Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гералд Кнаус: Трябва да правим разлика между отделните групи мигранти

Сирийски бежанци
Снимка: БГНЕС
"Балканският маршрут отново е отворен" - медийни заглавия в този стил отново предизвикаха паника в Западна Европа, както и провеждането тази седмица на конференция, на която ЕС и страните от Западните Балкани се договориха за по-тясно стиковане в миграционната политика и приравняване на правилата за издаване на входни визи към европейските изисквания.

Голите цифри действително са обезпокоителни - за първите девет месеца на годината по "балканския маршрут" са регистрирани 230 хиляди нелегални преминавания - толкова много не са били от началото на 2016 година. Не на последно място причината се оказва визовата политика на Сърбия. Белград въведе безвизов режим за гражданите от държави, които не признават независимостта на Косово.

"Прави впечатление, че мигрантите пристигат предимно от Индия, Куба, Тунис и Бурунди, които действително нямат нужда от сръбска виза, но през Балканския маршрут идват и много сирийци и афганистанци, които са били прекалено дълго в Турция и Гърция", обясни Карин Келер-Сутер, министър за миграцията на Швейцария, която е част от Шенгенското пространство. За промяна във визовата политика на Сърбия призова и германският вътрешен министър Нанси Фезер, която беше домакин на балканската конференция в Берлин:

Визовата политика на Сърбия зависи от това, кой не признава независимостта на Косово. Това е неприемливо. Като кандидат за членство Сърбия трябва да въведе европейските правилата, а еврокомисарят за вътрешния ред и сигурност Илва Йохансон директно заплаши с преразглеждане на безвизовия режим за сръбските граждани.


По пътя на мигрантите към Западна Европа държави като Унгария, Чехия и Австрия въведоха граничен контрол на вътрешните шенгенски граници. 213 процента повече молби за статут отчитат тази година в Австрия, но там остават само единици, повечето продължават към Германия, Италия, Франция и Белгия, защото в бежанските центрове няма места за настаняване. Правителството във Виена дори раздава на новопристигналите безплатни жп билети:

"На практика пращат хората извън Австрия с надеждата, че няма да се върнат. Така и става", разказва Лукас Галайтнер-Герц от австрийска НПО, която помага на бежанците.

За дошлите в ЕС мигранти няма връщане назад, а ЕС не помръдва напред в миграционната политика. Въпреки, че към бежанците от Сирия и Афганистан се прибавиха и бежанците от Украйна. Войната идва все по-близо до границите на съюза, а украинският президент Володимир Зеленски предупреди в обръщението си в ЕП, че руският терор над населението има за цел да предизвика бежанска вълна към Западна Европа.

Защо расте броят на мигрантите, а с него и паниката сред западноевропейските политици? С този въпрос започва разговорът с миграционния експерт Гералд Кнаус от Европейската инициатива за стабилност:

"Трябва да правим разлика между отделните групи мигранти. В повечето случаи става дума за хора, които отдавна са на територията на ЕС и сега се придвижват на запад. Прави впечатление, че рязко намаля броят на нелегалните мигранти през Средиземно море. За първите девет месеца на годината през Испания, Италия, Гърция и Кипър са преминали около 100 хиляди души".

"В Гърция пристигат много малко нелегални мигранти от Сирия и Афганистан. Властите в Западна Европа обаче обичат да говорят за "възобновяването на Балканския маршрут" и така автоматично будят спомена от голямата вълна от 2015 и 2016 година, а това не е така. Малкото бежанци, които напускат гръцките острови например тръгват към Западна Европа, защото условията в гръцките бежански центрове не са добри, но така или иначе - това придвижване няма да продължи дълго, защото на гръцките острови вече почти не са останали мигранти. От стотина хиляди миналата година броят им е паднал на около 30 хиляди. Или с други думи - това раздвижване в момента се дължи на замрелия заради пандемията обичаен бежански поток, а бежанците тръгват към Западна Европа, защото условията в Гърция са толкова лоши, че дори съдилища в Германия признават това".

