие в организирана престъпна група. Зрелищната акция се проведе на 4 ноември миналата..
Пекин е против натиска на американския президент Доналд Тръмп да пресели палестинците извън Газа и САЩ да поемат контрола над територията, обяви днес китайското външно министерство, предаде Ройтерс. Китай категорично подкрепа легитимните национални права на палестинския народ, заяви говорителят на ведомството Го Цзякун. По-рано Тръмп..
Задържаха жена, нанесла жесток побой на майка си. Инцидентът е станал в семейното им жилище в Монтана. Сигналът за нанесен побой и причинена телесна повреда на жена в условията на домашно насилие е получен вчера малко преди 21 часа на телефон 112. На място полицаите установили, че същата вечер, на частен адрес в града ,след семеен скандал и в..
"Аз обичам много приказките, те лично за мен ми помогнаха да живея още като дете в един свят, приказен, по-различен от реалния, чаках "принцът от приказките", и той за мен наистина се появи , като той превръна мечтите ми в реалност, са сподели в "Нощен Хоризонт" Яна Гайсвайлер, художник . "Защото какво по приказно от това в реалния свят, е да..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..