Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Настоящата политика удря най-много бедните и смазва средната класа дългосрочно, категоричен е той

Кузман Илиев: Децата ни ще имат убийствени данъци и осигуровки, за да изплащат нашите пенсии

Има изкристализирал консенсус за вредните неща между всички партии с потенциал да управляват, смята икономистът

Кузман Илиев
Снимка: Силвия Великова

"Има много ясен, изкристализирал консенсус между всички партии с потенциал да управляват, за вредните неща. За вредните неща те сядат заедно на една маса."

Това мнение изрази пред БНР икономистът, финансов консултант и политически анализатор Кузман Илиев. По думите му всички "си стиснаха ръцете, че трябва да се харчи още и да се трупа дълг – по това има консенсус".

"Получава се един бюфет, една шведска маса, от която всеки обещава някакви неща."

От година и половина-две България се управлява дългосрочно от президента, появяват се за кратко парламенти, които гласуват задлъжняващи за хазната бюджети, посочи икономистът, като нарече това "тежка безотговорност", защото се прави с много къс хоризонт.

"Те имат стимул да изглеждат много по-загрижени за определени електорални групи, което дългосрочно се изразява в много неприятно задлъжняване, наливане на пари само в социални плащания или военизиране – непродуктивни дейности. Икономическият растеж практически вече е много нисък и води дългосрочно до непродуктивно задлъжняване."

"Бюджетът трябва да бъде много разумен. Досега 20 години имахме фискална стабилност. При нас грешките се наказват по-тежко от нашите партньори, които икономически са по-заможни и имат буфери. Не трябва да позволяване разточителството да продължава. Трябва да запушим  дупките. Не се забелязва това. Забелязва се един нагон за вдигане на пенсии, срещу тях няма вдигане на осигуровки. Пенсионният модел се чупи и започваме да финансираме пенсиите през данъците", коментира Кузман Илиев в предаването "Преди всички".

Ние сме най-бързо топящата се нация. Нашите деца ще трябва да имат убийствени данъци и осигуровки, за да издържат нас като пенсионери, категоричен е Илиев. Това според него ще доведе до сериозен разкол между поколенията и сблъсък, защото"работещите няма да искат да покриват този масраф".

Политически българските граждани стават заложници на краткосрочни егоистични партийни интереси, подчерта анализаторът.

"ГЕРБ имат унизителен подход да се харесат на задокеанските ни партньори от САЩ, конкретно на Демократическата партия, което е стратегическа грешка, тъй като там вятърът на промяната задухва към републиканците. ПП се държат като пубертетен политически субект, който иска всичко или нищо. ДБ осъзнават, че е безумна ситуацията, но когато ПП се държат така, те не могат много реверанси с Борисов да си правят, а им се иска – реториката им е доста по-прибрана. Нищо от тези неща не ни касае нас като граждани."

Инфлацията е вследствие на много пари в системата. Когато вземете външни заеми и ги налеете в българската икономика за социални плащания, това означава още пари в системата и подхранване на инфлацията, поясни Кузман Илиев.

"С едната ръка им давате малко повишение, 10-15% и им правите инфлация 20%, или 25, или 30. Това е доста нечестно. Вие всъщност под тази форма ги обирате хората."

Настоящата политика удря най-много бедните и смазва средната класа, допълни икономистът.

"Това е все едно да има един сериозен пожар и вие да се засилите, една кофа с бензин да му лиснете и да кажете – трябва нещо да направя, трябва да го полея с нещо."

Кузман Илиев смята, че служебният кабинет ще внесе "сравнително разумен бюджет, който не е политически обременен", но трябва да се надяваме дебатите по него да не бъдат опорочени от интересите на отделните партии.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Симов

Ал. Симов: Експертно управление - за да може политическата система да продължи напред

" Може би се налага да минем през експертно, надпартийно управление, което да реши конкретни икономически задачи. Това е единственият начин политическата система да продължи напред . Иначе сме обречени на Делян Пеевски, сглобки, ГЕРБ, Бойко Борисов и градска десница до откат. В България вече няма лесни решения ". Това коментира пред БНР..

публикувано на 27.04.24 в 14:45
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43