Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

80 години от рождението на художника акад. Христо Панев

Акад. Христо Панев
Снимка: Здравка Маслянкова

С юбилейна ретроспективна изложба, озаглавена "Пътят към храма”, големият великотърновски художник академик Христо Панев отбелязва своята 80-та годишнина. В експозицията, която ще бъде официално открита на 7 октомври в 17.30 часа в изложбените зали "Рафаел Михайлов” в старата ни столица. Подбрани са 175 творби от дългия му професионален път.  

"Аз на всяка кръгла годишнина правя юбилейна изложба, включително и в Търново, и в София на "Шипка“ 6. Сега съм в една патриаршеска възраст, 80 години. Дано да не е последната ми, Божа работа. Аз си продължавам традицията да правя юбилейни изложби и то мащабни. В тази изложба показвам 15 графики, рисунки и акварели, както и 160 живописни платна“. 

Момчето от димитровградското село Крепост идва в Търново преди много години, за да учи графика във Факултета по изобразителни изкуства на Великотърновския университет, като остава в града. В юбилейната изложба показва няколко рисунки с вплетени голи тела от онзи първи период на млад художник и няколко творби от един паметен пленер в бившата ГДР, където освен да рисува е трябвало да работи в химически комбинат:  

"Бяхме задължени да работим в един завод в ГДР в град Хале, където беше кошмарно присъствието ни. Въздухът беше неописуем, първите дни просто се задушавахме, но явно и с това се привиква. От там имам много рисунки, включил съм само една, където показвам моето отношение към тази социалистическа индустрия, как смачква фигурите. Навремето, преди промените, всички наши национални изложби бяха тематични и посветени на събития, на соцреализма. Имам от там три работи – Левски съм включил в "Три синджира роби“ и "Пиета“. Сега виждам, че съм бил монументалист, усещането ми за композицията е такава".

Картини на художника акад. Христо Панев

Христо Панев споделя, че след като започнал да се занимава с живопис, получил цялостно удовлетворение: 

"Беше ми най-трудно да отделя от 500 картини коя да сложа и съм махнал много сериозни работи. Между тях има и работи, които не продавам по принцип, просто искам да ги оставя като наследство на моите правнуци. Правя модерна живопис като в една по-модерна и абстрактна структура, вкарвам образи, като голяма част от тях са женски образи. По принцип водещото начало при мен е красотата, а няма по-красиво създание от жената и то българката. Подредил съм цяла серия портрети, но те са плод на моето въображение".

Картини на художника акад. Христо Панев

Христо Панев има десетки самостоятелни изложби в България и в чужбина. Отличен е с много награди. От 2011 година е член на Международната академия за изкуство към UNESCO "Нова ера”. През 2019 година става носител на орден “Кирил и Методий” – първа степен, връчен му от президента Румен Радев за високи постижения в областта на културата и изкуството. 

Безспорно най-голямата радост и гордост на Христо Панев е семейството му, където всички са художници – съпругата му Иваничка, синът Габриел и снахата Петя. Засега внуците не са поели по този път, но нищо не се знае, казва с тънкото си чувство за хумор творецът и чака гости от близо и далече за откриването на изложбата за своята 80-та годишнина.  

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48