"Аз на всяка кръгла годишнина правя юбилейна изложба, включително и в Търново, и в София на "Шипка“ 6. Сега съм в една патриаршеска възраст, 80 години. Дано да не е последната ми, Божа работа. Аз си продължавам традицията да правя юбилейни изложби и то мащабни. В тази изложба показвам 15 графики, рисунки и акварели, както и 160 живописни платна“.
Момчето от димитровградското село Крепост идва в Търново преди много години, за да учи графика във Факултета по изобразителни изкуства на Великотърновския университет, като остава в града. В юбилейната изложба показва няколко рисунки с вплетени голи тела от онзи първи период на млад художник и няколко творби от един паметен пленер в бившата ГДР, където освен да рисува е трябвало да работи в химически комбинат:
"Бяхме задължени да работим в един завод в ГДР в град Хале, където беше кошмарно присъствието ни. Въздухът беше неописуем, първите дни просто се задушавахме, но явно и с това се привиква. От там имам много рисунки, включил съм само една, където показвам моето отношение към тази социалистическа индустрия, как смачква фигурите. Навремето, преди промените, всички наши национални изложби бяха тематични и посветени на събития, на соцреализма. Имам от там три работи – Левски съм включил в "Три синджира роби“ и "Пиета“. Сега виждам, че съм бил монументалист, усещането ми за композицията е такава".
Христо Панев споделя, че след като започнал да се занимава с живопис, получил цялостно удовлетворение:
"Беше ми най-трудно да отделя от 500 картини коя да сложа и съм махнал много сериозни работи. Между тях има и работи, които не продавам по принцип, просто искам да ги оставя като наследство на моите правнуци. Правя модерна живопис като в една по-модерна и абстрактна структура, вкарвам образи, като голяма част от тях са женски образи. По принцип водещото начало при мен е красотата, а няма по-красиво създание от жената и то българката. Подредил съм цяла серия портрети, но те са плод на моето въображение".
Христо Панев има десетки самостоятелни изложби в България и в чужбина. Отличен е с много награди. От 2011 година е член на Международната академия за изкуство към UNESCO "Нова ера”. През 2019 година става носител на орден “Кирил и Методий” – първа степен, връчен му от президента Румен Радев за високи постижения в областта на културата и изкуството.
Безспорно най-голямата радост и гордост на Христо Панев е семейството му, където всички са художници – съпругата му Иваничка, синът Габриел и снахата Петя. Засега внуците не са поели по този път, но нищо не се знае, казва с тънкото си чувство за хумор творецът и чака гости от близо и далече за откриването на изложбата за своята 80-та годишнина.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..