Ботев (Пд) с лесна победа над Пирин

Ботев (Пловдив) - Пирин (Благоевград)
Снимка: ПФК Ботев Пловдив

Футболният Ботев (Пловдив) постигна четвърта поредна домакинска победа, след като надигра гостуващия Пирин (Благоевград) с 3:1 в мач от 14-ия кръг на Първа лига, изигран на базата на Ботев в "Коматево". "Канарчетата" стигнаха до успеха с голове на Па Конате, Елвис Ману и Емануел Току, а почетното попадение за тима на Красимир Петров реализира Андрей Йорданов. По този начин Ботев събра актив от 13 точки и се изкачи до 10-ата позиция във временното класиране, докато Пирин допусна осмо поражение през този сезон и заема предпоследното 15-то място в подреждането с 8 точки в актива си.

В 7-ата минута Ботев (Пловдив) получи първия шанс за гол. Мохамед Брахими проби отдясно, след което подаде към Реда Рабей, който още с първото си докосване комбинира с Елвис Ману в наказателното поле на гостите, но нидерландецът не успя да уцели вратата с удар от около 10 метра. След пропуснатия шанс от Ману главният съдия Димитър Димитров отсъди нарушение срещу Рабей, извършено преди завършващото му подаване, а от прекия свободен удар Емануел Току стреля точно, но Янко Георгиев се намеси и изби в корнер. В 14-ата минута отново Елвис Ману имаше възможност да отбележи първия гол. Славчо Шоколаров сбърка в опита си да върне към вратаря от централния кръг на терена и се получи извеждащо подаване за Ману, който напредна отдясно и стреля в близкия ъгъл, но шутът му мина встрани от целта. Шест минути по-късно натискът на Ботев даде резултат. Бившият играч на Пирин Мохамед Брахими се измъкна по десния фланг и центрира по земя към Па Конате, който изпревари Александър Дюлгеров и технично с пета засече в близкия ъгъл на Янко Георгиев за 1:0. Гостите от Благоевград отговориха в 28-ата минута чрез Чебраилс Макрецкис, който стреля точно от около 20 метра, но вратарят на "канарчетата" Хидайет Ханкич успя да спаси. Четири минути след това голмайсторът на Ботев Па Конате можеше да се превърне и в асистент за второ попадение на "жълто-черните". Защитникът напредна отляво и центрира по земя в наказателното поле към непокрития Емануел Току, чийто удар обаче мина встрани от вратата на Пирин. В 33-ата минута все пак "канарчетата" стигнаха до втори гол. Джеймс Ето‘о отне топката в центъра на терена и изведе Елвис Ману сам срещу Янко Георгиев, след което бившият играч на Лудогорец завърши със самочувствие по земя за 2:0. Така почивката дойде при този резултат.

Пет минути след подновяването на играта централният бранител на Ботев Джаспър ван Хертъм бе оставен да напредне в съперниковата половина и стигна до дъгата на наказателното поле, от където опита удар с левия крак, но изстрелът му излезе в аут. В 51-ата минута Емануел Току бе изведен сам срещу Янко Георгиев, но вместо да подаде към дублиращия го Елвис Ману, ганаецът реши да завършва сам и не уцели вратата на гостите от Благоевград. Минута по-късно и Ману опропасти шанс, останал очи в очи със стража на Пирин. Нидерландецът се озова на изгодна позиция срещу Георгиев, но опита да завърши с лек прехвърлящ удар, който бе спасен от стража на „орлетата“. В 63-ата минута Ботев (Пловдив) покачи на 3:0. След грешка на Радослав Цонев, "канарчетата" разгърнаха чудесна триходова комбинация и след подавания между Димитър Тонев и Елвис Ману, които матираха отбраната на гостите, Емануел Току реализира на празна врата, за да направи резултата класически. Седем минути по-късно Пирин намали изоставането си. Радослав Цонев центрира отдясно в наказателното поле на Ботев, а влезлият като резерва Андрей Йорданов изпревари Джаспър ван Хертъм и засече с глава в далечния ъгъл, без да остави шансове за реакция на Хидайет Ханкич. До края на срещата и двата тима имаха по още няколко изгодни шанса за попадение, но не успяха да се възползват от тях и така Ботев записа четвърта победа от началото на сезона, докато Пирин регистрира осмо поражение.

В сряда (19 октомври) "канарчетата" приемат ЦСКА София в отложен мач от 5-ия кръг на Първа лига, докато в следващия кръг Пирин ще посрещне Септември.

