Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Марин Чонев

Навършиха се 90 години от рождението на видния хоров диригент

3
Проф. Марин Чонев

Имаме повод да си припомним изкуството на големия наш хоров диригент Марин Чонев - създател и дългогодишен ръководител на Представителния смесен хор „Морски звуци“ във Варна, един от най-престижните в историята на българското хорово изпълнителско изкуство. Отбелязваме 90-годишнината от рождението на маестрото - на 21 октомври 1932 г.

С тъга си спомням времето - втората половина на ХХ век, когато в България имаше невероятни хорове, на които се възхищаваше целия свят - хорове с пищна звучност, богат репертоар, изключителна вокална подготовка, хорове, които имаха качествата на професионални  състави. Точно такъв беше и „Морски звуци“. За съжаление това богатство се разпиля с времето - един по един тези състави изчезват. А “Морски звуци“ е участвал и е носител на високи отличия от най-големите хорови фестивали, като Мидълзбро, Гориция, Корк, Кантанигрос, Варненския международен хоров фестивал. Хорът е познат в цяла Европа, гостувал едва пъти и в САЩ, където е изнесъл над 40 концерта. Хор с много обширен репертоар - творби от Ренесанса до наши дни, включително и кантатно ораториални произведения, много песни от български композитори. И зад всички тези високи постижения стои упоритият и прецизен труд на Марин Чонев - винаги скромен, лъчезарен, знаещ музикант.

Разбира се, дейността на Чонев не се ограничава само в хор „Морски звуци“. През 1969 г. той организира във Варна Хор на момчета, а седем години по-късно добавя и младежи в състава и така развиват голяма концертна дейност - гостуват в цяла България, Европа, САЩ. Носители са на Голямата награда на песенния конкурс в Рощок, на Висшата награда Suma cum laude на хоровия конкурс в Неериелт, Белгия, на награди от фестивалите в Монтрьо, Швейцария, в Познан, Делфи, Шумен, Габрово.

Марин Чонев е известен преподавател по хорово дирижиране - доцент от 1979 г. и професор от 1985 г. Преподава в Шуменския уноверситет, пловдивската Академия за музикално и танцово изкуство, в Департамента за повишаване квалификацията на учителите във Варна. През 2008 г. е удостоен с титлата Доктор хонорис кауза. Участвал е в журитата на известните хорови  фестивали - в Арецо, Гориция, Тур, Дебрецен, Голоса и Кантанигрос, Карница и Родос, Кишинев и др. Носител е на редица престижни чуждестранни и български музикални отличия за постиженията си в хоровото изпълнителско изкуство.

Проф. Марин Чонев си отиде от този свят преди 10 години-на 26 август 2012

Нека да си спомним за него с част от интервю, записано през 2005 г. и съхранено в Златния фонд на БНР, в което маестрото говори за любимия си преподавател в Музикалната академия проф. Георги Димитров - музикантът, създал цяла плеада ярки хорови диригенти, променили българското хорово пеене и направили го прочуто по света. Чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25