Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спектакъл с метафорични послания за юбилей на Кукления театър в Добрич

Снимка: Мая Щърбанова

С премиера на нова постановка и издаване на книга Кукленият театър „Дора Габе“ в Добрич отбелязва своя 60-годишен юбилей и 70 години куклено изкуство в града. Спектакълът се казва „Къде сте, гори тилилейски“ с режисьор и сценограф Леонард Капон. Драматургията е на Капон и на Теди Москов.  

Постановката по повод юбилея на театъра да бъде по-различна от всички останали, представяни на сцената до този момент - това е задачата, поставена от директора на театъра Петър Петков към режисьора Леонард Капон.  

Представлението е предназначено за малко по-големи деца и техните родители, не е за детските градини. От една страна е пълно с герои, познати от приказките – юнаци, змейове, вещици, а от друга страна екипът се стреми да представи идеи, които са по-подходящи за възрастните.

"В това представление ще стане дума за мечтите, за възможностите, как хората със способности успяват да не си завиждат, а обратно – да се възхищават на това какво може другият. Говорим за това как, сбъдвайки мечтите си, можем да се променим изцяло, как красотата, благодарение на послушанието може да се превърне в безличие, как идеалът, благодарение на алчността може да се превърне в стока, как талантът, благодарение на властолюбието може да се превърне в отмъстителност", коментира Леонард Капон.

Актьорите в спектакъла, освен че играят много различни роли, сами и озвучават постановката, тоест няма да има предварително записана музика, а всичко ще се изпълнява наживо. На сцената ще излязат Мила Боянова, Мира Демирева, Теодора Желева, Росен Радев, Валентин Иванов и Иван Иванов. Поканени да присъстват на премиерата са всички работили през годините в театъра, посочи директорът Петър Петков. 

"Кукленият театър има много приятели. Очаквам препълнена зала."

Книгата, издадена за юбилея, представя историята на театъра, подготвен е и специален плакат, а финансово са помогнали и Община Добрич, допълни Петър Петков. Той вече е в театъра 40 години и постепенно предава щафетата на по-младите си колеги с единствената мечта кукленото изкуство в Добрич да продължава да се развива.  

"За тези години успяхме да направим немалко. Доста сериозни инвестиции направихме в театъра. Успяваме да поддържаме много добър репертоар. В тези трудни години хората не ни изоставиха."

Спектакълът „Къде сте, гори тилилейски“ ще бъде представен за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Дора Габе“ тази вечер от 18.00 часа. 

Снимки: Мая Щърбанова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00