Среща от 14-ия кръг на футболната Първа лига:

Ботев (Пловдив) – Пирин (Благоевград) 3:1 (2:0)

голмайстори: 1:0 Па Конате 20, 2:0 Елвис Ману 33, 3:0 Емануел Току 63, 3:1 Андрей Йорданов 70

стадион: „Футболен комплекс Ботев 1912“, Пловдив

съдия: Димитър Димитров

жълти картони: Самуел Супрайен (Ботев Пловдив); Вячеслав Велев, Александър Дюлгеров (Пирин Благоевград)

състав на Ботев (Пловдив): Хидайет Ханкич, Па Конате, Мохамед Брахими (82 – Рой Херман), Емануел Току (87 – Мартин Секулич), Джеймс Ето‘о (81 – Точукву Нади), Самуел Супрайен, Реда Рабей (69 – Дилан Мертенс), Димитър Тонев, Джаспър ван Хертъм, Елвис Ману (87 – Уме Емануел),  Роберто Пунчец;

състав на Пирин (Благоевград): Янко Георгиев, Александър Дюлгеров, Вячеслав Велев, Казуки Такаши (17- Иван Тасев), Николай Бодуров (71 – Юлиян Попев), Петър Занев (46 – Андрей Йорданов), Преслав Йорданов (64 – Станислав Костов), Радослав Цонев, Славчо Шоколаров (46 – Венцислав Бенгюзов), Христофор Хубчев, Чебраилс Макрецкис.

По публикацията работи: Илиян Христов

Четвъртфиналите на Евро 2024

Ясни са всички четвъртфинали на Европейското първенство по футбол, след като Турция и Нидерландия допълниха бройката след вчерашните си победи – съответно над Австрия (2:1) и Румъния (3:0). Турция мечтае след победа над Австрия Нидерландия на четвъртфинал след класика срещу Румъния 5 юли, петък от 19 ч. Испания – Германия в Щутгарт 5..

публикувано на 03.07.24 в 07:29

Турция мечтае след победа над Австрия

Централният защитник Мерих Демирал вкара два гола и Турция спечели с 2:1 срещу Австрия в последен мач от осминафиналите на европейското първенство по футбол, проведен в Лайпциг. Следващият съперник на селекцията на Винченцо Монтела ще бъде Нидерландия, като четвъртфиналът е насрочен за 6 юли в германската столица Берлин. Турският национален..

публикувано на 03.07.24 в 00:01

Нидерландия на четвъртфинал след класика срещу Румъния

Европейският шампион от 1988-а година Нидерландия постигна победа с 3:0 над Румъния на осминафиналите на континенталния турнир в Германия. Нидерландия започна срещата на високо темпо и с натиск в противниковата половина. Още в 6-а минута Шави Симонс стреля от далечна дистанция, но румънският страж внимаваше и улови топката. Четвърт час след..

публикувано на 02.07.24 в 21:11

Джокович с експресна победа на Уимбълдън

Седемкратният шампион на Уимбълдън и финалист от миналата година Новак Джокович (Сърбия) се класира за втория кръг на турнира по тенис на трева от Големия шлем в Лондон (Великобритания) само месец след като претърпя операция на менискуса на дясното си коляно. Вторият поставен Джокович победи преминалия през квалификациите Вит Коприва (Чехия) с..

публикувано на 02.07.24 в 20:31

ЦСКА 1948 продаде звездата си в Турция

Полузащитникът на ЦСКА 1948 Педро Енрике Оливейра или Педриньо, ще продължи кариерата си в турския клуб Коняспор, съобщи сайтът Transfer Merkezi. Според турската медия, 27-годишният ляв полузащитник e подписал договор със зелено-черните за 3 години. Трансферната сума е неназована, но играчът имаше договор със столичани до юни 2025-а година...

публикувано на 02.07.24 в 20:29

Левски иска нов панамски защитник

Българският футболен клуб Левски проявява интерес към панамския национал Едгардо Фариня, съобщава местният журналист Хосе Мигел Домингес в Х. Централният бранител е собственост на Индепендиенте от панамското първенство и цената за правата му е около 150 хиляди евро. Фариня играе рамо до рамо в отбраната на националния отбор на Панама с..

публикувано на 02.07.24 в 17:43

ЦСКА София се подсили с Иван Дюлгеров

ЦСКА София привлече в редиците си българския национален вратар Иван Дюлгеров, съобщиха от клуба. Днес той подписа своя тригодишен договор с най-титулования български клуб. Талантливият страж, който пристига на "Българска армия" със свободен трансфер, има зад гърба си 130 мача в родния елит, а в 55 от тях запазва мрежата си суха. През..

публикувано на 02.07.24 в 17:41