Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джулиан Тревелиан, който свири "Севдана" за удоволствие и иска да научи клавирните концерти от Владигеров

Младият британски пианист ще гостува на Европейския музикален фестивал

Джулиан Тревелиан

На 18 октомври в зала "България" концерт ще изнесе Оркестърът на Класик ФМ радио, който празнува 20-годишнина. Диригент ще бъде Ивайло Кринчев. В рамките на Европейския музикален фестивал ще бъде този празник на изгряващите звезди на европейските сцени, а като солисти са поканени британският пианист Джулиан Тревелиан - лауреат на конкурса „Геза Анда“ в Цюрих през 2021, и роденият в Австрия, но с български корени цигулар Максим Цеков - победител в Първия международен конкурс за цигулари "Алберто Лиси" в Гщаад, Швейцария. И двамата са избрали да се представят с музика от Моцарт.

Джулиан Тревелиан вече е свирил на българска сцена, но соло - на фестивала "Пиано Екстраваганца". Именно Моцарт е един от авторите, които карат журито на конкурса „Геза Анда“ да му отредят втората награда и специален приз, а публиката - да го обяви за неин любимец. Защо е така?

"За мен Моцарт има много качества. Едни може да го смятат за гений, други - за скучен. Но аз мисля, че той може да бъде изпълняван с много различни характеристики и фразиране, и музиката му винаги носи някакво драматично усещане. Независимо дали става дума за опера, или не, винаги имаш чувството, че някой говори или пее. Има нещо отвъд музиката, а това ти дава много възможности като изпълнител. Защото можеш да се забавляваш с оркестъра, да водиш разговор. Всичко това намалява значително, когато идват Бетовен, Лист - всичко става много по-чисто музикално, отколкото театрално. Все едно си на бал и виждаш всички герои, обрисувани в творбата - такъв е Моцарт. 

Аз започнах да уча 23-тия клавирен концерт на Моцарт в края на миналата година, но всъщност го познавам от съвсем малък, защото тази музика често чуваме във филмите, в рекламите. С времето усещам, че ми става все по-близък, но и също така звучи винаги различно - аз записах този концерт през януари във Виена и компактдискът ще излезе съвсем скоро на музикалния пазар, но мисля, че сега свиря този концерт по съвсем различен начин. Това е едно постоянно пътуване, което е най-интересното." - каза в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" пианистът.

На въпроса дали е отнесъл нещо ново, интересно, екстравагантно, за колекцията си от фестивала "Пиано Екстраваганца" миналата година, като, например, някоя българска клавирна пиеса за бъдещия си репертоар, младият британец сподели:

"Поддържам контакт с няколко души от България. Разучавам пиесата „Севдана“, която е за цигулка - много е хубава. И, също така, слушам и много се интересувам от клавирните концерти на Панчо Владигеров, които бих искал да свиря някой ден."

Освен че пее, свири на пиано и цигулка, 23-годишният гост на Европейския музикален фестивал има диплома по геология от Оксфорд. Мечтата му е да намери финансиране за експедиция, която за изследва вулканите в Коста Рика.

Цялото интервю с Джулиан Тревелиан чуйте в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48