Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

80 години от рождението на художника акад. Христо Панев

Акад. Христо Панев
Снимка: Здравка Маслянкова

С юбилейна ретроспективна изложба, озаглавена "Пътят към храма”, големият великотърновски художник академик Христо Панев отбелязва своята 80-та годишнина. В експозицията, която ще бъде официално открита на 7 октомври в 17.30 часа в изложбените зали "Рафаел Михайлов” в старата ни столица. Подбрани са 175 творби от дългия му професионален път.  

"Аз на всяка кръгла годишнина правя юбилейна изложба, включително и в Търново, и в София на "Шипка“ 6. Сега съм в една патриаршеска възраст, 80 години. Дано да не е последната ми, Божа работа. Аз си продължавам традицията да правя юбилейни изложби и то мащабни. В тази изложба показвам 15 графики, рисунки и акварели, както и 160 живописни платна“. 

Момчето от димитровградското село Крепост идва в Търново преди много години, за да учи графика във Факултета по изобразителни изкуства на Великотърновския университет, като остава в града. В юбилейната изложба показва няколко рисунки с вплетени голи тела от онзи първи период на млад художник и няколко творби от един паметен пленер в бившата ГДР, където освен да рисува е трябвало да работи в химически комбинат:  

"Бяхме задължени да работим в един завод в ГДР в град Хале, където беше кошмарно присъствието ни. Въздухът беше неописуем, първите дни просто се задушавахме, но явно и с това се привиква. От там имам много рисунки, включил съм само една, където показвам моето отношение към тази социалистическа индустрия, как смачква фигурите. Навремето, преди промените, всички наши национални изложби бяха тематични и посветени на събития, на соцреализма. Имам от там три работи – Левски съм включил в "Три синджира роби“ и "Пиета“. Сега виждам, че съм бил монументалист, усещането ми за композицията е такава".

Картини на художника акад. Христо Панев

Христо Панев споделя, че след като започнал да се занимава с живопис, получил цялостно удовлетворение: 

"Беше ми най-трудно да отделя от 500 картини коя да сложа и съм махнал много сериозни работи. Между тях има и работи, които не продавам по принцип, просто искам да ги оставя като наследство на моите правнуци. Правя модерна живопис като в една по-модерна и абстрактна структура, вкарвам образи, като голяма част от тях са женски образи. По принцип водещото начало при мен е красотата, а няма по-красиво създание от жената и то българката. Подредил съм цяла серия портрети, но те са плод на моето въображение".

Картини на художника акад. Христо Панев

Христо Панев има десетки самостоятелни изложби в България и в чужбина. Отличен е с много награди. От 2011 година е член на Международната академия за изкуство към UNESCO "Нова ера”. През 2019 година става носител на орден “Кирил и Методий” – първа степен, връчен му от президента Румен Радев за високи постижения в областта на културата и изкуството. 

Безспорно най-голямата радост и гордост на Христо Панев е семейството му, където всички са художници – съпругата му Иваничка, синът Габриел и снахата Петя. Засега внуците не са поели по този път, но нищо не се знае, казва с тънкото си чувство за хумор творецът и чака гости от близо и далече за откриването на изложбата за своята 80-та годишнина.  

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26

"Космически концерт на Джейкъб Колиър и "Мистерията на българските гласове" на 11 юли

Остават броени часове до първия съвместен концерт на мултиинструменталиста и носител на 6 награди „Грами“ Джейкъб Колиър и световно известния български хор „Мистерията на българските гласове“ - на 11 юли в зала 1 на НДК.   " С него много лесно се общува, когато влезе, усмихва се, прегръща те и казва: „О, най-после да се видим на живо". Изведнъж..

публикувано на 10.07.24 в 12:28