"В абсолютна стойност броят на пристигащите в Западна Европа мигранти е по-голям, но това се дължи на украинските бежанци", добави още Канус:

Украински бежанци слизат от ферибота в румънското с. Исакча, 26 февруари 2022 г.

"В германската провинция Баден Вюртемберг в момента има повече бежанци отколкото при вълната от 2015 година, но от всички 145 хиляди, които тази година са получили закрила там, само 13 хиляди не са от Украйна. Бежанската вълна от Украйна е най-голямата в Европа от 40-те години на миналия век. Такова масово придвижване на хора в Европа не е имало от Втората световна война насам. За съжаление очаквам, че през зимата потокът ще се засили".

Цялото интервю с Гералд Кнаус можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Болярово

Проект срещу безводието в Странджанския край

В крайграничната община Болярово и през тази година ще се търси решение на пробемите с безводието и остарялата водопроводна мрежа, информираха от администрацията.  До дни започва мащабен проект в село Мамарчево на стойност близо 9 млн. лева. Засушаването в Странджанския край продължава от няколко години.  Същевременно  лошото състояние на тръбите в..

публикувано на 11.01.25 в 03:32
Изгорели домове след пожарите в Калифорния.

Загиналите при горските пожари в Калифорния вече са 11

Американското здравно министерство обяви извънредно положение за общественото здраве в Калифорния заради опустошителните горски пожари в щата. Жертвите на огнената стихия досега са 11, но президентът Джо Байдън съобщи, че се очаква броят на загиналите да се увеличи.  Американският държавен глава оприличи ситуацията в Калифорния с военна зона, преживяла..

публикувано на 11.01.25 в 03:24

Британците няма да останат без газ през зимата, увери ключова енергийна компания

Компанията "Нешънъл газ" (National Gas), която притежава газопреносната мрежа на Обединеното кралство, успокои изпадналите в паника британци след притеснително изявление на "Сентрика" (Centrica), собственик на "Бритиш газ" (British Gas). От дружеството обявиха по-рано, че страната разполага с газ само за по-малко от седмица поради намаляване на запасите..

публикувано на 11.01.25 в 02:40

Хиляди протестираха в Словакия срещу външната политика за по-тесни връзки с Русия

В петък хиляди протестиращи се събраха в Братислава и други словашки градове, за да протестират срещу стремежа на правителството да търси по-тесни връзки с Русия въпреки нахлуването ѝ в Украйна, предаде Франс прес. Словашкият премиер Роберт Фицо е един от малкото съюзници на Кремъл в рамките на Европейския съюз, който привлече Братислава..

публикувано на 10.01.25 в 22:24

Тази вечер се проведе пореден протест в Сливен в защита на Природен парк "Сините камъни"

В Сливен тази вечер се проведе трети протест срещу изваждането на близо 700 декара земя от Природен парк "Сините камъни" за изграждането на селищно образувание и още 12 декара от земята на бившия алпийски дом. Над 70 души застанаха зад мнението, че с тези решения на Общинския съвет и Областна администрация ще бъде нарушен екологичния баланс..

публикувано на 10.01.25 в 21:34

Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост

Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост, но опашката е преместена в района на град Бяла. Това се случва след днешното посещение на служебния премиер Димитър Главчев и министрите на транспорта и регионалното развитие, за да проверят лично как е организирано преминаването през буферните паркинги..

публикувано на 10.01.25 в 21:26

ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан

ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан, което е от голямо значение както за благосъстоянието на страната, така и за сигурността в по-широкия регион. Това съобщи президентът на Кипър Никос Христодулидис, който днес следобед се срещна в Бейрут с новоизбрания президент на Ливан Жозеф Аун. Необходимостта ЕС да подкрепя..

публикувано на 10.01.25 в 20:57