Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гералд Кнаус: Трябва да правим разлика между отделните групи мигранти

Сирийски бежанци
Снимка: БГНЕС
"Балканският маршрут отново е отворен" - медийни заглавия в този стил отново предизвикаха паника в Западна Европа, както и провеждането тази седмица на конференция, на която ЕС и страните от Западните Балкани се договориха за по-тясно стиковане в миграционната политика и приравняване на правилата за издаване на входни визи към европейските изисквания.

Голите цифри действително са обезпокоителни - за първите девет месеца на годината по "балканския маршрут" са регистрирани 230 хиляди нелегални преминавания - толкова много не са били от началото на 2016 година. Не на последно място причината се оказва визовата политика на Сърбия. Белград въведе безвизов режим за гражданите от държави, които не признават независимостта на Косово.

"Прави впечатление, че мигрантите пристигат предимно от Индия, Куба, Тунис и Бурунди, които действително нямат нужда от сръбска виза, но през Балканския маршрут идват и много сирийци и афганистанци, които са били прекалено дълго в Турция и Гърция", обясни Карин Келер-Сутер, министър за миграцията на Швейцария, която е част от Шенгенското пространство. За промяна във визовата политика на Сърбия призова и германският вътрешен министър Нанси Фезер, която беше домакин на балканската конференция в Берлин:

Визовата политика на Сърбия зависи от това, кой не признава независимостта на Косово. Това е неприемливо. Като кандидат за членство Сърбия трябва да въведе европейските правилата, а еврокомисарят за вътрешния ред и сигурност Илва Йохансон директно заплаши с преразглеждане на безвизовия режим за сръбските граждани.


По пътя на мигрантите към Западна Европа държави като Унгария, Чехия и Австрия въведоха граничен контрол на вътрешните шенгенски граници. 213 процента повече молби за статут отчитат тази година в Австрия, но там остават само единици, повечето продължават към Германия, Италия, Франция и Белгия, защото в бежанските центрове няма места за настаняване. Правителството във Виена дори раздава на новопристигналите безплатни жп билети:

"На практика пращат хората извън Австрия с надеждата, че няма да се върнат. Така и става", разказва Лукас Галайтнер-Герц от австрийска НПО, която помага на бежанците.

За дошлите в ЕС мигранти няма връщане назад, а ЕС не помръдва напред в миграционната политика. Въпреки, че към бежанците от Сирия и Афганистан се прибавиха и бежанците от Украйна. Войната идва все по-близо до границите на съюза, а украинският президент Володимир Зеленски предупреди в обръщението си в ЕП, че руският терор над населението има за цел да предизвика бежанска вълна към Западна Европа.

Защо расте броят на мигрантите, а с него и паниката сред западноевропейските политици? С този въпрос започва разговорът с миграционния експерт Гералд Кнаус от Европейската инициатива за стабилност:

"Трябва да правим разлика между отделните групи мигранти. В повечето случаи става дума за хора, които отдавна са на територията на ЕС и сега се придвижват на запад. Прави впечатление, че рязко намаля броят на нелегалните мигранти през Средиземно море. За първите девет месеца на годината през Испания, Италия, Гърция и Кипър са преминали около 100 хиляди души".

"В Гърция пристигат много малко нелегални мигранти от Сирия и Афганистан. Властите в Западна Европа обаче обичат да говорят за "възобновяването на Балканския маршрут" и така автоматично будят спомена от голямата вълна от 2015 и 2016 година, а това не е така. Малкото бежанци, които напускат гръцките острови например тръгват към Западна Европа, защото условията в гръцките бежански центрове не са добри, но така или иначе - това придвижване няма да продължи дълго, защото на гръцките острови вече почти не са останали мигранти. От стотина хиляди миналата година броят им е паднал на около 30 хиляди. Или с други думи - това раздвижване в момента се дължи на замрелия заради пандемията обичаен бежански поток, а бежанците тръгват към Западна Европа, защото условията в Гърция са толкова лоши, че дори съдилища в Германия признават това".

"В абсолютна стойност броят на пристигащите в Западна Европа мигранти е по-голям, но това се дължи на украинските бежанци", добави още Канус:

Украински бежанци слизат от ферибота в румънското с. Исакча, 26 февруари 2022 г.

"В германската провинция Баден Вюртемберг в момента има повече бежанци отколкото при вълната от 2015 година, но от всички 145 хиляди, които тази година са получили закрила там, само 13 хиляди не са от Украйна. Бежанската вълна от Украйна е най-голямата в Европа от 40-те години на миналия век. Такова масово придвижване на хора в Европа не е имало от Втората световна война насам. За съжаление очаквам, че през зимата потокът ще се засили".

Цялото интервю с Гералд Кнаус можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръгла маса на тема "Ще остане ли достъпна храната?"

Сдружение "За достъпна и качествена храна" организира кръгла маса на тема: "Ще остане ли достъпна храната?". Според организаторите на събитието в контекста на икономическите предизвикателства, растящата инфлация и нарастващите разходи за живот, достъпът на българските граждани до качествена и достъпна храна е въпрос от национално значение...

публикувано на 18.02.25 в 08:44
Снимката е илюстративна, архив.

Заради снеговалежа: Временно е затворен пътя Дулово - Разград

Пътищата в Силистренска област остават отворени и проходими при зимни условия. Временно ще бъде затворен само пътят Дулово - Разград по искане на Областното пътно управление в Разград. Снежната покривка е между 15-20 сантиметра. Закъсали автомобили няма, бедстващи в населените места също. Няма сигнали за прекъсване на електро и..

публикувано на 18.02.25 в 08:37
Пламен Димитров

КНСБ на 35: Трудният танц с работодателите и политиците

КНСБ се утвърди като един от най-успешно реформираните синдикати в Източна Европа . Ние сме незаобиколим фактор. Това каза пред БНР президентът на синдиката Пламен Димитров в деня, в който КНСБ отбелязва 35 години от създаването си. Много от реформите, които се случиха, станаха благодарение на нас – някои успешни, други – не. Всички..

публикувано на 18.02.25 в 08:26

Тежка е обстановката в Русе след снеговалежа

Пътищата в Русенска област са почистени и проходими при зимни условия, но положението в град Русе е тежко. По цялата пътна мрежа почистващи машини осигуряват денонощно проходимостта. Дунав мост се опесъчава от българска и румънска страна и по самото мостово съоръжение не се допуска заледяване.  Почистени и проходими са..

публикувано на 18.02.25 в 08:23
Пламен Данаилов

Пламен Данаилов: Не е невъзможно, но ще е много напрегнато да приемем еврото на 1 януари 2026 г.

Най-вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната. Това заяви пред БНР финансистът Пламен Данаилов, който е общински съветник от ИТН в София, след като вчера стана ясно, че до края на февруари страната ни ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни..

публикувано на 18.02.25 в 08:22
Пътят през Приморски проход

Затворен за движение остава пътят Слънчев бряг - Обзор

В Бургаска област остава затворен за движение пътят Слънчев бряг – Обзор. На място работи почистваща техника, която изтегля и закъсалите автомобили, съобщиха от Областното пътно управление. Обходният маршрут е през Айтоския проход. Останалите пътища в областта са проходими при зимни условия. 60 машини почистват пътищата в областта. 16 са..

публикувано на 18.02.25 в 08:20

Преговори Лавров - Рубио в Рияд за войната в Украйна

В Рияд започват преговори между външните министри на Русия и САЩ - първите след началото на войната в Украйна.  "Най-важното е да започнем истинска нормализация в отношенията", подчерта Юрий Ушаков, съветник на президента Владимир Путин. Москва отказва да преговаря с европейците за уреждането на войната в Украйна, стана ясно от думите на руския..

публикувано на 18.02.25 в 08:12